A magyar nyelv morfológiai típusa

Full text search

A magyar nyelv morfológiai típusa
Nem lehet kétséges, hogy a magyar nyelv alaktani szempontból alapvetően az agglutinatív típus képviselője. Ennek legfontosabb bizonyítékai a következők.
1. A magyarban a grammatikai viszonyok kifejezésére testes toldalékmorfémák gazdag tárháza áll rendelkezésre (képzők, jelek, ragok), ami kizárja, hogy az izoláló típusba tartozzék. Ez mindazonáltal nem jelenti azt, hogy adott esetben a mondat szórendjének, illetve a hangsúlynak és a hanglejtésnek ne lehetne grammatikai funkciója, gondoljunk például az eldöntendő kérdésekre vagy a különböző mondatrészek logikai kiemelésére.
2. A grammatikai megformálásra használt elemek, különösen a névszók toldalékai egyértelműen analitikusak, tehát nem flektáló jellegűek. Aránylag hosszú, többmorfémás szóalakok is felépíthetők, amelyekben az elemek mindegyike egy-egy funkciót lát el. Az azonos esetalakban álló névszó egyes és többes számban csak a többesjel kitételében különbözik, esetrag tekintetében nem: kutyá-nak, kutyá-k-nak, kutyá-i-nak. Ha a szóalak végéről eltávolítjuk a mindenkori utolsó elemet, rendszerint továbbra is jól formált szóalakot kapunk: kellem-etlen-ség-e-i-nk-ért (kellemetlenségeink, kellemetlenségei, kellemetlensége, kellemetlenség, kellemetlen, kellem). A toldalékok és tőmorfémák alakváltozatai miatt ez a jelenség ugyanakkor korántsem kivétel nélküli: az en-nek vagy a fá-val ragjának eltávolításával a fennmaradó tőmorfémának nem az önállóan használható változatához jutunk. Az igei személyjelek elütnek a névszótoldalékoktól: a magyarban is szintetikusak, amennyiben egy lát-om típusú igealak végződése egyidejűleg három funkciót is ellát (szám, személy és határozott tárgyra utalás). Igen ritkán ugyan, de a tövekben is előfordul szintetizmus, az engem, téged szóalakokban például a tő és a tárgyeset kitevője nem különíthető el.
3. Mind a töveknek, mind a toldalékoknak egy sor esetben vannak változatai, ezek jó része azonban automatikus. Az ökör szónak van ökrö-, ökrü-, ökre-, ökr- variánsa is; a -tok/-tek/-tök személyjel háromalakú stb. A morfémahatárok ilyenkor is zömmel élesek, bár előfordul, hogy a helyesírás ezt nem tükrözi pontosan: higgye (higy-gy-e = „hisz-j-e”) illetve mégiscsak van példa teljes összeolvadásra (fúzióra) is, amelyet csak a helyesírás „old fel”: monc (= mond-sz).
4. A magyar nyelv nem ismeri a grammatikai nemek megkülönböztetését, s így ebből a szempontból nincsenek különböző névszóragozásai vagy egyeztetési szabályai. (Másfelől viszont az igék egy csoportjának – az úgynevezett ikes igéknek – részleges ragozási elkülönülése nem tekinthető tipikusan agglutinatív jelenségnek.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir