A csíkfélék, a pisztráng, a fürge cselle és a lápi póc

Full text search

A csíkfélék, a pisztráng, a fürge cselle és a lápi póc
A csíkfélék (Cobitidae) megnyúlt testű, apró pikkelyekkel fedett halak, melyek mindig a fenéken, az iszapban vagy a kövek között bujkálnak. A hosszanti irányban csíkozott réti csík (Misgurnus fossilis) testhossza 20-30 cm. Valaha, a lápok virágkorában nagyon gyakori volt, és a belőle készített csíkoskáposzta közismert és közkedvelt ételnek számított. Napjainkra a réti csík száma erősen megfogyatkozott. Kopoltyúin kívüli kisegítő légzőszerve, az ún. béllélegzés lehetővé teszi számára, hogy még azokban a nyáron felmelegedő, oxigénben szegény mocsarakban is megéljen, ahol az egyébként rendkívül szívós kárász (Carassius carassius) is elpusztul.
Nagyon szép hal a 8-10 centiméternyire megnövő balkáni csík (Cobitis aurata bulgarica). A Balkán endemikus (bennszülött) halfaja, Közép-Európa vizeibe lassú terjeszkedés útján került. Gyakori az oldalain folt- és pettysorokkal díszített vágó csík (Cobitis taenia), ha pedig a középhegységi tiszta vizű patakokban néhány nagyobb követ megemelünk, előbb vagy utóbb biztosan látni fogjuk a villámgyorsan új rejtekhelyet kereső kövicsíkot (Nemachilus barbatulus). Ez a hal oxigénben gazdag élőhelyéhez alkalmazkodva, alig használja béllélegző szervét.
A hegyi patakok vizében őshonos a piros pettyekkel tarkált sebes pisztráng (Salmo trutta), míg a rokon szivárványos pisztráng (Salmo irrideus) észak-amerikai hazájából 1885-ben betelepítés útján került Magyarországra. A pisztrángok nagyszerűen alkalmazkodtak élőhelyeik erős sodrású vizéhez, torpedó alakú testükkel kitűnően úsznak. Kedvelik a tiszta és hideg vizet, 14-16 °C-ban érzik magukat a legjobban. A sebes pisztráng késő ősszel vagy a tél folyamán ívik. A nőstény farkával kis mélyedést kapar a kavicsos mederben, és oda rakja le 1000-1500 ikráját. A sebes pisztráng érzékeny a vízszennyezésre, ezért indikátornak is tekinthető.
A középhegységi patakokban csapatosan úszkálnak a mindössze 6-8 cm hosszú fürge csellék (Phoxinus phoxinus). Többnyire ott tartózkodnak, ahol a patak kissé kiöblösödik, mélyül, és a víz sodra is gyengébb kissé. A május-júniusi ívás idején fejükön fehér nászkiütések keletkeznek, zöldessárga oldalukon piros foltok láthatók.
Valaha nagyon gyakori volt hazánk területén a lápi póc (Umbra Krameri), olyannyira, hogy korabeli feljegyzések szerint disznókat hizlaltak velük. Napjainkra nagyon megfogyatkozott, ezért a tiszta vizű mocsarakban, tőzeglápokban, kanálisokban élő 8-10 cm hosszú hal törvényes védelmet élvez.

Az édesvízi tokfélék egyik hazai képviselője a kecsege. Nagyobb folyóinkban él, a fenéken táplálkozik, 60-80 cm-es hosszúságot és 6-7 kg súlyt érhet el

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir