A STILISZTIKA TÖRTÉNETE (Szathmári István)

Full text search

A STILISZTIKA TÖRTÉNETE
(Szathmári István)
A stílus az a sajátos mód, ahogyan közölnivalónkat a nyelvi eszközök megválogatásával kifejezzük – röviden: kifejezésmód. A stilisztika pedig a stílussal foglalkozó tudomány, amely tehát a stílus mibenlétét, sajátságait, fajtáit és ez utóbbiak eszközeit, valamint megalkotásuk törvényszerűségeit vizsgálja.
A stilisztika valójában a 19. század második felének és még inkább a 20. század elejének a szülötte (a szó maga az Oxford English Dictionaryben 1846-ban, Littré francia szótárában pedig 1872-ben jelent meg). De a nyelvhasználatnak és a stílusnak a mindenekelőtt gyakorlati – tehát a nyelvi eszközök funkcióját is számításba vevő – kérdései nagyon korán felmerültek az ókori görög és római retorikákban (szónoklattanokban), poétikákban (költészettanokban), illetve a 12. század második felétől ezeket részben felváltó „ars dictandi”-kban (írásműszerkesztés-tanokban). Ilyenformán a retorikában például korán megkülönböztetik a három stílusnemet: a fennkölt, a közepes és az egyszerű stílust, és vizsgálják a szónoki beszéd legfontosabb stíluseszközeit, a hangos stílus lényeges kellékét: a jó hangzást, a zeneiséget; továbbá a trópusokat (szóképeket: a metaforát, a szimbólumot stb.) és az alakzatokat (az ismétlést, a fokozást, az ellentétet stb.); illetve az úgynevezett „ornata syntaxis” (szó szerint: díszítő mondattan) jelenségeit (a körmondatot, a gondolatritmust), valamint a stílus „illő” voltát (illő a stílus, ha a közlés módja összhangban van a közlés tárgyával stb.) A poétika akkoriban a költői előadás tudományát jelentette, az ars dictandik pedig részben retorikák, részben poétikák, illetve – persze nem ilyen néven – a középkor stilisztikái voltak. Ezek tehát a praxis, a gyakorlat tudományait jelentették, így pl. az alakzatokat a retorika a meggyőzés, a poétika pedig az esztétikai hatás szempontjából tekintette. Ezekből a gyakorlati tudományokból nőtt aztán ki a stilisztika akkor, amikor a retorika már sokak szemében csak elöregedett normatív, tehát inkább a nyelvhelyességet előtérbe helyező, erőltetett szabálygyűjtemény volt.
A fentebb mondottakból érthető, hogy a retorikák és poétikák szerepe a 18. század végétől egyre csökkent. A nyelv, a nyelvhasználat és a stílus érdemi és elmélyültebb vizsgálata hozta aztán meg a stilisztika megszületését. Mai ismereteink szerint Wilhelm Wackernagel bázeli egyetemi tanár tárgyalta a stilisztikát először a múlt század harmincas éveiben a retorikától és a poétikától különválasztva. Valójában azonban a stilisztikát a 20. század eleji jelentéstan, lélektan, és általános nyelvészet lendítette előre. Wilhelm Wundt már a múlt század utolsó évtizedeiben rámutatott arra, hogy a szó lélektani szempontból összetett jelenség. K. O. Erdmann pedig a szó fogalmi jelentéstartalmán kívül megkülönböztette a szó mellékjelentését és hangulati értékét, mások meg a pejoratív (vagyis negatív irányba mutató) jelentésváltozásokat vizsgálták.


Sylvester János Új Testamentuma volt az első magyar Újszövetség-fordításunk (Sárvár–Újsziget, 1541.)

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir