NYELVÜNK ROKONOSÍTÁSI KISÉRLETEI (Pusztay János)

Full text search

NYELVÜNK ROKONOSÍTÁSI KISÉRLETEI
(Pusztay János)
Egy nép, ill. nyelv eredete tudományos és – jelentős mértékben – tudati, politikai kérdés. A válasz tudományos színvonala a kérdéses tudományterület(ek) fejlettségének függvénye. A tudomány eredményének elfogadása pedig a társadalmi tudat politikai, gazdasági körülmények meghatározta állapotától függ. A nép és nyelv eredete csak addig játszható ki a tudat, a nemzettudat, ill. a politika számára, amíg a kérdést nem tudományos alapon válaszolják meg.
A nyelveredet és az etnogenezis vizsgálatában számos olyan szempontot kell érvényesíteni, amelyek a kívülálló számára nehezen érthetők, ill. amelyekhez a laikus – éppen mert esetleges elfogultsága befolyásolja tudatát –, a tudósétól eltérő módon viszonyul.
A magyar nép dicső múltját igazolni szándékozók, bár fittyet hánynak a nyelvtudomány módszereire, eredményeire, nyelvi adatokra építik ún. „elméleteiket”, ill. nevezzük ezeket nevükön: fantazmagóriáikat. A néprokonság és a nyelvrokonság azonban egymást nem törvényszerűen fedő fogalmak. Számos nép esetében következett be nyelvcsere. A finnugor nyelveket beszélő népek – a nyelvek közti rokonság ellenére – antropológiailag a legkülönfélébb típusokhoz tartoznak. A nyelvileg hozzánk legközelebb álló vogulok és osztjákok embertani alkatára a mérsékelt mongoloid jelleg jellemző, ezt az antropológia euroszibirid vagy uráli típus névvel illeti. Az embertani eltérések avval magyarázhatók, hogy a különböző eredetű népek az egymással való érintkezés, hosszantartó együttélés során keverednek egymással. A kapcsolatoknak vannak kulturális, nyelvi és antropológiai következményei. A feltételezett uráli ill. finnugor alapnyelv(ek) fölbomlása (Kr. e. 4. és 3. évezred) óta eltelt időszakban valamennyi uráli nyelvet beszélő nép – köztük a magyar is – a legkülönfélébb népekkel került kapcsolatba, amely érintkezések során az antropológiai jegyekben (is) – feltehetően – többszörös változás ment végbe.

Első tudományos nyelvhasonlító könyvünk

A magyar nyelvrokonság első nagy monográfiája

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir