Vallás, egyházak, kultúra a modern korban

Full text search

Vallás, egyházak, kultúra a modern korban
A 18. század, a felvilágosodás és a jozefinizmus százada nem kedvezett az egyház egyetemes kultúrát gyarapító jelenlétének. A "magaskultúra" és a tudomány képviselői zömében nem egyházi keretben, sőt gyakran vallásellenes indulattal végezték tevékenységüket, az egyházakban pedig ennek reakciójaképpen fokozódott a bezárkózás, a befelé fordulás. A kor szépirodalmában találunk ugyan egyháziakat, esetükben azonban már inkább a személyes talentum alapján való részvételről van szó a világi kultúrában és nem az egyházak és a keresztény tradíció értékteremtő hozzájárulásáról. Ez a helyzet nem változott a reformkorban sem lényegesen; az egyházak kultúrája sajátos mikrokultúrává lett.
Ebben a korszakban a hazai egyházak kulturális hatásának legelevenebb és legeredményesebb őrzője az oktatási rendszer volt. Az alsófokú iskolák döntő többsége egyházi vagy egyházi fenntartású maradt, és ez a befolyás – ha nem is teljes egészében, de fennállt a 20. század derekáig. Ugyancsak figyelemre méltó, hogy a középfokú, döntően a gimnáziumi oktatás szinte teljes egészében a hazai egyházak kezében-kezelésében működött. A korszak során főleg a jó nevű szerzetesi iskolák tettek sokat az értelmiség nevelése területén. Ezek az iskolák a profán tudományos életben is elismert szakembereket adtak a magyar művelődésnek: Hevenesi Gábor, Pray György és Katona István a 18. századi forráskutatás történetírói voltak, de a fizika, a matematika, a csillagászat területén is értek el egyháziak eredményeket.
A 20. századra az egyházak és a kultúra hagyományos viszonya végképp megfordult. Amíg még az újkorban is az egyház mintegy osztozott a világi elemmel a kultúra művelésén és gyarapításán, ebben a korszakban már – a sajátosan egyházi kultúra területeit leszámítva – az vált kérdéssé, hogy az egyházak, a kereszténység hol és hogyan jelenítse meg önmagát egy egységes és lényegét tekintve laikus kultúrában. Amíg tehát régebben a világi kultúra fejlődése "utánozta" az egyházi eredményeit, addig most már a szűken egyházi kultúra is befogadott a világ kultúrájában már meggyökerezett elemeket. Különösen szorítóvá vált ez a helyzet 1945 után, amikor az egyházak iskoláik zömét, a világi kultúra nyilvánossága elé lépés lehetőségét is elveszítették.
Az új kulturális jelenlét kiragadott, de szemléletes példáját az egyházi építő- és képzőművészet alakulása mutatja, amelyben az 1930-as évektől először bátortalanul, később egyre határozottabban teret nyertek a modern művészet formái, eszközei, stílusai. Némileg hasonló folyamat játszódott le a századelőn a katolikus irodalom megteremtése körül, amelynek eredményei a Vigilia-kör kiformálódásával tették véglegessé, hogy Magyarországon van "katolikus" irodalom, amelyet olyan szerzők képviselnek, mint Sík Sándor és Rónay György. Harmadik példa a vallásos sajtó helyzete lehet: az egyházi belterjességből a múlt század végére sikerült kilépnie, megőrizve vallási azonosságát. A magyar kultúra és az egyházak közelmúltban alig élő kapcsolata ma megújul; olyan helyzet körvonalazódik oktatásban, művelődésben, amelyben a vallásos inspirációjú kultúra és annak termékei ismét jelen tudnak lenni és képesek lehetnek hatni a magyar kultúra általános fejlődésére.

A sárospataki Református Kollégium díszterme – egyike a magyar reformáció kulturális központjainak
H. P.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir