Apró felszínformákban gazdag síkságaink

Full text search

Apró felszínformákban gazdag síkságaink
Országunk területének jó háromnegyedét – mint említettük volt – alföldi síkságok fedik, amelyeknek ráadásul több mint fele igen kis lejtéskülönbségek jellemezte tökéletes sík. Az Alföld és a Kisalföld ma legnagyobbrészt művelt terület; a természetes ligetes mezőség tölgyesei csak hírmondónak maradtak meg.
Újharmad- és negyedidőszakban megsüllyedt, "fiatal" alföldjeinket földtörténetük tanúbizonysága szerint – szinte a történelmi időkig keresztül-kasul járták a folyóvizek, s jó egyharmadukon egészen a múlt század végéig a víz volt az úr. Így nem meglepő, hogy java részüket – elfedve vagy a felszínen – vastag folyóvízi hordalék borítja, s majdnem felük ma is alacsony és magas ártéri síkság. Az ártér kifejezés ma már jobbára csak a folyóhoz viszonyított szintre utal, hiszen az árvízmentesítő gátak az árvizek terét alaposan beszűkítették. Az iszapos, homokos hordalékkal fedett alacsony ártér (avagy hullámtér) szintjéből csupán néhány méterrel emelkedik ki a magas ártér. A "magasítás" elsősorban az ún. folyóhátaknak, vagy a belőlük összeolvadt övzátonyoknak köszönhető. E változatos szemcseméretű hordalékból felépített felszínformákat (amelyekből a Berettyó és a Körösök vidékén még pleisztocén végiek is megmaradtak) a hordalékkúpjaikon vándorló folyók kanyarulataik belső oldalán építik. Mivel már a történelmi időkben is csak ritkán kerültek víz alá, teret és menedéket nyújtottak alföldi településeinknek. A folyóhátak sok helyütt mocsaras, lápos, vizenyős területeket rekesztettek el. Így jött létre többek között az Ecsedi-láp, a Rétköz és a Bodrogköz jó része vagy a Tiszántúli Sárrét. A folyóhátak között, mögött az alacsony árteret természetes úton vagy mesterségesen elzárt holtágak, feltöltődő morotvák élénkítik. Ilyen táj a Hortobágy is egy korábbi Tisza-kanyarulat folyóhátjainak védelmében. A Kisalföldön az alacsony és a magas ártér a Duna fiatalabb hordalékkúpját tagolja. A kavicsos hordalékanyag és a Rába hordalékkúpsíksága itt is vizenyős területet rekesztett el: a Hanságot.
Alföldjeink következő "emeletei" az árvizektől megkímélt, általában idősebb szintek lösz, homok vagy mindkettő borította hordalékkúpjai. Közülük viszonylag alacsonyabb, síksági hordalékkúp például a homokkal fedett Duna-Tisza közi hátság és Nyírség (lásd alább); magasabbak náluk az általában hegylábfelszínre települt, hegységelőteri hordalékkúpok, például a nyugat-magyarországi kavicstakaró vagy a mátra- és bükkalji hordalékkúpok.
A finom szemcséjű löszt – mint említettük – a pleisztocén hideg, száraz korszakaiban rakták le a szelek a Kárpát-medencében (ún. típusos lösz). Azóta viszont anyagát a víz, a szél áttelepíthette, más laza üledékekkel össze is keverhette. A legvastagabb, több tíz méteres lösz a Dunántúli-dombság felé átmenetet jelentő Mezőföldet borítja (a Dunántúli-dombságban Külső-Somogy vagy a Szekszárdi-dombság löszét érdemes említeni), de a Hajdúháton vagy Bácskában is – jó tízméteres löszlepellel találkozunk. Kiváló mezőségi (csernozjom-)talajainkat a lösznek köszönhetjük: legjobb búzánk terem rajta.
Futóhomokkal fedett hordalékkúpjaink hazai tájaink külön ékességei. Az eredetileg folyóvíz szállította homokot a pleisztocén végének szárazabb korszakaiban – amikor a hordalékkúpok felszíne nemcsak árvízmentessé, de növényzettelenné is vált – a szél hozta mozgásba.
Futóhomok és változatos homokformák – parabolabuckák, garmadák, szélbarázdák stb. – képződtek, amelyeknek tekintélyes része annak ellenére is megőrződött, hogy később újra folyóvízi erózió pusztította őket. A legnagyobb (ma már persze félig vagy egészen megkötött) futóhomokterület a Duna-Tisza közi hát, meseszép ősborókás bugaci homokbuckáival; a legváltozatosabb viszont a Nyírség hordalékkúpja, s említésre érdemes Belső-Somogy és a Bodrogköz is.

Rétegvulkáni feltárás Sámsonháza mellett, a Cserhát keleti peremén

Töbörsor a karsztformákkal ékes Bükk-hegység Nagy-fennsíkján

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir