Jelentéstani rendszer

Full text search

Jelentéstani rendszer
Ha lényegében azonos vagy csak árnyalatilag eltérő jelentésváltoztatást több különböző képzővel is kifejezhetünk, rokon értelmű képzőkről beszélünk. A cselekvés eredményét kifejezhetjük -ás/-és képzővel: szánt-ás, tölt-és, megnevezhetjük -at/-et képzővel: másol-at, üzen-et, de előfordul ebben a jelentésben a -vány/-vény is: áll-vány, teker-vény, sőt alkalmanként a -mány/-mény is: talál-mány, ered-mény. Műveltető igéket is képezhetünk több képzővel. Leggyakoribb az -at/-et: ás-at, kér-et, -tat/-tet: csinál-tat, beszél-tet, ritkább az -aszt/-eszt: porl-aszt, él-eszt és az -ít: leszáll-ít.
A rokon értelmű képzők ugyanahhoz a tőhöz járulva jelentésmegoszlást eredményezhetnek. Mást jelent a hagy-aték és a hagy-omány származékszavunk, pedig mindkét esetben ugyanazon tőhöz a cselekvés eredményét kifejező képző járult. Szintén más a jelentése a fog-ós, és a fog-ékony szónak is. A jelentésmegoszlás azonban nem minden esetben következik be. Nincs lényeges eltérés pl.: a fáz-ós és fáz-ékony vagy a rug-dos és rug-dal esetében.
Ugyanazon igéből képzett származékszavakon figyelhetjük meg leginkább, hogy vannak ellentétes jelentésű képzők is. A -g gyakorító képző jelentése ellentétes az -an/-en mozzanatos képzőével: csur-ogcsurr-an, csill-ogcsill-an. Ellentétes az -ul/-ül visszaható és az -ít műveltető képző jelentése is: ford-ulford-ít, mozd-ulmozd-ít. Ide tartozik az -s melléknévképző és a -tlan/-tlen fosztóképző is: só-ssótlan, formá-sformá-tlan.
Előfordul az is, hogy bizonyos képzők alaki szempontból egyformák, jelentésük és funkciójuk azonban független egymástól. Ezeket azonos alakú képzőknek nevezzük. Ilyen az -at/-et főnévképző és az -at/-et műveltető képző: ácsol-at, épül-et; bont-at, fest-et. Azonos alakú az -s képző is, amellyel létrehozhatunk foglalkozásnevet: asztal-os, fazek-as, gyűjtőnevet: nád-as és számnevet is: hat-os, tíz-es (szám).
Ugyanannak a képzőnek többféle jelentése is lehet, ilyenkor többjelentésű képzőről beszélünk. Ilyen a -ság/-ség, amellyel kifejezhetünk elvont tulajdonságot: jó-ság, szép-ség és gyűjtő értelmet: lakos-ság, erdő-ség. Az -s melléknévképző kifejezhet valamivel való ellátottságot: só-s, hamu-s, valamihez való hasonlóságot: zöld-es, szürké-s, a tulajdonság kisebb fokát: bolond-os.
A képzők kisebb csoportjának sajátos hangulata, érzelmi tartalma is van. Elsősorban a kicsinyítő képzők tartoznak ide, amelyek rásugározzák hangulatukat az egész származékszóra. A -cska/-cske lehet kedveskedő, becéző árnyalatú: galamb-ocska, méh-ecske, de kifejezhet gúnyt, lekicsinylést is: gróf-ocska, nő-cske.
A gyakorító igeképzők némelyikének is erős hangulati hatása van. A -gat/-get azt is kifejezheti, hogy az alany a cselekvést nem eléggé odaadóan vagy nem megfelelő eredménnyel végzi: tanul-gat, tud-ogat. Az ong/-eng/ -öng képző hangulati hatása hangalakjához kapcsolódik: bor-ong, mer-eng, dül-öng.
A képzőrendszer gazdagságát, az általuk kifejezett jelentések sokféleségét az is mutatja, hogy egész sort lehet összeállítani olyan reciprok képzésekből, amely amelyek esetében más-más alapszóból más-más szófajiságú, ellentétes irányban ható képzővel lehet megalkotni egy-egy szinonimapárt: ingatag ~ bizonytalankodó; hájas ~ hízott; magányos ~ elhagyatott stb.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir