Kisebbségek, manipulációk, megoldások

Full text search

Kisebbségek, manipulációk, megoldások
A kisebbség az egy államon belül élő faji, nemzetiségi, nyelvi és vallási jegyekkel különböző csoport. A kisebbség szó Haugen szerint az elnyomott csoport szépítő kifejezése. Ezért helyesebb lenne nemzeti közösségnek nevezni őket. A magyar „kisebbségek” többségükben kompakt tömbökben élnek más országokban, s az adott területen nem is kisebbségek, hanem éppen „többségek” . A nem anyaországban élő nemzeti közösségek sok helyen ki vannak téve az etnicimusnak (nemzeti-nemzetiségi) és lingvicizmusnak (anyanyelv alapú hátrányos megkülönböztetésnek). A kisebbségek főbb típusai: történelmi (őshonos) és bevándorolt nemzeti közösség.
Nincsenek nemzetközileg elfogadott szabványok a kisebbségi jogok összességére. Románia és Szlovákia a francia példát követi. A francia nemzetállameszme lényege: nincsenek nemzeti kisebbségek, nincs kit elismerni és jogait védelmezni. A francia nyelvi monopólium nem törődik a breton, elzászi, baszk, katalán, flamand, okszitán nyelvvel, s csak a legutóbbi időben fogadták el a korzikai nyelvet és kultúrát egy területi közösség (communauté territoriale) meghatározójaként.
Az etnicizmus és a lingvicizmus célja: a homogenizálás; a nyelvi kulturális (antropológiai) asszimilálás. Ideológiája: az egységes, erős nemzetállami eszme, a terület (állam) és nyelv egysége; illetve – különösen az igazságtalan határdöntésekkel „keletkezett” nemzeti közösségekkel szemben – a kollektív elnyomott bűntudat. A trianoni határok igazságtalan volta a külső megítélők számára nyilvánvaló. Az új államok minden lehetséges téren és eszközzel igyekeznek a nemzeti közösséget csökkenteni, homogenizálni. A homogenizálás, nemzetiségcsökkentés néhány sajátos politikai eszköze a következő: a) statisztikai manipuláció a nemzeti közösség számadataival (időben előrehaladva jellemzően csökkenő számok), b) manipulált történelem- és nyelvfelfogások, c) betelepítés (etnikai arány megváltoztatása: elszlovákosítás, elrománosítás stb.), d) etnikai szétszórás (adminisztratív eszközökkel az oktatás, a katonáskodás, a munkahelyválasztás terén), e) közigazgatási határok megváltoztatása (megye, járás, kerület átszervezése, hogy az adott területen „többséget” alkotó nemzeti közösség valóságos kisebbség lehessen), f) kitelepítés (deportálás; „málenkij robot” Kárpátalján, 185 ezer magyarországi német kitelepítése), g) fizikai megsemmisítés („Endlösung”, délvidéki vérengzés), h) lakosságcsere (szlovák-magyar lakosságcsere 1946-1948 között).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir