Nyelvjárások a térképen

Full text search

Nyelvjárások a térképen
A magyar nyelvjárások atlaszának 1949 és 1964 között gyűjtött anyaga (több mint félmillió adat) alapján megrajzolt képen 18 tiszta és 10 keverék nyelvjárástípus különböztethető meg, a nyelvjárásszigetekről nem is beszélve. A könnyebb áttekinthetőség érdekében azonban a hagyományos, nem részletező csoportosítás szerint a nyolc nyelvjárástípusról szólunk.
Nyugati nyelvjárástípus: Sopron, Vas, Zala megyében, Győr megye délnyugati, Veszprém megye nyugati szegélyén és a régi Moson megyében (Szigetköz kivételével) beszélik. Megvan a zárt ë (embër), a köznyelvi j helyén gyakori az l ( folik = folyik), a köznyelvi hosszú í, ú, ű helyén általában rövid i, u, ü áll (tiz, ut, tüz), mássalhangzó után j nem áll, hanem zöngés mássalhangzó után gy, zöngétlen után ty (babgya = babja,aptya = apja).
Dunántúli nyelvjárástípus: Tolna, Fejér és a régi Győr megyében, Veszprém megye nagy részén, Csallóközben és Mátyusföldnek a Vágtól nyugatra eső részén beszélik. Itt is megvan a zárt ë (mëgy), nincsenek viszont kettőshangzók (ó, ő és é van tehát), magánhangzós helyzetben itt is gyakori a kettős mássalhangzó (belülle, esső, tanittó), jellemző a köznyelvi é-k helyén az í (gíp = gép, kísz = kész), s megvan a kaptya, kérgye, tehát az r utáni gy-zés és ty-zés.
Déli nyelvjárástípus: Somogy megye déli kétharmadán, Baranyában, Sárközben, Szlavóniában, a Duna mentén, néhány Pest és Fejér megyei dunántúli községben, a Duna-Tisza közének nagy részén, továbbá Szeged, Makó és Hódmezővásárhely környékén beszélik. Legfőbb jellemzője az ö-zés, tehát köznyelvi e hangok helyén az ő gyakori előfordulása (löhet, Szöged). Köznyelvi í helyén gyakori az é (gyék = gyík, késér = kísér, tanét = tanít). A dunántúli részeken mondi, tudi, vári használatos a köznyelvi mondja, tudja, várja helyett. Az l gyakran kiesik s megnyújtja az előtte álló magánhangzót (abbú = abból, óma = alma, vösző = veszel).
Tiszai nyelvjárástípus: A Tisza, a Körösök és a Berettyó vidékén, Szolnok megyében (a Jászság kivételével) és Békés megyében, Hajdú megye délnyugati részén s a Duna-Tisza közének nem ö-ző településein beszélik. Legfőbb jellemzője az erős í-zés (nígy = négy, vír = vér), itt is megvan a zárt ë (embër, lëhet), az l, r, j előtt zárt szótagban megnyúlik a magánhangzó, a honnan? kérdésre felelő határozóragok pedig -búl, -bűl, -túl, -tl, -rúl, -rűl alakban hangzanak általában, keleti felén záródó kettőshangzók vannak (jóu = jó, őüriz = őriz).
Palóc nyelvjárás: hosszan elnyúló területen beszélik: A Vágtól keletre, a Dunától és a Budapest-Cegléd-Szolnok vonaltól északra a Tiszáig és Borsod keleti határáig. Változatos nyelvjárások alkotják. Feltűnő ismertetőjegye az ajakkerekítés nélküli ă (ăpă, Bălăssăgyărmăt). További palóc nyelvjárási sajátosságok: a -nott, -nól, -nyi családi határozóragok (baktërnyi = bakterékhoz stb.), a tehen = tehén, vereb = veréb típusú alapalakok, az i-ző és é-ző formák (kilső = külső, siket = süket, sër = sör, ëszve = össze), a hosszú nyílt ě megléte (kěz = kéz), a meg igekötő teljes hasonulása (mëffog = megfog), az ëtt (= evett), itt (= ivott) típusú múlt idejű igealakok, valamint egyeztetés nélküli szerkezetek: fáj á lábájim = fájnak a lábaim.
Északkeleti nyelvjárástípus: Zemplén és Szabolcs megyében, Hajdú megye keleti, Bihar megye északkeleti, a volt Abaújnak pedig a Hernádtól keletre eső részén, illetőleg az e területtől északra és keletre lévő határokon túli, magyarok lakta településeken beszélik. Ez a nyelvjárástípus áll legközelebb a köznyelvhez. Ez az egyetlen, amelyben nincs két rövid e hang (azaz nincs meg a zárt ë, csak a nyílt e). Az ó, ő, é helyén záródó kettőshangzókat ejtenek (bírou = bíró), az l, r, j előtt megnyúlik a magánhangzó (ălma).
Mezőségi nyelvjárástípus: a romániai magyarok lakta terület (Erdély) középső részén beszélik. Változatos nyelvjárások alkotják: e-zők, ö-zők, í-zők, é-zők, a-zók (dalag = dolog, szaba = szoba) egyaránt vannak. A megyen, teszen-féle igealakok éppúgy jellemzőek, mint az elbeszélő múltú formák, például járék és jőve. Az ikes ragozás is megvan nagyjából.
Székely és csángó nyelvjárástípus: Székelyföldön és Moldvában beszélik, ezt is változatos nyelvjárások alkotják. Vannak e-ző, ö-ző, é-ző és ö-ző nyelvjárások. Az elbeszélő múlt az egész székelységet jellemzi, eleven a mögyén, töszön-féle hosszabb alakok használata is. Ezekben is előfordul az ött = evett, süttem = sütöttem stb. A csángóban e és ez a határozott névelő. A csángókat jellemzi az ún. sziszegés is (bizonyos mássalhangzók sziszegő ejtése).

A ma még élő nyelvjárások megoszlása a magyar nyelvterületen

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir