A denevérek

Full text search

A denevérek
A denevérek bőrszárnyú emlősállatok. Szárnyaik segítségével meghódíthattak olyan élőhelyeket is, amelyeket főként a madarak birtokolnak. Az éjszaka vadászgató denevérek a nappal repülő fecskéket, sarlósfecskéket és gyurgyalogokat helyettesítik, tehát azokat a madarakat, melyek zsákmányukat szintén a levegőben repülve szerzik meg. Csakhogy amíg a fecskék szemeiket használják vadászat közben, a denevérek az orrukon, illetve a szájukon át 30-60 ezer rezgésszámú ultrahangot bocsátanak ki, melyek az útba eső felületekről visszaverődve pontosan tájékoztatják a denevért, merre menekül a kövér éjjeli lepke vagy a zümmögő cserebogár. Jelzik az útjukba kerülő akadályokat is. Ha denevéreket engednénk szabadon egy olyan ablak nélküli helyiségben, ahol abszolút sötétség uralkodik, és a mennyezet alatt kis csengőkkel felszerelt drótszálak húzódnak, a csengők némák maradnának, mert az állatok még időben kikerülnék az akadályokat.
A hazai denevérfajok kizárólag rovarokkal táplálkoznak, ezeket elsősorban repülés közben zsákmányolják. Megfigyelések szerint egyes fajok, például a horgasszőrű denevér (Myotis Nattereri) képesek arra is, hogy a rovarokat a falevelekről leemeljék. Egyébként a kisebb fajok főként szúnyogokat és apró éjjeli lepkéket zsákmányolnak, a nagyobbak inkább testesebb lepkékre, bogarakra vadásznak. Zsákmányukat tűhegyes fogaikkal ragadják meg, a csendes nyáreleji éjszakákon jól hallani, mint ropog az elfogott cserebogár kitinpáncélja. Előfordul, hogy a megfogott bogár úgy kerül az állat szájába, hogy megrágása nehézségbe ütközik. A denevér ilyenkor sem jön zavarba, farokvitorláját repülés közben előrenyújtja, belepottyantja a zsákmányt, majd ezután, már a kívánt módon, újra bekapja.
A denevérek, hasonlóan a cinegékhez és más apró énekesmadarakhoz, nagyon sok táplálékot képesek elfogyasztani. Vizsgálatok szerint a közönséges denevér (Myotis myotis) mintegy 800 példányos kolóniája egy rovarkártevő fellépése idején naponta legalább 55 000 példányt pusztított el.
A denevérek párzási ideje az őszi hónapokra esik, de a nőstény petéje csak a téli álom befejeztével, tavasszal érik meg, és az ősszel bekerült hím ivarsejtek csak ekkor tudják megtermékenyíteni. Fajoktól függően a nőstények másfél vagy két hónapi terhesség után többnyire egy, legfeljebb két kölyköt ellenek. A kis denevér csupaszon és vakon jön a világra, de hátulsó, kapaszkodó lábai és azokon a karmok már ekkor erősen fejlettek. A kölykök születésük után a farokvitorla felhajtott részéből képzett zacskóba kerülnek, de onnét már maguknak kell anyjuk bundájába kapaszkodva a mellbimbókig mászniuk. A nőstény eleinte mindig magával cipeli a kölyköt, ami nem kis terhet jelent, hiszen kicsinyével saját súlyának egyharmadát kell rovarok után csapongva szállítania. Később a fiatal denevérek már a gerendákon csüngenek, azokban az úgynevezett "szülőszobákban" vagy "gyerekszobákban", ahol alkalmanként több száz vagy ezer kölykező közönséges denevér is összegyűlhet. A fiatal denevérek gyorsan fejlődnek, és 5-6 hetes korukban már első röpgyakorlataikat végzik. Eleinte szorosan anyjuk nyomában maradnak, és jelzőhangok segítségével tartják a kapcsolatot egymással.
A repülő denevért az esti szürkületben nehéz felismerni, fajára legfeljebb csak következtethetünk. Kivételt talán csak a hosszúfülű denevérek jelentenek, melyek jellegzetes sziluettje a még kissé világos nyugati égbolt előtt jól felismerhető. A két faj közül a szürke hosszúfülű denevér (Plecotus austriacus) a gyakoribb, városokban, falvak környékén is megfigyelhető. Csak a sötétség beállta után kezd repülni. Ezzel szemben a nála jóval nagyobb korai denevér (Nyctalus noctula) a meleg kora őszi napokon gyakran akár délben is csapong a magasban, fecskék társaságában. A kései denevér (Eptesicus serotinus) a Dunántúlon és az Alföldön egyaránt előfordul, helyenként viszonylag gyakori. Esténként a városi utcák felett látni, néha a nyitott ablakon át a szobába is betéved. Télire pincébe, alagutakba, fali repedésekbe húzódik. A közönséges denevér és a rokon hegyesorrú denevér (Myotis Blythi) a mészkőbarlangokban telel, ahol gyakran több száz állat lóg egymás mellett fejjel lefelé a mennyezeten. Sajnos a denevérek száma egész Európában nagyon megfogyott, ezért különösen a már említett "szülőszobák" és a telelőhelyek védelme hangsúlyozottan fontos.

A hosszúszárnyú denevérek barlangokban, bányákban telelnek, a pihenő állatok szorosan egymás mellé húzódnak

Szürke hosszúfülű denevér. Az esti szürkületben nagy füleiről lehet felismerni

Csonkafülű denevér. Hazánkban a Bükkben, a Gerecsében, valamint a főváros környékén fordul elő

A közönséges denevér mészkőbarlangokban telel, nemegyszer nagyobb csoportokban
S. E.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir