A csehszlovákiai magyar irodalom

Full text search

A csehszlovákiai magyar irodalom
A két világháború közötti Csehszlovákiában – bár viszonylag a legtűrhetőbb volt a kisebbség helyzete – lassabban és haloványabb eredménnyel alakult a kisebbségi magyar irodalom. Az egyetemes magyar irodalomnak a Csehszlovákiához kapcsolt részek is sok értéket adtak a 12. század derekán itt leírt Halotti beszédtől kezdve. Ennek a vidéknek szülötte volt Balassi Bálint, Szenczi Molnár Albert, Madách Imre, Mikszáth Kálmán – „felvidékiségük” azonban, Mikszáthot nem számítva, nem volt meghatározó szín. A nagy történelmi változás kezdetén inkább csak regionális írók éltek ezen a tájon, s az átmenetileg idehúzódó emigránsok. Az irodalomteremtés nagy feladata leginkább azokra a húsz esztendősökre várt, akik a háború poklából a testvér-ember vágyát hozták magukkal; az ember az embertelenségbe Ady által fogalmazott erkölcsi parancsát. Már az először megszólaló csehszlovákiai magyar költő, Mécs László (1895-1978) a testvér-emberre figyelt. Ez a testvériségvágy szólalt meg Földes Sándor (1895-1968) expresszionista sikolyaiban, s a testvériség érzés táplálta Győry Dezső (1900-1972) Kisebbségi Géniuszát (1925) és álmát az Újarcú magyarokról (1927) és a Zengő Dunatájról (1938), a Dunatáj kis népeinek békés együttéléséről. A testvériség vágyával kereste meg a diák Balogh Edgár (1906-1996) is az eligazító és megtartó eszméket, Ady, Móricz és Szabó Dezső nyomán, és álmodott otthont, békés jövőt nemcsak a szlovenszkói magyarságnak, de a Dunatáj minden népének. Vágyait a Sarlóban (1928) szerveződő fiatalok valamennyien vallották. A valósággal szigorúan számot vető Fábry Zoltán (1897-1970) is hitte: Magyarországból kiesve Európa lehet a hazájuk. Volt idő, mikor abban reménykedett, hogy a csehszlovákiai magyar szellemiség lesz az az archimédeszi pont, amelyikből kiforgathatják sarkaiból a tespedt életet.
Illúzió volt ez a hit, de voltak hozzá biztató jelek. A huszas évek derekától jelentkeztek a fiatal tehetségek, különösen a Sarló vonzásában, esszéisták, szociológusok, publicisták és szépírók (Balogh Edgár, Dobossy László, Jócsik Lajos, Szalatnai Rezső, Peéry Rezső, Kovács Endre, Morvay Gyula, Sáfáry László, Sellyei József). A kisebbségi magyar irodalom azonban az első csehszlovák köztársaságban alig jutott túl a kezdeteken. Részleges eredmények születtek – Mécs László testvér-embert szólító lírája, Győry Dezső Adyhoz kapcsolódó ébresztő hangja, Vozári Dezső nyugatos-, Forbáth Imre avantgárd hangvételű versei, Egri Viktor, Darkó István lélektani motivációjú novellisztikája, Tamás Mihály naturalisztikus regényei, Sellyei József paraszt-történetei, Fábry Zoltán, Szalatnai Rezső, Peéry Rezső irodalmi publicisztikája –, de a kiteljesedés elmaradt.
Az első csehszlovák köztársaság széthullása után (1938) a magyar irodalom életlehetőségei szinte a semmire zsugorodtak. Magyarok alig hatvanezren maradtak a Tiso-féle szlovák államban. Akik íróként szólhattak (Szalatnai Rezső, Peéry Rezső) változatlanul a vox humana jegyében fogalmaztak.
Ebben az időben született Győry Dezső nemzedéki vallomása, a Magyar hegyi beszéd 1939 karácsonyánEmberi hang címen jelent meg füzetben, 1940-ben –, s Fábry Zoltán Palackpostája (1943), amely csak 1960-ban kerülhetett az olvasók kezébe. Ezek az évek (1938-1945) a „próbatét és igazoltság”, „a hűség és kitartás” évei voltak. Az akkor született írások történelmi okmányok a magyar kisebbség helytállásáról, a vox humanáról.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir