Mintaadó életművek

Full text search

Mintaadó életművek
Németh László (1901-1975) a népi írói mozgalom legszűkebb élbolyából érkezett, noha valójában mindig önmaga egyszemélyes mozgalmaként tevékenykedett. A közösség szolgálatára fölesküdött nagy magányosok alakmás-figuraként regényeiben és drámáiban is gyakorta fölbukkannak. Etikai és pedagógiai megfontolások tüzelték monumentális vállalkozásaira, melyeknek eredményét szinte mindig kudarcnak ítélte. Óriási műveltségével majdhogynem az egész civilizációt bekalandozta, hogy e javakat népe s önmaga számára domesztikálhassa (azaz: megszelídíthesse). Tanári, esszéírói, fordítói működésétől elválaszthatatlan nagyepikájában az Iszony (1947), az Égető Eszter (1956) és az Irgalom (1965) egy-egy asszonyt: a magány, a teremtőerő és az életszentség három nőalakját állította abba a jelképes "Medici-kápolnába", amelyben negyedik szoborként a korábbi Gyász (1931) fiatal özvegye várta társait. A részletesen elemző lélektani realizmus arányos szerkezetekbe, vakító felületekbe építette be magát, puritán díszként a sűrítőerő és a választékosság mutatkozott.
Déry Tibor (1894-1977), az izmusok környékéről és az emigráció mozgalmaiból jött lázadó a nagypolgárság és a munkásosztály regényét adta közre A befejezetlen mondattal (1947), mindkét fél igazságát higgadtan keresve a harmincas évek magyar mindennapjaiban. Egyetlen főalak, Parcen-Nagy Lőrinc személye találkoztatja a burzsoáziát és a proletariátust. A mű elvi továbbgondolása lett volna a rímelő című Felelet (1950-1952), szerkezeti és egyéb megfontolásból immár két főhőssel. Bár a regényterv szerint az ifjú munkásforradalmár, Köpe Bálint igaza távlatosabb lett volna Farkas Zénó professzor, a démonikus intellektuel elveinél, a koncepcióval és az addigi két kötettel elégedetlen dogmatikus irodalompolitika visszhangos vitát kerekített, Déry pedig elállt a folytatástól. Kisepikájában sorjáztatta a remekléseket, így a Niki (1955) lírával bugyolált társadalombírálatát. 1956 után elszenvedett börtönbüntetése alatt is dolgozott (G. A. úr X-ben, 1964), majd e kafkai hangoltságú utópikus víziót követően változatos tárgyú kisregényekkel, önéletrajzi művekkel és naplójegyzetekkel adta az időskori alkotóerő tanújelét (Ítélet nincs, 1968; Képzelt riport egy amerikai popfesztiválról, 1971; A napok hordaléka, 1972; Kedves bópeer. .., 1973; Kyvagiokén, 1976).

Az 1970-es években készült fényképen Déry Tibor az agg Goethére emlékeztető festői beállításban látható...
E két kiváló író mellett a Szovjetunióból hazatért Lengyel József (1896-1975) az Igéző (1961) elbeszéléseinek kritikai erejével, Veres Péter sokoldalú, pásztázó-vitázó érdeklődésének műhelynaplóival, Kodolányi János történelmi és autobiografikus regényeivel, Illyés Gyula főleg szépírói érvényű publicisztikájával gyarapította prózánkat.
Amikor az idősebb mesterek gárdája a hetvenes évek közepe táján kidőlt a sorból, a magyar próza rangidősei – szintén hosszú ideje megbecsült egyéniségek – voltak hivatva pótolni őket. Persze az esszéit szikével metsző orvos-író, Illés Endre (1902-1985), a gördülékeny történetszövésben és változatos nyelvhasználatban otthonos, pompás humorú Kolozsvári Grandpierre Emil (1907-1992), a vitalitás barokk világszínházát egy hatalmas regénysorozatban mefisztói mosollyal dirigáló Szentkuthy Miklós (1908-1988), a hol pannon zamatú, hol betyáros mesék és igaz történetek tanulságaival kínáló Tatay Sándor (1910-1991), a Hideg napok (1964) című deheroizáló regényével kulcsfontosságú II. világháborús művet alkotó, figyelmét utóbb is a közelmúlt történelmére szegző Cseres Tibor (1915-1993), a "régimódi történeteit" modern írástechnikával, friss nyelven előadó, szilárd ítélőerővel és pedagógiai szenvedéllyel megáldott Szabó Magda (1917-) öntörvényű, a maguk útját járó alkotók, akik nem a Déry- és Németh-oeuvre monumentális formátumával kívánnak versenyre kelni.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir