Legfontosabb búcsújáró helyeink

Full text search

Legfontosabb búcsújáró helyeink
Andocs Somogy megyében a 16. század óta kegyhely. Mária itteni kegyszobrát legendája szerint angyalok menekítették ide Kalocsáról a török elől, kápolnájával együtt. Ennek őrzi emlékét az is, hogy az öltöztetős Mária-szobor az Angyalok királynéja nevet kapta, a nagyboldogasszonyi ünnepen pedig kalocsai hímzésű ruhába öltöztetik. A kegytemplom és a ferences kolostor mellett szentkút, szent fa és szent tó van, ünnepi szertartásai egy része pedig a távolabbi kálvárián zajlik. Hagyományaihoz számos csodás gyógyulás – főleg szembetegeké – fűződik, különleges szokása pedig a szentkút vizével végzett búcsúkeresztség. Több mint tíz búcsúnapja van, főünnepe Nagyboldogasszony. Nevezetes kincse a Mária-múzeum, amely az 1731 óta öltöztetett szobor kétszáz ruháját őrzi.
Búcsúszentlászló Fogolykiváltó Boldogasszony kegyhelye Zala megyében a 18. század dereka óta működik, legendája azonban a török korba nyúlik vissza. Azt tartják, hogy itt is angyalok hozták a kápolnát. Sok csodás gyógyulása miatt sokan hozzák búcsúira beteg hozzátartozóikat vagy azok ruháit. Kegyszobra a 18. századból való barokk alkotás, csakúgy, mint a templom és a ferences kolostor.
Máriaremete kincse – Budapest II. kerületében – a híres einsiedelni Mária-szobor másolata, amely német telepesekkel került hozzánk. Egy vak asszony csodálatos gyógyulása hírére a 19. század elejétől vált látogatott zarándokhellyé, főleg a budapestiek számára.
Celldömölk bencés apátsága már a török időket megelőzően búcsújáró hely volt. Csodatévő kegyszobrát, a mariazelli másolatát 1720-ban hozták Ausztriából, s a szentélyben kősátor alatt helyezték el. Első csodája egy halálosan sérült építőmunkás életben maradása volt. A kegyhely számos fatáblára festett Mária-kegyképet is őriz, amelyeket eredetileg körmenetben hordoztak.
Különösen hangulatos kegyhely a Bakony szélén Csatka, régi szentkút és pálos kolostorrom mellett. A hagyomány szerint 1792-ben történt itt egy vak ember gyógyulása; a szentkút vizét bénaság és lábfájás ellen tartják jónak és viszik magukkal a búcsúsok. Ma a magyarok és németek mellett a cigány hívek is mind nagyobb számban keresik fel ezt az Imádkozó Szent Szűznek szentelt kegyhelyet.
Csicsó Tolna megyei, a Segítő Mária tiszteletére szentelt kegyhelyén ősi szentkút állt. Az 1700-as években német telepesek hozták a Segítő Szűz Mária (Mariahilf) kegyképének másolatát. Búcsúit németek és magyarok sokáig külön tartották; egyik legendája szerint egyszer csodatévő Mária-szobrot túrtak itt ki a disznók, egy másik elbeszélés szerint pihenőhely volt itt a Kalocsáról Andocsra kegykápolnát vivő angyaloknak.
Győr székesegyháza vérrel verítékező Mária-képnek ad otthont; a képet menekülő ír katolikusok hozták a városba. Az ereklye 1697-ben Szent Patrik ünnepén verítékezett vért – a magyarázat szerint az ír katolikusok üldöztetése feletti bánatában. A székesegyházban külön kegyoltárt kapott kép a múlt század óta rendszeres búcsújáró hely, különösen Szent Patrik ünnepén.
Nevezetes kegyhelye Szűz Máriának Máriabesnyő, Gödöllő mellett. Itt 1759-ben, templomépítéskor csontfaragású Mária-szobrot találtak, majd pedig a Lorettói Mária egy szobormásolata is ide került. A szépen kiépített kegyhely, ahol szentkúttisztelet is él, sok látogatót vonz; egyebek között a vasutasok zarándokhelye.
Máriagyűd a Dráva közelében a hagyomány szerint már 1148-ban zarándokhely volt, Mária-szobra azonban a török kor után már nem került elő. Új, Kaproncáról való szobra 1704-ben Eszékre jutott. Ennek pótlására készült a mai, ezüst lemezborítású alkotás, amelyet a 18. század dereka óta öltöztetnek. Az első – pestises – gyógyulás után számos további történt, amely kapcsolódik e helyhez; az események gyógyítóudvar építését tették szükségessé. Hivatalosan 1846-ban lett kegyhellyé, és azóta is kedvelt zarándokhely magyarok, horvátok, németek számára. Egyik leglátogatottabb kegyhelyünk temploma basilica minor rangú építmény; mellette szentkút, Mária-szobor és szabadtéri oltár van.
Márianosztra pálosai alapították egykor Czestochowa kolostorát; 1729-ben onnan hozták el a híres Fekete Madonna másolatát. A különösen népszerű kegyképet kétszer, 1749-ben és 1983-ban is "megkoronázták", fejdísszel ékesítették.
Máriapócs görög katolikus Könnyező Szűzanya kegyhelyének története az Istenszülő képének elkészültével kezdődött; a kép 1696-ban könnyeket hullatott. Ennek hírére az ábrázolatot Bécsbe vitték, a pótlására készült másolat azonban megismételte a csodát. A kép számára a 18. században templom épült, mellette bazilika kolostorral. Soknyelvű zarándokai között görög és római katolikusok is vannak, akik gyógyulást remélve jönnek ide, és mankókat, kegyképeket, viasz fogadalmi tárgyakat ajánlanak fel. Maga a kegykép külön kegyoltárt kapott a templomban, amelynek kriptájában görög katolikus püspökök sora pihen. Búcsúalkalmai különlegességei a színpompás körmenetek, amelyek a templom és a temető közötti utat járják be. Igen sok ünnepe van, közötte tíz-egynéhány Mária-ünnep. A hely egzotikumát pedig csak fokozza a szertartások gazdag keleti liturgiája. Mai búcsújáró helyeink sorában talán Máriapócs a legismertebb és minden bizonnyal a leglátogatottabb – az országhatáron belülről és túlról, Romániából, Kárpátaljáról is.

A kegykép a máriapócsi görög katolikus templomban
H. P.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir