Fantasztikus irodalmunk kezdetei

Full text search

Fantasztikus irodalmunk kezdetei
Szemere Pál (1785-1861) a „pesti triász” tagja, 1834-ben, az „ellen-Aurórában” Davy címmel keretes álomlátást jelentetett meg az emberiség múltjáról és jövőjéről. Szemere az emberi gazdaság, az új találmányok, a tudomány és a műveltségi viszonyok előmenetele szempontjából ábrázolja a fejlődést, egyértelműen Madách Tragédiájának szellemi elődjeként. A székelykereszturi tudós-tanár, Koronka József a Nemzeti Társalkodó-ban (1837.) adja közre Utazás a régi Európa romjai felett 1836-dik évben c. szatíra és humor felé hajló jövőutazás leírását, melyben utópikus és disztopikus képek keverednek: olyan világ pusztulását festi sötét színekkel, melynek megszületéséért hazai polgárságunk csak most indul harcba.
Ney Ferenc (1814-1889), a nyolc nyelven beszélő író-pedagógus 1836-ban a Rajzolatok-ban jelentette meg Utazás a Holdba c. „agyrém”-ét, mely a legelső „szabályos” fantasztikus regény szépirodalmunkban. A reformkor szép fellángolását felidéző „nevelődési regény” számtalan remek technikai ötlettel és eredeti gondolattal kápráztat el csakúgy, mint kitűnő regényírónk, a máshol már idézett Jósika Miklós, aki Végnapok címmel „apokalyptikai” novellát jelentet meg 1847-ben. A kitűnő történelmi regények írója az emberiség feltételezett jövőjébe pillant, s megteremti a magyar irodalom első öntörvényű fantasztikus világát.
A fantasztikus irodalom kezdeteit összefoglalva utalni kell Madáchra és Jókaira is. Madách Imre Az ember tragédiájában (1861), a Falanszterszínben megteremtette a legelső rémálom-utópiák, azaz disztópiák egyikét: az eltorzult, zsarnokká vált tudomány győzelmét a humán értékek felett, Az űrjelenet egyszerre materiális és spirituális utazás a Földön kívüli és túli létben, az Eszkimójelenetben pedig a mai sci-fiben oly közkedvelt motívumot, a barbárságba süllyedt civilizáció rémképét vetíti elénk.
Jókai Mór Verne technikai eposzai helyett a 18. századi államregény hagyományait folytatva a technikai-tudományos fejlődés társadalmi hatásait próbálja feltérképezni. 1853-ban az általa szerkesztett Országos Nagy Naptárban jelenik meg A hold és a nap c. humoreszkje, a világűrben játszódó katasztrófa-írások korai változata. A Jókai-utópiák sorában – a Fekete gyémántok (1870) emlékezetes fejezete, A hatodik világrész mellett – a leggondosabban előkészített fantázia, melyhez évekig gyűjtötte az anyagot, A jövő század regénye (1873). A fantasztikum enciklopédiáját szerkeszti meg ebben, élvezettel sorolva egymás mellé a párhuzamos utópiavilágok tablóit, a polgárháború dúlta Nihil államot, Kincső nacionalista utópiáját és Otthon-állam polgári mintabirodalmát, mégpedig úgy, hogy részletesen taglalja a kialakulás folyamatát is. 1874 és 1904 között utópia-karikatúrákat vet papírra: Egy ember, aki mindent tud, (1874), Egész az északi pólusig, (1875). Jóval komorabb, disztópiához közelítő a Csatavér (1896 előtt) fantasztikus fejezete, A volapük-tat és az ő dile-helye, melyben a madáchi Falanszter jókais változatára ismerünk; az Ahol a pénz nem isten ( 1902) pedig az utópiák Boldog szigetének késői ábrázolása. Jókai fantasztikus és fantasztikumhoz közelítő műveinek hatása szépirodalmunkra szinte felmérhetetlen, erőteljesen rányomta bélyegét a fantasztikus műfaj kialakulására.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir