A klasszikus időmértékes verselés

Full text search

A klasszikus időmértékes verselés
A szótagmérés hagyományos, sorozatosan ismétlődő egységei a szóhatároktól független, meghatározott szótagszerkezetű verslábak. Alábbi táblázatunkban a verslábak magyarosan ejtett (görög eredetű) neve mellett megemlítjük 18-19. századi magyar „becenevüket” is, amelynek érdekessége, hogy hangzásával a megnevezett ritmusképletet utánozza. (A „szökő” jambus például egy rövid és egy hosszú szótag kapcsolata.) A versláb hangzását egy-egy szövegpéldával (szóval, szókapcsolattal) is felidézzük. Képleteinkben a hosszú szótagot vízszintes vonalkával (), a rövidet félkörrel () jelöljük.
A verslábakat többféleképpen csoportosíthatjuk. Vannak 2, 3, 4 szótagú verslábak. Ritmikai szempontból a rövid szótag időtartama számít viszonylagos időegységnek (1 mora), a hosszú szótagoké ennek a kétszerese (2 mora), így az egyes verslábak ritmikai időtartama 2, 3, 4, 5, 6 mora lehet. Ez az időmérés természetesen nem zenei pontossággal értendő, de a hozzávetőleges arányok nemcsak a szándékosan pattogó, kimért ritmizálásban („skandálás”), hanem a természetes szövegmondásban is érvényesülnek.
A vegyes szerkezetű verslábakban a hosszú szótag kiemelkedő, „erős” helyzetben van (iktus vagy lüktető). Ez a nyomatékos szótaghelyzet határozza meg a versláb lejtésirányát. A lüktetővel kezdődő verslábak (pl. a trocheus, a daktilus) ereszkedő lejtésűek. Ennek fordítottja az emelkedő lejtés (pl. a jambusé, az anapesztusé). Emelkedő lejtésű, 7 szótagú jambusi sorfaj például az anakreóni sor: | | | . Képletében a jel úgynevezett „közömbös” szótaghelyzetre utal, amelybe akár hosszú, akár rövid szótag kerülhet. Szövegpélda Csokonaitól: A rózsa szép virágszál. Az egynemű szótagokból épülő verslábak (például a pirrichius és a spondeus) a lejtésirány szempontjából önmagukban semlegesek, éppen ezért többnyire helyettesítő verslábul szolgálnak.
A verslábnál nagyobb, ismétlődő ritmikai egység a dipódia vagy lábütem (két versláb szorosabb kapcsolata), valamint a kólon (ismétlődő verslábakra nem osztható, de meghatározott szerkezetű szótagtömb). Magyarul is kedvelt formaelem például az adóniszi kólon: . Kettős példája Nemes Nagy Ágnestől: Fönt meg a felhők || szállnak az égen.
Kólonokból alakult kötött sor- és szakaszmértékek építik fel az ókori görög költőkről elnevezett, szigorúan meghatározott szerkezetű klasszikus strófákat. A magyar költészetbe is átkerült három legismertebb változat: 1. a szapphói strófa (pl. Virág Benedek: Békesség-óhajtás, Berzsenyi Dániel: Búcsúzás, József Attila: Útrahívás); 2. az alkájoszi strófa (pl. Batsányi János: Tűnődés, Berzsenyi Dániel: Fohászkodás, Babits Mihály: In Horatium); 3. az aszklepiadészi strófa (pl. Berzsenyi Dániel: A közelítő tél, Horác, Tóth Árpád: Óda az ifjú Caesarhoz).
Az ókori költészetben kevésbé kötött, változó szerkezetű és szótagszámú sorfajok is kialakultak. Ilyen több változatú lábvers például a hexaméter, amely hat, alapvetően daktilusi lejtésű verslábból áll. Általános képlete: | | | | ∪ | . Közeli rokona, gyakori versalkotó társa a pentaméter, amelynek harmadik és hatodik verslába helyén csak egy-egy hosszú lüktető maradt (^ = szünetjel): | | ^ || | | ^
A hexaméter és a pentaméter hagyományos sorkapcsolatát disztichonnak, párversnek nevezik. Disztichonokban szólal meg például Vörösmarty Mihály A Guttenberg-albumba és Kölcsey Ferenc Huszt című epigrammája.
Klasszikus időmértékes verslábak
 
A versláb nevebeceneveképletepéldául
pirrichiuspici∪ ∪csibe
tribrachiszszapora∪ ∪ ∪fekete
jambusszökő madár
trocheusperge téli
anapesztuslebegő∪ ∪ csodaszép
daktiluslengedi ∪ ∪éjszaka
spondeuslépő bolygó
amphibrachiszkörösdi ki látta?
kis jónikuspicilépő∪ ∪ szerelemnek
koriambuslengedező ∪ ∪ alszik a vár
molosszusandalgó száncsengő
krétikusugrató óh, az éj!

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir