A mellérendelő szószerkezet

Full text search

A mellérendelő szószerkezet
A mellérendelő szószerkezet két tagja között logikai viszony áll fenn, mely a két tag egymástól való grammatikai függetlenségén, de általában egy harmadikkal szembeni grammatikai azonosságon alapszik. Például: (vettem) tejet és kenyeret – a tejet és a kenyeret főnevek között kapcsolatos logikai viszony van, s mindkettő azonos módon függ a nekik fölérendelt vettem igealaktól (tárgyi alárendelés). Ábrázolva:
vettem
           / \
tejet ___ kenyeret
(Természetesen ha a mellérendelő szintagma tagjai alanyi vagy állítmányi pozícióba kerülnek, fölérendelt tagjuk nincsen.)
A mellérendelő
viszonyok jelölése
A mellérendelő szerkezet elemei egyenrangú felek, a mondatban azonos szinten helyezkednek el – halmozott mondatrészek –, szófaji és alaki viselkedésük többnyire hasonló.
A mellérendelő viszonyt gyakran egyes vagy páros kötőszó jelöli: Péter és Pál; hideg vagy meleg; kicsi, de erős; ill. akár holnap, akár holnapután; sem én, sem ő; stb.
Alapvetően két nagy csoportot különíthetünk el a mellérendelő szószerkezetek között. Az egyik a tisztán mellérendelő logikai kapcsolat: a tagok közötti viszony ilyenkor kölcsönös jellegű, s több altípusában kettőnél több tagra is kiterjedhet. A következő szintagmák tartoznak ide:
a) Kapcsolatos szószerkezet: ezekben a tagok viszonya kölcsönösen egyszerű összetartozást: tér- vagy időbeli kapcsolatot fejez ki; kinn, benn, fenn; jó és rossz; az anya meg gyermeke; szép, sőt gyönyörű; nemcsak ma, hanem holnap is; sem nyáron, sem ősszel; Péter, Pál és János is; stb.
b) Ellentétes szószerkezetek: a tagok között ellentétes viszony van: értelmük vagy egyszerűen szemben áll egymással (szembeállító ellentét): ma kevés, holnap sok, vagy az egyiké kizárja a másikénak érvényét (kizáró ellentét): hanem én; dolgozni, nem pihenni; stb. – ezek az ellentétes viszonyok csak kéttagúak lehetnek.
c) Választó szószerkezetek: a tagok által megnevezett lehetőségek közül valamelyik választható: hideg, meleg vagy langyos; pénzt vagy életet; vagy most, vagy soha; akár élve, akár halva; stb.
A másik nagy csoport a nem tisztán mellérendelő szószerkezetek kategóriája. Ezekben a tagok nem teljesen egyenlő értékűek, viszonyuk nem kölcsönös. Első tagjuk önállóbb, s a második ehhez képest fejez ki valamilyen viszonyt. (Ebből a szempontból kissé emlékeztetnek az alárendelő szintagmákra, ám ebben az esetben nem nyelvtani, hanem logikai kapcsolatról van szó.) A nem tisztán mellérendelő szerkezetek csak kéttagúak lehetnek. A következő szintagmák tartoznak ide:
a) Következtető utótagú szószerkezetek: az utótag értelme okozatszerűen következik az előtagéból: szemtelen, tehát kellemetlen; sietve, így kifulladva; hibásan, ezért elfogadhatatlanul; stb.
b) Magyarázó utótagú szószerkezetek: az utótag magyarázza, esetleg kiegészíti, illetve helyreigazítja az előtag értelmét vagy okszerűen, vagy pontosabb megnevezéssel: kellemetlen, ugyanis szemtelen; pihegve, tudniillik sietve; dolgozni, azaz tanulni; ma, vagyis most; stb.
c) Megszorító utótagú ellentétes szószerkezetek: ez az ellentétes mellérendelés egyik fajtája, az utótag korlátozza az előtagban foglaltak érvényét: kicsi, de erős; jól, csak lassan; stb.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir