Petri György (1943–)

Full text search

Petri György (1943–)
A politikát csak kritikával kommentáló Orbánnal és a teljesen depolitizált oeuvre-öt létrehozó Tandorival szemben Petri bizonyos periódusaiban par excellence közép-kelet-európai politikai költő (noha egyátalán nem vátesz, nem „lángoszlop”). Erre predesztinálta, hogy hét, illetve öt évvel fiatalabb két pályatársánál. Számára nem a 2. világháború, nem is elsősorban 1956, hanem 1968 a sorsdöntő élmény: az eurobaloldal párizsi veresége (egyben a diáklázadások hanyatlása) és a csehszlovákiai megszállás. A költő első kötete, a Magyarázatok M. számára (1971) már dokumentálta ezt a megrendítő csalódottságot, a marxizmusból való kiábrándulást, Lukács György filozófiai hatásának gyöngülését, a társadalmi- történelmi szkepszisnek az egész magánpraxist átható voltát. Egyébként máig is kritikai találgatások tárgya, ki lehet a címben „megnevezett” M. Marx? Mao Ce-tung (aki akkoriban a filozófiai gondolkodásnak és az ideológiakritikának is kulcsfigurája volt)? A Messiás?! Netán egy női név, egy múzsa neve kívánkozik ide? Vagy ez a helyes olvasata: Magyarázatok Magam számára?
Petri politizáló hajlandósága egyben a költő politikai megszólalásának, állásfoglalásának kényszere volt. Az Örökhétfő (1981) egyszerűen nem kerülhette meg – Petri ars poeticája, erkölcse alapján – a hazai és a szovjet fordulatok bátor, kegyetlen, ironikus kommentárjait. Mégsem helyes őt politikai költőnek nevezni, hiszen a filozófus és a pszichológus orientációi vezetik, és kivételes integritással őrzi magánvalóját. E személyiség az értelmiségi maradéklét illúzióit és sivár nyomait sorolja; az élet lehetséges minőségei közül a meghatározónak látott alantas és katasztrofikus foglalkoztatja; leggyakoribb tárgya a pusztulás és a halál. Eszköztára antipoétikusan hevenyészett. Alaposabb olvasásra kiderül azonban, hogy Petrinél – akárcsak első példaképénél, József Attilánál – a líra: logika, sőt mértan és matematika. Nagy pontosságú költészeti „számítások” jelölik ki a sorhosszúságot, az általában szeszélyesen („adysan”) elhelyezett rímek hívó és válaszoló szituációját, a kifejezések stiláris értékét, drasztikumának dominanciáját. A Zátony például három tétel tézis – antitézis – szintézis struktúrájával szól a Petrit olyannyira foglalkoztató Időről. „Becsület ideje. / Bűnbánat s pusztulásé. / Idő – a te időd. / Amelyben megtaláltad” – kezdi, s az 1. (valamit állító) és a 2. (valamit: ugyanezt tagadó) részben kiugróan sokszor, közelítően azonos számban szerepelteti az idő szót, sőt az idő ideje szerkezetet. A 3., összegző rész viszont egyetlenegyszer sem alkalmazza a kulcsszót.
A költő úgy véli: „Pökésnyire a túlvilág”. Ez a nyerseség mégsem gyöngédség nélküli, s nem irónia nélküli. Erről Tandorihoz írt versei is tanúskodnak. Tandori is reflektált költőtársa munkásságára, s általában is óriási – baráti és apologetikus – nyilvános levelezést, versüzenést folytat. Orbán Ottó A költészet hatalma (1994) címen hommage-okban – tisztelgésekben –, formajátékokban, csipkelődésekben „végigírta” a világirodalmat, egy helyütt pedig kritikai megjegyzést vetett oda a „tandorizásról, petrizésről” mint kritikusi sznobériáról.
Befejezésül elmondható: abban is van valami vigasztaló, ha a maguk gondjaival, műhelymunkájával elfoglalt költőknek marad kedvük „levelezni” is egymással.

Petri György 1989-es versgyűjteménye, a Valahol megvan című, kötetből részben politikai, részben cenzurális okokból kihagyott verseket tartalmazza.

Petri György: Valahol megvan. Részlet „Vissza / abba az őszbe. / Melyik őszbe? Hiába / kérdezed. Nem tudom, / de vissza kell menni az / egyik őszbe...”

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir