NEVEINKRŐL

Full text search

NEVEINKRŐL
Szórványemlékeinkből megállapíthatjuk; hogy a honfoglalás korában személyneveink egy része török eredetű volt (Ákos 'fehér sólyom', Ajtony 'arany', Ond 'tizedik', Tas 'kő'), többségük azonban magyar közszó (Árpád 'árpácska', Bulcsú 'engesztelés, megbocsátás', Előd 'elsőszülött'; Géza 'dicsőséges', Farkas, Erös; Fehér, Szép, Nyest, Piroska). A kereszténység fölvételétől jelennek meg; az egyházi nevek, amelyek a legkülönbözőbb eredetűek: héberek (Sámuel 'Isten meghallgatott', Salamon 'békés, szelíd'), görögök (István 'virágkoszorú', Margit 'gyöngy'), latinok (Pál 'kicsi', Péter 'kő', Krisztina 'Krisztushoz tartozó'), germánok (Imre 'uralkodó`; Adél 'harcosnő; szlávok (Lázsló, Ulászló 'hatalom és dicsőség') stb.
A 14-15. századra ezek ki is szorítják a használatból a régi, úgynevezett pogány neveket, amelyek csak a 19. század elején kezdenek újhól megjelenni (Béla, Gyula, Zoltán stb.).
A 14-15. századig csak keresztneveket használtak őseink. A családnevek csak ekkor kezdtek kialakulni: egyrészt keresztnevekből (Bálint; Dénes, Deme, Jankó, Pálfi, Gergelyi, Mihályi), másrészi helynevekből (Eszterházi, Kisfaludi, Erdélyi, foglalkozásnevekből (Bíró; Deák, Ötvös) vagy külső-belső tulajdonságokból (Balog, Kis, Nagy, Tar). Alakulhattak metaforikuson is családnevek (Császár, Király – olyan dölyfös, gőgös, mint. .., Pap – olyan szenteskedő. ...Holló – olyan fekete ..) és szimbolikusan (Eke – mert ekével dolgozott, Kasza, Páncél, Pajzs – meri ezt gyártott).
A családnevek a 18. században szilárdultak meg; ekkor még nem volt egységes a helyesírás, ezért különböző alakjaik váltak hivatalossá (Györffy, Pálfy; Lőrincze, Esterházy, Eötvös).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir