A kaszáspók, a karoló pók és a csodáspók

Full text search

A kaszáspók, a karoló pók és a csodáspók
A kaszáspókokat (Opiliones) feltűnően hosszú lábaikról, és arról ismerhetjük fel a legkönnyebben, hogy potrohuk első pillantásra nem tűnik különállónak, teljes szélességében a fejtorhoz simul. A keresztes póknál vagy a farkaspókoknál már messziről látszik a jól elkülönülő fejtor és potroh, a kaszáspókok teste látszólag egységes egészet alkot. Hosszú lábaik védelmi célt is szolgálnak. Ha ellenség ragadja meg, a láb nyomban letörik, de a tövében lévő idegdúc jóvoltából még hosszú ideig, akár negyed óráig rángatózik, "kaszál". Ez természetesen eltereli a támadó figyelmét, és a pók megmenekülhet. Hasonló védekezési módot találunk számos gyíkfajnál, de míg ott a letörött farok regenerálódik, a pókok lába soha nem nő ki többé. Kaszáspókokkal bárhol találkozhatunk, de a házi kaszáspók (Phalangium opilio) gyakran a lakásokban is felbukkan. Rendszeres vendégünk, ha úgy tetszik albérlőnk a fali kaszáspók (Opilio parictinus) is. Teljesen ártalmatlan állat, ne bántsuk, ha takarítás közben rábukkanunk valahol.
Jellegzetes alakja van a karoló pókoknak (Thomisidae). Ha valaki a kiskertben azt veszi észre, hogy a kerítés mellett álló orgonabokor lila fürtös virágai alatt, a földön minden nap új lepkeszárnyakat billent meg a szél, érdemes körülnézni a tömötten egymás mellett ülő virágok között. A "tettes" valószínűleg a viráglakó karoló pók (Misumena vatia), mely környezetének megfelelően bizonyos mértékig még a színét is tudja változtatni. Ugyancsak virágokon tanyázik és les zsákmányára az 5-6 mm hosszú, élénk citromsárga színű zöld karoló pók (Hariaeus hirsutus). Behúzódik a virágszirmok közé, és türelmesen kivárja azt a pillanatot, amikor egy rovar, légy vagy lepke, torkoskodás közben elérhető távolságba kerül. Ekkor villámgyorsan megragadja tüskés elülső lábpárjával. A karoló pókok maguknál jóval nagyobb termetű zsákmányt is ejthetnek, sőt megbénítják a fullánkkal felfegyverzett rovarokat is. Nem szőnek hálót, hazánkban több mint 60 fajuk ismert.
A csodáspókok (Pisauridae) családja több száz fajt számlál, de közülük mindössze három él hazánk területén. A közönséges csodáspók (Pisaura mirabilis) egyike a legszebb hazai pókfajoknak. Potroha felül gesztenyevörös, ezt kétoldalt egy-egy világos csík szegélyezi, a potroh oldalán is tarka mintázat van, és csíkosak a lábai.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir