A magyar nyelvtudomány legutóbbi évtizedei

Full text search

A magyar nyelvtudomány legutóbbi évtizedei
A magyar nyelvtudomány a II. világháború után legfőbb feladatának a „nagy adósságok” törlesztését tekintette. A munkálatok megszervezésében és irányításában a vezető szerepet a Magyar Tudományos Akadémia 1949-ben megalakult Nyelvtudományi Intézete játszotta, de a gyűjtő- és feldolgozó munkában részt vettek az egyetemek nyelvészeti tanszékei is. Az országos tudománypolitika elsősorban a centralizált és kollektíven végzett kutatómunkát támogatta, így a 60–70-es években több, évtizedek óta hiányolt kiadvány eljuthatott a befejezéshez. 1959–62 között jelent meg A magyar nyelv értelmező szótára hét kötetben, amelynek munkálatait Bárczi Géza és Országh László irányította. Deme László és Imre Samu szerkesztésében 1968-tól kezdve jelentek meg A magyar nyelvjárások atlasza kötetei, amelyeknek több évtizedes előmunkálatait Bárczi Géza vezette. Elkészült a magyar nyelvjárások szókészletét az eddigi legnagyobb teljességgel bemutató Új Magyar Tájszótár is (szerkesztője B. Lőrinczy Éva, 1974-től; megjelenése még folyamatban). – Az ugyancsak hiánypótló A magyar nyelv történeti-etimológiai szótára I–III. (főszerkesztője Benkő Loránd) 1967 és 1976 között hagyta el a nyomdát, és mostanra német nyelvű változata is eljutott a befejezéshez. Vele párhuzamosan megszületett a magyar szókészlet finnugor elemei I–III. (főszerkesztő Lakó György). – A jelzett évtizedek a hazai szótárirodalom jelentős gyarapodását eredményezték egyéb területeken (pl. írói szótárak, szinonimaszótár stb.) is, és elkészült a Nyelvművelő kézikönyv (szerkesztők Grétsy László és Kovalovszky Miklós, 1980–85).
Míg az enciklopédikus kiadványok a gyors gyarapodást jelezték, a nyelvi rendszert elemző összefoglalások elkészítése nehezebb feladatnak bizonyult. Azzal, hogy a magyar nyelvtudomány a két világháború közötti évtizedekben elszakadt a nemzetközi áramlatoktól, és hiányoztak belőle a modern szemléletű részletkutatások is, az átfogó leíró nyelvtan elkészítése csak megalkuvások árán történhetett meg. Az 1961–62-ben kiadott akadémiai nyelvtan (A mai magyar nyelv rendszere I–II., szerkesztette Tompa József) megjelenése után egyrészt ezek a részletkutatások vettek lendületet, másrészt megkezdődött a szélesebb körű tájékozódás az általános nyelvészet új irányzatai és módszerei körében. Az Általános Nyelvészeti Tanulmányok (1963-tól; eddig 18 kötete jelent meg) ehhez kívánt közlési lehetőséget biztosítani. – A tudományos közélet élénkülését jelezték a 60-as évek végétől rendszeressé váló szakmai konferenciák, vitafórumok, közöttük a magyar nyelvészek nemzetközi kongresszusai. – A legutóbbi évek a nyelvtani kutatásokban is eredményeztek új, egymástól céljaikban és jellegükben eltérő szintéziseket: 1991–95 között megjelent A magyar nyelv történeti nyelvtana, amely a kezdetektől a mohácsi vészig tekinti át a nyelvi rendszer változásait (főszerkesztő Benkő Loránd), 1992 és 1994 pedig az első magyar strukturalista nyelvtan (szerkesztő Kiefer Ferenc) mondattani, ill. fonológiai kötetének megjelenési éve volt.

A híres Kruzsok (a. m. kör), a nyelvtudományok művelőinek asztaltársasága, akik a múlt század végétől találkoztak minden kedden. Az álló alak Pais Dezső, a kör lelke és szervezője. Az asztal mögött (balról jobbra): Kázmér Miklós, Fekete Lajos, Czeglédy Károly, Mollay Károly, Benkő Loránd, Ligeti Lajos, Bóka László, Kniezsa István, Tamás Lajos, Zolnay Béla. Az asztal előtt (balról jobbra): Lőrincze Lajos, Károly Sándor, Kálmán Béla, Gáldi László, Deme László, Tompa József, Szabó Dénes, Bárczi Géza, Eckhardt Sándor, ifj. Horváth János. A képet Kubinyi László rajzolta a hatvanas évek elején

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir