A zöld, a fürge és a hegyi gyík

Full text search

A zöld, a fürge és a hegyi gyík
Hazánk területén hét gyíkfaj fordul elő. A legszebb és legnagyobb a zöld gyík (Lacerta viridis), a kifejlett hím teljes hossza elérheti a 35-40 centimétert. Színezete gyönyörű smaragdzöld, torka égszínkék, hasoldala sárgás. Farka hosszú, fokozatosan elvékonyodó. A nőstény háta barnászöld, feketés mintázattal, farka barna. A zöld gyík március második felében vagy április elején bújik elő téli pihenője után, és ettől kezdve a napsütötte erdőszéleken, nagyobb tisztásokon, vágásokban, az alföldi borókásokban, szőlőhegyek elgazosodott sziklás lejtőin, bokros domboldalakon bárhol megfigyelhetjük. A hímek mindegyike bizonyos nagyságú területet birtokol, ahonnét nyomban elűzik a felbukkanó riválisokat. A revír területén mindig van egy sűrű bozót, kőrakás vagy más olyan hely, ahová az állat veszély esetén menekülhet. A zöld gyík ügyesen mászik, a kora reggeli órákban néha a bokrok vagy a fák alacsonyabb ágain elnyúlva sütkérezik. Májusban párzik, a nőstény 6-15 fehér tojását a puha földbe temeti. A nyár második felében előbúvó kis gyíkok 3-4 cm hosszúak, és azonnal önálló életet élnek. A felnőtt példányok főként nagyobb rovarokkal, sáskákkal, tücskökkel, bogarakkal és lepkékkel táplálkoznak.
A fürge gyík (Lacerta agilis) magyar nevével ellentétben meglehetősen lassú mozgású állat. Kisebb, mint a zöld gyík, a hím fejének egy részét és oldalait élénk zöld szín díszíti. A nőstény barna, fekete mintázattal a hátán é: oldalain. Ritkán előfordul egy vörös hátú változat is: az állat háta közepe a tarkótól a farok tövi részéig élénk téglavörös színű.
Fürge gyíkokkal füves árokpartokon, legelőkön, vasúti töltések oldalában találkozhatunk. A menekülő állat többnyire földi lyukban tűnik el A téli pihenő márciusig tart. A nőstény 5-15 tojását kis lyukba rejti, melyet előzőleg a hátulsó lábaival kapart ki A tojások kerekded formájúak, héjuk a pergamenre emlékeztet, és belőlük augusztusban kelnek ki a fiatal gyíkok. Nyomban elszélednek a környéken, és október végén kezdődő téli pihenőjükig apró rovarokra, pókokra férgekre, csigákra vadásznak.
A gyíkok között gyakran látunk többieknél tompább farkú példányokat. Ezeknek az állatoknak a farka minden esetben regenerálódott. A hegyi rész könnyen letörik vagy inkább leválik akkor, amikor az állat üldözője elől menekül. A rángatózó farokvég néhány másodpercre megállítja az ellenséget, ez pedig már többnyire elél a gyíknak a meneküléshez.
Az elevenszülő vagy hegyi gyík (Lacerta vivipara) tulajdonképpen hegyvidéki állat, például a szlovák hegyekben túrázók gyakran találkozhatnak velük a magasan fekvő, kopárfüvű lejtőkön. Magyarországon csupán néhány helyről, például Ócsa és Bátorliget környékéről, vagy a Hanságból ismerjük. A faj érdekessége hogy a fiatalok a nőstény testében fejlődnek ki, és a tojásokból már odabent vagy azok lerakása után rövidesen kibújnak.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir