A posztmodern: képlékeny irányzat

Full text search

A posztmodern: képlékeny irányzat
A művészet- és irodalomtörténészeknek már sokszor sietett segítségére az után(i) jelentésű latin post elöljáró. Kézenfekvő, hogy a posztmodern egyszerűen a modern(ség) után(i) értelemmel bír. A magyar névutó azonban fölvesz más tartalmakat is, mivel a posztmodern egyben a modern nélküli, elleni, helyetti, melletti irányzat is. Ezt a többértelműséget, ingatagságot az is magyarázza, hogy míg a modern áramlatok – a klasszikus avantgárdban az expresszionizmus, a futurizmus, a szürrealizmus és még sok tucatnyi alfaj, s a neoavantgárdban is rengeteg ágazat – manifesztumokban, kiáltványokban hirdették meg eszményeiket és programjukat, addig a posztmodernnek hasonló deklarációja nincs. Nincs általánosan elfogadott elmélete sem (ennek léte épp az irányzat alapvonásaival ellenkezne), noha működnek elismert, nagyhatású teoretikusai (Jean-Francois Lyotard, Michel Foucault, Jacques Derrida, Ihab Hassan, Hillis Miller, Richard Rorty, Jürgen Habermas és mások. A névsorból kitetszik, hogy maga a jelenség és szakirodalma is francia, illetve amerikai eredetű).
A posztmodern a posztindusztriális társadalmak talaján sarjadt. Abban a világban, ahol a termék úrrá lett a termelés fölött: a létrehozott tárgy a praktikusság helyett az elvont tökélyben, otthonosság helyett a különlegességben tetszeleg és tobzódik. A technikai túlfejlettség szociális és ökokatasztrófával riasztó civilizatorikus válságot is előidézett. Ez a fenyegetettség közvetve nyomja rá bélyegét a művészetre.
A posztmodern a vállalt és élvezett sokértelműség művészete, mely a zárt és autonóm alkotást cseréli föl a „nyitott mű”-vel, a kölcsönhatásokban élő művészi produktummal. Erre indítja a tudományos elvrendszerek mind elmosódóbb, kétségesebb jellege, és a „rendszerek rendszerének”, az ún. metanarrációnak a szétlazulása. A posztmodern epika az elbeszélői alternativitás irodalma. Ismérvei: a történet dekonstrukciója, minimalizálása, meg-megszakítottsága, a variatív újraírás gyakorisága, a nyelvi (és nem nyelvi) jelek önállósodása. A posztmodern szövegbe beépül a szöveg keletkezéstörténete, önreflexiója, magamagyarázata. Ezt a heterogén szövegegyüttest az intertextualitás járja át: a vendégszövegeknek a plágiumig szabados alkalmazása, a jelölt vagy jelöletlen idézetek intarziája, az alapanyagtól idegen textusformák (nem irodalmi, irodalmilag alacsonyabb rendűek tekintett, tömeges fogyasztásra szánt szövegtörmelékek) beékelése. Százharminc éve Victor Hugo még elítélőleg jelentette ki: „A szójáték a szárnyaló szellem ürüléke”. A posztmodern író elkötelezettje a játékosságnak, és megbecsüli a „szemetet”, az irodalmi mellékterméket: azt, ami a fennkölt literatúrának eddig nem kellett. A paródia, a pastiche másodlagos, élősködő ábrázolásmódból elsődleges, funkcionális témaközelítéssé válik.
Az elbeszélői mindentudás feladása árán, a világ mint teljesség leképezésének hiú ábrándját elhessegetve alakul ki a posztmodern mű, amely az olvasás, a befogadás pillanatáig megtervezi magát. Tágassága, nyitottsága, sokértelműsége is ebből a jellegből, ebből a célzott viszonyból fakad: az alkotó a világegész helyett „egész” világokat ajánl, s a játékos „továbbírást” az olvasóra hagyja.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir