Isteni adomány vagy emberi alkotás?

Full text search

Isteni adomány vagy emberi alkotás?
Az előző kérdéskörrel is szoros kapcsolatban van az az évszázadokra meghatározó, s a nyelvről gondolkodókat megosztó kérdés, hogy a nyelv isteni adomány-e, vagy pedig az ember találmánya, az emberek közötti kölcsönös megállapodás, szerződés terméke.
A Bibliában, a Teremtés könyvében Isten azzal fejezi be a teremtést, hogy megnevezi a teremtményeket: az eget, a földet, a nappalt és az éjszakát, a napot, a tengert és a csillagokat. Mivel az állatokat az ember hatalma alá adta, természetes, hogy az állatoknak Ádám ad nevet.
Az Újszövetségben ezt olvashatjuk: „Kezdetben vala az Ige, és az Ige vala az Istennél, és Isten vala az Ige”. A világ tehát a Biblia szerint szellemi eredetű. A nyelvek sokféleségét az Ószövetség a bábeli nyelvzavar történetével magyarázza: Az Úr az égig érő torony építése miatt – büntetésből – zavarta össze (osztotta meg) az emberiség egyazon nyelvét.
Az ókori – s századokon át továbbélő – szemlélet szerint a nyelv a szavak (= nevek) összessége. A nevek eredete tehát a nyelv eredetével azonos. A régi korok embere varázserőt tulajdonított a szavaknak, hitt a nevek mágikus erejében. A Bibliában – a nevek isteni eredetének megfelelően – a nevek és a megnevezettek között természetes kapcsolat van: a név megfelel annak a szerepnek, amelyre viselője rendeltetett. A név hordozójának lényegét jeleníti meg.
Az európai gondolkodás történetében a nevek eredetével, természetével – most már tudatosult problémaként – a görög filozófiai iskolákban foglalkoztak először. Platón híres névelméleti dialógusában, a Kratüloszban két filozófus vitatkozik a nevekről: Kratülosz szerint a nyelv természeti (isteni) eredetű, így a nevek a megnevezett dolgok lényegéből fakadnak (naturális elv). Hermogenész ezzel szemben úgy véli: a neveknek nincs közük a dolgok lényegéhez, csak önkényes emberi megállapodás, konvenció kapcsolja össze őket (konvencionális elv).
E Platón-dialógusban érhető tetten – a nyelv eredetére vonatkozó – fenti kérdés, mely az ókortól a 19. század végéig meghatározóvá vált Európában: természeti (isteni) eredetű a nyelv, avagy emberi alkotás? A gondolkodók többsége a kratülista hagyományt folytatva a nevek és a dolgok természetszerű megfelelésében hitt, míg a társadalmi szerződés elmélete szerint a nyelv (akárcsak az állam és a jog) az emberek közötti tudatos megegyezésen alapuló szerződés eredménye. E végső soron naiv, bár számos tudományágban jelentős fejlődést hozó elmélet hívei (pl. a francia Maupertuis vagy az angol J. Harris) elszakították a gondolkodást a nyelvtől. (Az elméletet Hume, majd Hegel bírálta megsemmisítően.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir