A siklók is kígyók

Full text search

A siklók is kígyók
Hazánk leghosszabbra növő kígyófaja a ritka haragos sikló (Coluber jugularis), mely csak a Budai-hegyek néhány pontján és a Villányi-hegységben fordul elő, egyébként délkelet-európai elterjedésű. Megnőhet 2 méter hosszúra is, de általában 150-170 cm-es példányokkal találkozhatunk. Barna pikkelyein sárgás folt van, ami jellegzetes színezetet kölcsönöz neki. Sziklacsoportok, vagy egy-egy sűrű bozót közelében tanyázik, de rendkívül óvatos, ember közeledtére nyomban menekül. Soha nem sikerül meglepni, mindig csak a villámgyorsan eltűnő nagy kígyót látjuk. Ha viszont megfogják vagy sarokba szorítják, bátran támad, és harap is hegyes fogaival. Fokozottan védett faj, de sajnos a kipusztulás fenyegeti.
A rézsiklót (Coronella austriaca) a tarkóján lévő sötét folt, egy patkó alakú rajzolat, hátának zegzugos mintázata és kis termete miatt sokan viperának nézik. Erdőszéleken, bokrosok közelében, tisztásokon főleg a reggeli órákban figyelhetjük meg a napozó állatot. A hímek barnás, a nőstények szürke színűek. Utóbbiak a nyár végén hozzák világra 4-12 kicsinyüket. Gyakori hüllőnk az erdei sikló (Elaphe longissima), hossza meghaladhatja a másfél métert. Sárgásbarna vagy szürke színű változata ismert, tojásokkal szaporodik. Főként rágcsálókat fog, de miután ügyesen kúszik, gyakran megdézsmálja a madárfészkeket is. Különösen gyakori például a Badacsony-hegyen, az erdőszélen és a szőlőkben.
A balatoni strandok és mólók közelében minden nyáron sok indokolatlan riadalmat okoz a félénk és ártalmatlan kockás sikló (Natrix tesselata). A parti kövek között tanyázik, ahol szélhajtó küszökre les. Rokona a vízi sikló (Natrix natrix), a leggyakoribb hazai kígyófaj, de nevével ellentétben nem kötődik annyira a vízhez, néha teljesen száraz területeken is felbukkan. Általában 70-100 centiméteres példányai akadnak, színezetük zöldes árnyalatú szürke, finom fekete mintázattal, tarkójuk mindkét oldalán sárga vagy narancssárga foltot viselnek. Főként békákkal táplálkoznak, melyeket elevenen nyelnek el. Védekezésül rendkívül bűzös váladékukat fröcskölik támadójuk felé.

Leghosszabbra növő kígyóink egyike az erdei sikló. Ügyesen mászik az ágakon is
S. E.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir