A modern tánc

Full text search

A modern tánc
Századunk legelején, majd első harmadában az USA-ban és Nyugat-Európában több helyütt is – szembefordulva a hanyatló romantikus balett szemléletével és mozgáskincsével – újítók léptek fel, hogy a színpadi táncművészetet megreformálják. Az Európában vendégszereplő amerikai Isadora Duncan, a svájci zenepedagógus Emile Jacques Dalcroze és a magyar származású, de Németországban működő Lábán Rudolf különböző irányokba mutattak utat. Kezdeményezésük – közvetve vagy közvetlenül – Magyarországra is eljutott.

Az iszonyat balladája (Pécsi Balett)
Az új irányzatok legnevesebb magyar követői: Berczik Sára, Dienes Valéria, Kállai Lili, Madzsar Alice és Szentpál Olga külföldön megismerkedtek az úttörők eredményeivel, majd azokat egyéni felfogásban hasznosítva, itthon iskolát nyitottak, és növendékeikkel színpadra is léptek.
A két világháború között ez a többarcú irányzat kifejlődött, és esetenként a hagyományos balettel vagy a néptánccal találkozva befolyásolta, színesítette a magyar táncéletet. A 40-es évek végétől azonban a hivatalos kultúrpolitika – az egymástól eltérő törekvéseket összemosva – polgári dekadenciának minősítette az egész ágazatot, és adminisztratív úton felszámolta azt. Művelői vagy a megélénkülő balett és néptáncművészet területén munkálkodtak tovább, vagy a sportgimnasztikában hasznosították ismereteiket, míg egyesek teljesen felhagytak a táncos tevékenységgel. A modern táncot a hatalom és az ideológia hosszú időre kiiktatta a hazai fejlődésből. Művelőinek alkotói szemlélete, formálásmódja és nyelvezete azonban bizonyos mozzanatokban, a 60-as évektől a Pécsi Balett és a néptáncmozgalom egyes újító koreográfusainak munkájában mintegy újratermelődött.
A további évtizedekben ez a nyugaton erőteljesen továbbfejlődő, sokszínű irányzat a különböző alkotók és együttesek vendégszereplésével került el újra hozzánk, illetve érdeklődő magyar szakemberek és lelkes műkedvelők külföldön ismerkedtek meg többé-kevésbé a különböző eredményekkel. Így került sor arra, hogy a 80-as években egy-két régi modern táncos vagy annak tanítványa újból dolgozni, tanítani kezdett. Emellett amatőrcsoportok alakultak, amelyek az időközben posztmodernné változott tánc valamelyik válfajának művelésére vállalkoztak. Részint a korábbi tiltás ellenhatásaként, az utóbbi években ezek a törekvések divatosak is lettek. Művelői keresik ugyanis azokat az eszközöket, amelyek képesek a jelenkor ellentmondásos életérzését újszerűen kifejezni, és ennek alapján egyesek önmagukat a korszerű táncművészet első számú képviselőinek tekintik. Nemrégiben egyesületet alapítottak, s a szerényebb előzmények után, 1992-ben első, átfogó seregszemléjüket is megrendezték.
A modern tánc tehát kezd életre kelni, a sokéves kényszerű szüneteltetés következményeit azonban nem lehet egy csapásra felszámolni. Hívei között igen kevés még a nemzetközi – s a hajdani hazai – mércével mérhető, jól felkészült hivatásos oktató, koreográfus és előadó, aki valóban művészetet produkál. Ráadásul ez a kör összeér, esetenként egybe is mosódik az úgynevezett mozgásszínházak művelőivel és produktumaival. Ez az újabb irányzat pedig világméretekben telített problematikus, szakszerűtlen vállalkozásokkal. Persze a tehetség és a mesterségbeli tudás itt is vízválasztó. E tekintetben a hazai kortárs mezőnyből kétségtelenül márkát jelent Krámer György és Lőrinc Katalin alkotói és együttesvezetői munkája, Angelus Iván iskola- és ágazatszervező tevékenysége, Berger Gyula előadói produkciója, valamint Bozsik Yvette és Goda Gábor színházi jellegű kísérletezése.

Markó Iván: Az igazság pillanata (Győri Balett)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir