A gólyák

Full text search

A gólyák
Elsősorban a táplálkozó- és fészkelőhelyek megfogyatkozása okozta, hogy a gólyák (Ciconia ciconia) állománya hazánkban napjainkra sajnos erősen megfogyatkozott. Míg például 1958-ban még kereken 8000 pár fészkelt az országban, 1979-ben nem egészen 5000 párt számláltak meg, és a legutóbbi felmérések szerint jelenleg is körülbelül ennyi lakott gólyafészek van Magyarországon.
A gólya kedveli az emberi közelséget, falvakban, tanyákon vagy azok közelében fészkel. Nem zavartatja magát akkor sem, amikor éppen fiókáit eteti a falu főutcája fölé tornyosuló fészekben, s alulról fényképezőgépek, filmfelvevők lencséi irányulnak feléje.
Tavasszal a gólyák az első érkezők között vannak, márciusban bukkannak fel a fészek környékén. Jó messziről, Afrikából jönnek, ahol egyes példányok egészen a fekete földrész déli csücskéig elrepülnek. Találtak már magyar gyűrűs gólyát Fokváros közelében, ami azt jelenti, hogy csupán légvonalban kereken tízezer kilométert kellett repülnie a telelőhelyig.
A gólyapárok valamikor főként a falusi házak széles, vendégváró kéményein, illetve a nádtetőkön, vagy a falu közelében, a legelőn álló öreg fán építették fészkeiket. Napjainkra az öreg házak jórészt eltűntek, s a gólyáknak "újítaniuk" kellett. A faluban álló villanyoszlopokat választották, és néha úgy beépítették a drótszálakat, hogy a szerelők nem tudtak hozzájuk férni. Nem is beszélve arról, hogy a fiókák, meglátva a feléjük mászó embert, ijedtükben ételmaradékot, félig emésztett békákat, pockokat és rovarokat öklendeztek a peremen túlra, egyenesen a felfelé igyekvő szerelő fejére. Ezért azután a természetvédelmi szervek és a Villamosművek Tröszt közös kezdeményezésére megszülettek a ma már mindenfelé látható fészektartó állványok. A nagyobb, több éves gólyaotthonokat daruval emelték át ősszel, amikor a madarak már elindultak dél felé. A tavasszal visszaérkező párok örömmel vették birtokukba új otthonaikat, ahonnét még távolabbra ellátnak a piros tetős házak felett.
A gólyafészek vaskos gallyakból épült nagy alkotmány, melyet a madarak évente bővítenek, tataroznak. Miután sok földet is beépítenek, meglehetősen súlyos lehet. Átmérője elérheti a másfél métert, magassága néha ugyanennyit, súlya pedig akár a több mázsát is. A nagy fészekben mindig laknak "albérlők", elsősorban házi és mezei verebek (Passer domesticus, P. montanus), melyek a gallyak sűrű szövevényében tökéletes biztonságot élveznek. Ritkábban seregélyek (Sturnus vulgaris) vagy barázdabillegetők (Motacilla alba) is költenek a gólyafészek oldalában.
A párok évente egyszer általában 3-5 fehér tojást raknak. Éjszaka a tojó kotlik, nappal a szülők váltják egymást. A fészekre érkező madár mindig hangosan kelepelve üdvözli párját. Az egy hónapi kotlás után kikelő kisgólyák eleinte a fészek mélyén kuporognak, és csak egy hónapos korukban állnak hosszú lábaikra. A már anyányi, a fészekben álló fiatalokat legkönnyebben csőrük színe alapján lehet szüleiktől megkülönböztetni. Csőrük ugyanis ilyenkor még nem piros, hanem feketés, végleges színét csak a téli szálláson kapja meg. Táplálékban szegény években egyébként előfordul, hogy a gólyák kevesebb fiókát nevelnek, sőt néha egy-egy évet egyszerűen kihagynak, nem költenek. Máskor a gyenge, életképtelen fiókákat maguk dobják ki a fészekből, hogy a megmaradókat baj nélkül felnevelhessék.
Általában elterjedt nézet, hogy a gólya kígyóval és békával él, holott zsákmánylistája ennél sokkal szélesebb. Természetesen megfogja a békát és a vízisiklót, sőt a viperát is, de emellett rengeteg rovart is fogyaszt. A nyár végén a nagy alföldi legelőkön gyülekező gólyák főként az ott ebben az időszakban tömegesen előforduló sáskákkal élnek. Ugyanezt teszik az afrikai szavannákon is, ezért a gólyát egyes bennszülött törzsek sáskamadárnak nevezik. A hosszú csőrű madár a nedves talajon sok gilisztát is felszed, de az eke után járva a varjakkal és sirályokkal együtt a kiforduló pajorokat és mezei pockokat is tizedeli.
Gólyáink augusztusban már gyülekeznek, és legkésőbb szeptemberben elvonulnak. A gyűrűzések eredményei alapján tudjuk, hogy az európai állomány vonulása kétirányú. A nyugati országokból a gólyák a Pireneusi-félszigeten át és Gibraltár felett repülve jutnak Afrika földjére, a közép-európai, így a hazai, valamint a kelet-európai állományok Kis-Ázsián keresztül és Szueznél érkeznek a fekete földrészre.
A jól ismert fehér gólyának él nálunk egy rokona is, a jóval ritkább és rejtettebb életű fekete gólya (Ciconia nigra). Lábai és hosszú csőre szintén pirosak, de csak az alsóteste fehér, egyébként barnásfekete, zöldes és lilás fémfénnyel. Hazánkban jóval ritkább, mint a fehér gólya, elsősorban a Dunántúl déli tájain, főként a Somogy megyében még meglévő nagyobb erdőkben fészkel. Ágakból épült nagy otthona a törzshöz simul, és ha nem zavarják, a pár éveken át használja. A fekete gólya kerüli a feltűnést, csendes holtágak közelében, erdei patakok mentén les zsákmányára. Főként vízirovarokat, apró halakat, békákat, gőtéket fog, ezekkel eteti 3-5 fiókáját is. Csak a nyár végi, vonulás előtti gyülekezéskor láthatjuk a nagy legelőkön, ahol fehér rokonához hasonlóan a sáskákat és az apró rágcsálókat tizedeli. A zavarásra érzékeny, a fészkelőhely közelében folyó erdészeti munkák örökre elriaszthatják a környékről. Hazánkban ma legfeljebb 150 párja él.

A fekete gólya a háborítatlan erdők mélyén fészkel

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir