Bartók Béla (1881-1945)

Full text search

Bartók Béla (1881-1945)
A modern zenének és a magyar népzenei hagyománynak mély, s valóban világra szóló szintézisét sikerült elérnie Bartók Bélának. Művészi teljesítménye a zenetörténet legjelentősebb alkotói közé emelte, életműve a világ zeneirodalmának elismert részévé vált, s elmondható, hogy a magyar történelemnek egyik egyetemes jelentőségű alakja.
Bartók a régi zenei hagyományokkal bíró Pozsonyban töltötte diákéveit. A Zeneművészeti Főiskolán csakhamar mint nagyszerű zongorista és mint a zeneszerzői technikát magas fokon ismerő komponista tűnik fel. 1905-ben Bartók érdeklődése is a népzene irányába fordul: ő jegyzi le Vikár Béla hengereit, majd maga is gyűjtőutakra indul (Erdély, Dunántúl). Érdeklődése széles körű, voltaképpen ő a szlovák, román, török népzene első jelentős, tudományos felkészültségű gyűjtője és lejegyzője.
Emellett Bartók világhírű zongorista: itthon, a szomszéd államokban, Európa szinte valamennyi országában és az Egyesült Államokban Scarlatti, Bach, Mozart, Brahms, Liszt és saját műveinek kitűnő előadója. Hihetetlen munkabírását tanúsítja, hogy hetente 8-10 órát tölt a Tudományos Akadémián népzenei lejegyzéssel, ugyanakkor gyakran (olykor hetente több) hangversenyt ad, s közben jelentős új művek komponálására készül. A két Bartók: a világ legkiemelkedőbb zenekaraival és művészeivel együtt koncertező művész és a népzenei fonográfhengereket aprólékos munkával "megfejtő" zenész együtt és egységben van jelen a zeneszerző műveiben.
Bartók zenéje teljes értékűen "modern" alkotás, magába foglalja korunk zenéjének minden fontos problémáját, megoldását, felfedezését. Oldás és kötés ez a zene: Miként nyugat-európai kortársai, Bartók is túllép az elmúlt három-négy évszázad megszokott hangnemvilágán, felszabadítja, önállósítja a hangrendszer tizenkét hangját; s ebben segíti őt az a sok régi-új hangzás, amit a magyar, török, román népzene tanulmányozása közben hallásában elraktározott. Másrészt éppúgy, mint nyugat-európai kortársai, Bartók is keresi a zenét megszervező, rendező elveket. De az ő kiindulópontja nem elméleti, hanem – alkotó képzeletén és fegyelmén kívül – a magyar népzene tanulmányozásának legvégső eredményei, alapmotívumai és ritmusképzeletei segítik hozzá a megoldáshoz, így elmondható, hogy Bartók zenéje az európai zene 1000 éves fejlődésének egy fajta összefoglalása.
Bartók művészetében – nem számítva a fiatalkori műveket – három nagy korszakot szoktunk elkülöníteni. Az elsőbe tartozik három színpadi műve (A kékszakállú herceg vára, A fából faragott királyfi, A csodálatos mandarin), zenekari ciklusai (Négy zenekari darab, Két kép, Két arckép, Táncszvit), I. és II. vonósnégyese, sok dal és zongoradarab. A második korszakot 1926-tól számíthatjuk: ide tartozik a III-V. vonósnégyes, a Cantata profana, az I-II. zongoraverseny, a Hegedűverseny, a Zene húros hangszerekre, ütőkre és celestára, a Mikrokozmosz c. zongoradarab-sorozat, kórusok stb. A harmadik korszak (nagyjából 1938-tól) műveiben egyesek "visszafordulást", a modern irányzatoktól való visszakozást látnak. Valójában e művek is következetesen érvényesítik Bartók hallásmódját, képzelő- és zenei szervező erejét. Ide tartoznak a VI. vonósnégyes, a Divertimento, a nagyzenekari Concerto, a III. zongoraverseny. A három korszak elhatárolása azonban inkább külső karakterekre épül, s valójában 1907 tájától kezdve egy egységes bartóki stílus jelenik meg a változó anyagokban.
Kodály és Bartók hatása az egész 20. századi magyar zenére nézve döntő változást hozott. A zenei élet jellegét éppúgy az ő működésük határozta meg, mint a fiatalabb zeneszerző generáció munkásságát. Mivel azonban ezek tevékenysége a 2. világháború után bontakozott ki, a következő fejezetben tárgyaljuk őket.

Bartók Béla 1928-ban
"Cél: magyar zenekultúra. Eszközök: a zenei írás-olvasás általánossá tétele az iskolán keresztül. Egyben a magyar zenei szemlélet öntudatra ébresztése a művészi nevelésben csakúgy, mint a közönségnevelésben. A magyar zenei közízlés felemelése, folyamatos haladás a jobb és magyarabb felé.
A világirodalom remekeinek közkinccsé tétele, eljuttatása minden rendű és rangú emberhez. Mindezek összessége termi meg a távol jövőben felénk derengő magyar zenekultúrát."
(Kodály Zoltán: 100 éves terv)
"Hogyan válhat egy új magyar zene megteremtésének alapjává egyetlen zenei hagyományunk, a magyar parasztok ősi zenéje? Bizonyára nem oly mesterkélt módon, hogy egy dallamot, vagy dallamfrázist valamely idegen stílusú, vagy nemzetközi jellegű zeneműbe átültetünk. Megtörténhet azonban, hogy a zeneszerző megtanulja a vidék ősi zenéjének a nyelvét, ezzel a maga zenei gondolatait úgy tudja kifejezni, mint ahogyan a költő anyanyelvével él. Ha a zeneszerzőben elég szeretet van ahhoz, hogy szívvel-lélekkel ennek a zenének áldozza magát, ha éppen ezért szabadon átadja magát e zenei nyelv hatásának, ha van mondanivalója, s a gondolatai kifejezéséhez szükséges technikának tökéletesen birtokában van, vállalkozása sikerülni fog. Művei nem megharmonizált népdal-mozaikok, vagy népdalokra írt variációk lesznek, hanem a népzene belső lényegének kifejezői." (Bartók Béla: A magyarországi modern zenéről)

Bartók egynemű karainak első kiadásából
D. L.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir