A stílusérték

Full text search

A stílusérték
A következő kérdés: hogyan tud megfelelni a nyelv a különböző kommunikációs helyzeteknek, másként megfogalmazva: miért tud stílussá lenni? Röviden azért, mert a nyelvi eszközöknek van vagy lehet stílusértékük, illetve ilyen értéket kaphatnak a beszédben.
Figyeljük meg az eszik és a fal igét József Attilának egy korai versében, az Éhség címűben, amely a régi csépléssel járó emberpróbáló munkát idézi vissza:
A gép megállt. Elfáradt por kering
fölötte, mint az őszi köd meg pára,
s rászáll az emberek hajlott nyakára
kik esznek most. Átizzadt szennyes ing
hűl a vállukra. Fal, fal egyre mind...
A fal ige stílusértékét úgy érzékeltethetjük, ha a jelentését s a vele együtt járó hangulatot (idegen szakszóval: konnotációt) egybevetjük a szinonimapárjaiéval (eszik, étkezik, táplálkozik, fogyaszt; illetőleg kajál, zabál, tömi a fejét stb.) Az értelmező szótár érthetően a fal ige jelentésének körülírásában a közömbösnek mondható eszik jelentésére utal, s csupán azt jelzi, amiben eltér tőle: ‘mohón, csúnyán, illetlenül eszik valamit’. Ezenkívül az eszik-nek nem ad stílusminősítést, a fal-nak viszont igen: rosszalló. És ezt olvashatjuk az étkezik-ről: ‘(személy) rendszeresen eszik, különösen ebédet vagy vacsorát fogyaszt, stílusminősítése pedig: választékos. A zabál szót meg így írja körül a szótár: ‘(emberre vonatkoztatva) rendetlen mohósággal, csúnyán, habzsolva eszik’, stílusminősítése: rosszalló, de ehhez még hozzá kell tennünk, hogy a szó valamennyi jelentésére értve „durva” minősítést kapott. Nyilván a fal ige jelzett stílusértéke késztette József Attilát arra, hogy a forróságban napfelkeltétől keményen dolgozó emberek evésének a módját és ezzel együtt az emberek helyzetét jellemezze.
A stílusérték tehát az a gondolati, érzelmi-hangulati, asszociációs tartalom, amely az illető szót (és egyéb nyelvi eszközt) mintegy többletként jellemzi, és amely alkalmas arra, hogy megfelelő hatást váltson ki.
A stilisztika megkülönbözteti a szavaknak stb. az elsődleges (idegen szakszóval: denotatív) és másodlagos (konnotatív) jelentését. Az előbbi a jelölt tárgyra, dologra vonatkozó alapjelentés. Az utóbbi másodlagosan csatlakozik az elsőhöz – alkalmi vagy állandósult jelleggel –, mint az előbbi által kiváltott képzettársítás, asszociáció. A lánc szó denotatív jelentése például: ‘egymásba kapcsolt fémkarikák sora valaminek a megkötésére, felfüggesztésére’.
Kialakult azonban konnotációval ilyen jelentése is: ‘a rabság, az elnyomatás jelképe’, például: „lerázza láncait”, továbbá Petőfi Nemzeti dal című versében: „Fényesebb a láncnál a kard, Jobban ékesíti a kart, És mi mégis láncot hordtunk! Ide veled régi kardunk!” A szépirodalmi művekre vonatkozólag pedig azt mondhatjuk, hogy ezek esetében megnő a szavak és nyelvi eszközök másodlagos, vagyis többletjelentésének a szerepe.
A nyelvi-stilisztikai eszközök általában nem egyenként vesznek részt a közlésben, hanem a kialakult tipikus kommunikációs helyzeteknek megfelelően meghatározott rendszerben. Az ilyen közlésmódokat (és egyben nyelvi-stilisztikai részrendszereket) nevezzük stílusrétegeknek. A stílusréteg tehát a társadalmi érintkezésnek a szociokulturális viszonyok következtében kialakult legfontosabb területein tipikusan használt nyelvi-stilisztikai eszközök rendszere, illetve az ezek használatát szabályozó törvényszerűségek együttese.
Az így létrejött közlésmódokat a következőképpen osztályozzuk: A) Beszélt nyelviek: a társalgási, az előadói, a szónoki és a felolvasói stílus. – B) Írott nyelviek: a tudományos, a szakmai, a publicisztikai, a hivatalos és a levélstílus.

Nagy László képversei

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir