A toldalékmorfémák

Full text search

A toldalékmorfémák
Természetesen nemcsak a tő-, hanem a toldalékmorfémák esetén is megkülönböztetünk alakváltozatokat. Léteznek egyalakú toldalékok, amelyek mindig ugyanolyan formában kapcsolódnak a tőhöz (vagy más toldalékhoz), ilyen például az birtokjel (apám-é), a -k többesjel (ajtó-k) vagy az -ig viszonyrag (ház-ig). A többalakú toldalékok esetében az alaktani eltérés többféle lehet . Eltérhet a magánhangzó hangszíne: ház-ban, kert-ben (mély – magas eltérés); ház-hoz, kert-hez, föld-höz (mély – magas és ajakkerekítéses – ajakkerekítés nélküli eltérés). Lehet eltérés a magánhangzó időtartamában: vár-na, vár-; vagy a mássalhangzó időtartamában: kér-t, mos-(o)tt. Különbözhet a toldalék alakja a kezdő rövid magánhangzó meglétében vagy hiányában: fiú-nk, ház-unk; vagy a kezdő mássalhangzó meglétében vagy hiányában: ház-a, kar-ja. Az egyes típusok gyakran kombinálódnak. Az egyes szám harmadik személyű birtokos személyjel alakváltozatai a következők: -a, -e, -ja, -je, tehát a mély – magas eltérés kombinálódik a kezdő mássalhangzó meglétével, illetve hiányával. A feltételes módjel esetén a mély – magas eltérés kombinálódik a magánhangzó időtartam-különbségével: -na, -ne, -ná, -né.
Funkció szempontjából a toldalékoknak három fajtája van: képző, jel és rag.
1. A képző legbelső helyzetű szóelem, azaz közvetlenül a tő után áll, jel és rag csak utána következhet. Megváltoztatja a szó jelentését, új szótári szót hoz létre, új ragozási sort (paradigmát) indít el. Például a halász szavunkban a hal alapszóból az -ász képzővel foglalkozásnév jött létre; a foltoz esetében a -z képző megváltoztatja az alapszó szófaját (a folt főnévből ige lett), jelentése pedig ‘az alapszóban megnevezett dologgal ellát’, vagyis foltoz = ‘folttal ellát’. A képző tehát meghatározza a szófajiságot. Vannak szófajtartó képzők, vagyis az alapszó és a belőle képzéssel létrejött származékszó szófaja azonos: hal-ász (főnévből főnév), olvas-gat (igéből ige); és vannak szófajváltó képzők, azaz a képző más szófaji osztályba helyezi az alapszót: folt-oz (főnévből ige), tanul-ás (igéből főnév), szép-ség (melléknévből főnév), ír-ni (igéből igenév). A képzők közös sajátossága az, hogy megtűrnek maguk mellett másik képzőt, vagyis egy szóalakban több is lehet belőlük: zongorá-z-gat-va (a -z igeképző ‘valamilyen hangszeren játszik’ jelentésben, a -gat gyakorító képző; valamint a -va határozóiigenév-képző).
2. A jel közbülső helyzetű szóelem, azaz állhatnak előtte képzők, utána pedig a rag található. Jelentésmódosító szerepe van, ami azt jelenti, hogy új szótári egységet nem hoz létre, hanem a szó fogalmi jelentését valamilyen nyelvtani jelentésmozzanattal (idő, mód, többség, birtoklás) egészíti ki. Ebből következően szófajváltást nem okoz, sőt csatlakozása már megakadályozza a további szófajváltást: a halász-ok szóalakban a -k többesjel után már nem következhet képző, így a jel mintegy kiemeli a szófaji jelleget. A jel megtűr maga mellett más jeleket, tehát lehet egy szóalakon belül több jel, de szófajonként meghatározott módon. Több névszójel megjelenhet a szóalakban: tanár-ok-é (a -k többesjel és az birtokjel), nagy-obb-ik (a -bb fokjel és az -ik kiemelő jel). Az igelakok esetében azonban egyszerre csak egy jel lehet jelen, vagy az időjel, vagy a módjel: olvas-ott (a múlt idő jele), olvas-na (a feltételes mód jele).
3. A rag szóalakzáró morféma, azaz a képző és a jel után áll, semmilyen más szóelem nem követheti. Egy szóalakban csak egy lehet belőle. A rag alapvetően a mondatbeli viszonyítás jelentésmozzanatának a kifejezője, azaz kijelöli a szavak mondatrész szerepét: a szobá-ban könyv-et olvas – a -ban rag helyviszonyt jelöl, a -t rag tárgyviszonyt, így a szobában az olvas alaptag helyhatározója, a könyvet a tárgya.
Az igei személyragok egyeztetést is kifejeznek: az én olvasok alany-állítmányi szerkezetben az én személyes névmással kifejezett alany egyes szám első személyű, ehhez igazodik az igei állítmány személyragja, tehát egyes szám első személyű lesz: olvas-ok. Természetesen az egyeztetést általában nemcsak ragok fejezhetik ki, hanem bizonyos jelek is, például a birtokos személyjelek: az én könyvem, vagy a többesjel is: a lányok szépek.

Egy szófajtípus monográfiája
A szótő és a toldalékmorfémák kapcsolódásakor a szóelemek között gyakran megjelenik egy általában rövid magánhangzó, amely nem szerves része a toldalékoknak: (ház)-a-(k)-a-(t) vagy (néz)-e-(get)-e-(k). Ezeket a hangokat elő- vagy kötőhangzóknak nevezzük, és a toldalékhoz tartozónak vesszük, tehát: ház-ak. Az előhangzó nem morféma, hiszen nincsen jelentése, esetenként jelentésmegkülönböztető szerepe lehet csak: havasok főnév: A nagy havasok között jártunk; havasak – melléknév: A háztetők havasak. Megjelenését elsősorban a hangkörnyezet, a fonetikai jólformáltság indokolja: *kulcst ~ kulcsot.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir