SZÓÖSSZETÉTEL (Lengyel Klára)

Full text search

SZÓÖSSZETÉTEL
(Lengyel Klára)
A szókincs gyarapításának egyik leggyakoribb módja a szavak összetétele (compositio).Az összetett szavakat minden bizonnyal a kommunikáció gyorsulásának kényszerítő ereje hozta létre, a nyelvi gazdaságosságra és tömörségre való törekvés; hiszen egy-egy összetett szó (compositum) által olyan fogalmakat nevezhetünk meg, melyeket egyébként csak jóval terjedelmesebben: szószerkezetekkel vagy mondatokkal írhatnánk körül.
Az összetett szavak két vagy több szó egymáshoz illesztésével jönnek létre, s új szótári egységet (szótári szót, lexémát) alkotnak. Közvetlenül két részre bonthatók: előtagra és utótagra: gyertyagyújtás = gyertya- (előtag) és -gyújtás (utótag). A két összetevő sorrendje szigorúan kötött, tehát nem változtatható meg a jelentés elvesztése vagy megváltozása nélkül. Vessük egybe a vízálló és állóvíz, valamint a testvér és vértest szavakat! Az elő- és az utótag, de akár mindkettő lehet önmagában is összetett szó, tehát közvetlenül további elő- és utótagra bontható szó: (szem + üveg) + keret = szemüvegkeret; (számító + gép) + (nagy + kereskedő) = számítógép-nagykereskedő. A három vagy több szóból alkotott, tehát közvetlen összetevőkre többszörösen bontható szavakat többszörös összetételeknek nevezzük.
Szótáraink zömében azokat az összetételeket tartalmazzák, melyek széles körben, szokásszerűen és gyakran használatosak. Ezeket állandósult összetett szavaknak is nevezhetjük: rendőr, mesemondás, szakácskönyv. A nyelvhasználat szempontjából velük szemben állnak az alkalmi összetett szavak, melyek nem vagy csak kevéssé ismertek, inkább egyéni, csoport-, rétegnyelvi alkotások. Ilyenek lehetnének a fenti, állandósult összetételek mintájára: békeőr, regemondás vagy szabókönyv szavak. Az alkalmi összetett szavak érthetőségét megalkotásuk szabályainak állandósága és a nyelvi analógia biztosíthatja. Szokatlanságuk, ritkaságuk, váratlan vagy meglepő jelentésük miatt erős stílushatást hordozhatnak, ezért gyakran fordulnak elő irodalmi művekben, elsősorban költeményekben.
Természetesen minden összetett szó alkalmi összetételként keletkezik, s hogy sikerül-e állandósulnia, sok nyelvi és nyelven kívüli feltételtől függ. Ilyen feltétel például a hangalaki-morfológiai jólformáltság, jelentésének pontossága, érthetősége, használói körének kiterjedtsége, a használó társadalom fejlődésének üteme stb. De az alkalmi és az állandósult összetételek között nem vonható meg éles határvonal. A nyelv folytonos mozgása, változása miatt a két csoport között széles átmeneti réteg található, melyben a már nem alkalmi, de még nem állandósult összetett szavak helyezkednek el. Gondoljunk csak a nemrég született érdekorientált vagy profitérdekelt szavakra!

Nyáridő, napsütés, bárányfelhő, búzamező, vadvirág stb. Szókincsünk mindennapos és fontos elemei az összetett szavak

Egy kéz megfogása, de ez nem kézfogás!

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir