Az ütemhangsúlyos verselés

Full text search

Az ütemhangsúlyos verselés
Nyelvi alapja a természetes beszédütem, amelyet a hangzó nyelvi szólamok kiemelkedő, nyomatékos szótagjai hoznak létre (szólamnyomatékos ritmuselv).
A szólam a szónál nem kisebb, a teljes mondatnál viszont nem nagyobb, mind jelentése, mind hangzása szerint viszonylag zárt, összefüggő egységet alkotó folyamatos beszédszakasz. A rövidebb (1-5 szótagnyi terjedelmű) szólam önmagában képez beszédütemet (pl. Hol volt, II hol nem volt). A hosszabb (5-10 szótagnyi) szólam már a beszédben is ritmusosan kettéoszlik, szorosan összetartozó ütempárt képez (pl. hetedhét I országon).
Beszédünkben a szólamokból alakult ütemek és ütempárok kezdetét (első fontos szavának első szótagját) hangzásbeli kiemelkedés, nyomaték jelzi. A nem önálló jelentésű segédszók, simulószók (például a névelők, kötőszók) általában nem hordoznak ilyen határjelző nyomatékot (pl. a gazda II várta a I kapuban). Az ütempár belsejében is nyomatékos szótaggal kezdődik az új ütem. Ez a belső határ azonban nem mindig és nem feltétlenül szókezdet (pl. kedve szottyant, II hogy megháza- I sodjék).
A beszéd ütemei és ütempárjai viszonylag egyszerű, szótagszám tekintetében is rendezett formát öltenek a szólamnyomatékos ritmuselv lehetőségein alapuló magyar ütemhangsúlyos verselésben. A mondatok verssorokká rendeződnek, a beszédütem verszütemmé alakul, a hangsúlynak nevezett erősségi nyomatékok meghatározható rendben ismétlődnek. Az ütempárok külső határán következetesen visszatérő szóköz, beszédszünet: sormetszet jelentkezik. A sorok és az ütemek szótagszáma bizonyos szűk határok között ingadozik, vagy képletbe foglalható pontossággal ismétlődik. A versmérték bizonyos értelemben elválasztható a tényleges, hangzó szövegtől: elvont képlettel, számokkal, jelekkel is kifejezhető. A szövegben megvalósuló, hangzó versritmus viszont soronként, ütemenként más és más színezetű.
Az ütemhangsúlyos verssor ütemekből (Ü) és ütempárokból (ÜP) állhat. Szerkezeti alapon megkülönböztethetünk elemi sorokat (Ü vagy ÜP); metszetes sorokatII ÜP, ÜP II U vagy ÜP II ÜP); és hét sormetszetet tartalmazó nagysorokat (ÜP II ÜP II Ü vagy ÜP II ÜP II ÜP). Az ütemeket egyetlen számmal, a bennük foglalt szótagok számával is jellemezhetjük, de közelebb járunk a valósághoz, ha a kiemelkedő, hangsúlyos szótag helyét is jelezzük. Képletünkben a függőleges pálcika a szótagot, az áthúzás a hangsúly várható helyét jelöli: + I I I (4), + I I (3), + I (2), + (1).
A négyes ütem önmagában is gyakori, a rövidebbek azonban inkább valamely ütempár részeként fordulnak elő. Az értelmileg összefüggő, ritmikailag ketté oszló szólamokból 5, 6, 7, 8 szótagnyi terjedelmű természetes ütempárok jönnek létre. Ezek legegyszerűbb, leggyakoribb versbeli alapformáját lásd jobbra fönt.
Régi magyar költészetünkben gyakori volt a szótagszámváltó sorképzés, az úgynevezett tagoló vers, melyben az egymásnak megfelelő egységek szótagszáma bizonyos szűk határok között ingadozott (pl. a 15. századból származó Szent László-énekben). A 16. század énekelt, főként epikus költészetében a sorok szerkezete fokozatosan rögzült, kialakultak a szótagszámtartó, kötött sormértékek.
Az ütemhangsúlyos verselés elemi sorfajai elvileg 1-9, gyakorlatilag többnyire 4, 5, 6, 7, 8 szótagúak. A metszetes sorfajokat és a nagysorokat az ismétlődő sormetszet előtti sorrész szótagszáma alapján rendszerezhetjük. Néhány ismertebb változatát lásd jobbra középen.
Az ütemhangsúlyos verselés szerkezeti rendjében a verssorok egymáshoz társulva sorpárokká, sorkapcsolatokká, versszakokká rendeződnek. A szorosabb összetartozást többnyire sorvégi egybecsengések, hangmegfelelések: rímek is jelzik.
A rímelésnek hangulatteremtő zenei hatása és szójelentéseket egybevillantó, képzettársító szerepe is van. Emellett a sorhatárok felismerését, a versmérték rendjének érzékelését is elősegíti. A kölcsönös hangmegfeleléseket azonos betűjelekkel szokták szemléltetni. (A nem rímelő vaksor jele: x.) Néhány gyakoribb rímszerkezet külön nevet is kapott, például páros rím (aabb), bokorrím (aaaa...), keresztrím (abab), félrím (xaxa), visszatérő rím (aaxa), ölelkező rím (abba), ráütő rím (ababb).
A rímszerkezetet a metrikai szerkezettel együtt, közös képletben is kifejezhetjük. A Balassi-strófa képlete például a belső, ütempárok közötti rímeket is feltünteti:
6a//6a//7b, 6c//6c//7b, 6d//6d//7b
Kisfaludy Sándor kedvenc szakaszmértéke, a Himfy-strófa pedig ilyen szerkezetű: 8a7b8a7b8c7d8c7d8ee7ff.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir