Az Akadémia szerepe

Full text search

Az Akadémia szerepe
A magyar nyelvművelés számára korszakalkotó esemény volt a Magyar Tudományos Akadémia megalapítása. Amiről korábban, a felvilágosodás kezdetén Bessenyei György csak álmodott, azt a reformkornak már a korai ideje valóságra váltotta. Felsőbüki Nagy Pálnak az 1825-i országgyűlésen éppen a magyar nyelv védelmére elmondott szenvedélyes beszéde nyomán keletkezett nemzeti felbuzdulás révén született meg Széchenyi István nagylelkű felajánlásával a Magyar Tudós Társaság, a Magyar Tudományos Akadémia elődje. Az Akadémia alapszabályában mondta ki: „Mindenekelőtt kötelessége a Társaságnak a honi nyelvet mívelni és gyarapítani”.

Felelet a Mondolatra

Kisfaludy Károly és Kazinczy Ferenc kézfogása
Ezt a feladatát az Akadémia a következő évtizedekben nagy buzgalommal látta el, amiben a nyelvművelő munkát tekintve számos kiemelkedő tudós mellett Vörösmartynak volt a legkiemelkedőbb része. Jórészt az ő szervező tevékenységének köszönhető a rendszeres szógyűjtés megindítása, több szótárban való közreadása, a régi magyar nyelvemlékek tervszerű felkutatása és kiadásuk megkezdése, magyar leíró nyelvtan megjelentetésének kezdeményezése, s nem utolsó sorban az első „hivatalos” magyar helyesírási szabályzat elkészítése. 1832-ben jelent meg „A magyar helyesírás és szóragasztás szabályai”, mely annyi korábbi próbálkozás után az Akadémia országos tekintélyével teremtette meg véglegesen helyesírásunk egységes elveit és gyakorlatát. Voltaképpen ez a helyesírási szabályzat zárta le végérvényesen a magyar nyelvi sztenderd formai oldalának számos, korábban vitatott kérdését. Eldöntötte például, hogy az adott képző nem -ét, hanem -ít alakú (pl. tanít), vagy nem rövid -u/-ü, hanem hosszú -ú/-ű (pl. hosszú), hogy a kérdéses jel nem -ok/-ök, hanem -uk/ -ük (pl. házuk), hogy az adott rag nem -bul/-bül, hanem -ból/-ből (pl. tejből) stb. stb., azaz az utóbbiak a formai egységet biztosító alakok.
Nem jelentéktelen szerepe volt anyanyelvünk egy speciális részlegének a fejlesztésében az 1841-ben megalakult Természettudományi Társulatnak. Alapítója, Bugát Pál némelykor túlhajtott szóújításai ellenére is sokat tett a magyar természettudományi műnyelv terminológiájának megteremtése érdekében, tőle valók pl. ilyen, ma már teljességgel nélkülözhetetlen szavaink: búra, sejt, inga, ideg, garat stb.
Jól szolgálta a magyar nyelv előmenetelének érdekeit a még 1817-ben megindított Tudományos Gyűjtemény című folyóirat, amely majdnem az egész reformkoron keresztül nemcsak általában segítette a tudományos alapú közműveltség ügyét, hanem számos, a korai magyar nyelvtudományt és nyelvművelést reprezentáló tanulmánnyal, a nyelvújítás utócsatározásainak felvállalásával is anyanyelvünk felkarolásának fontos színterévé vált.

A Magyar Tudós Társaság (Akadémia) megalapítása 1825-ben

Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir