A Forrás-nemzedékek

Full text search

A Forrás-nemzedékek
Az ötvenes-hatvanas évek fordulóján egy újabb nemzedék is gyülekezni kezdett; az előttük járóknál illúziótlanabb látással, bölcseletibb érdeklődéssel. A realizmus mellett más művészi lehetőségekre is érzékenyen figyeltek, az avantgárd irányába is tájékozódtak. Lírában is, prózában is új szemléletet hoztak: a közvetlen közösségi élmény mellett a személyiség belső világára figyeltek erősebben. Páskándi Gézánál (1933-1995) szólalt meg először a lírában az új hang (Piros madár, 1975), majd novellában (Üvegek, 1966) és drámában is (Vendégség, 1968), aztán Lászlóffy Aladárnál (1937-), Lászlóffy Csabánál (1933-), Hervay Gizellánál (1934-1982), Pál Lajosnál (1938-) és legteljesebben Szilágyi Domokosnál (1938-1976). Az Áprily, Dsida és Bartalis nevével jelzett lírát Szilágyi Domokos oltotta be az elioti kísérlettel. Új poetikát teremtett.
Szilágyi Domokost a Forrás első nemzedékének költőjének emlegetik a tanulmányok. (A nemzedék indulását 1961-től, Veress Zoltán (1936-) Menetirány c. könyvének a Forrás sorozatban való megjelenítésétől számítják.) A Forrás második nemzedékének költői – őrizve az első nemzedék friss tájékozódását – erősebben kapcsolódtak a régebbi erdélyi hagyományokhoz, s erősebben figyeltek a nemzetiségi létezés gondjaira. Magyari Lajos (1942-) a történelmi balladás hangjaira is építkezve énekli a szülőföld és az anyanyelv iránti hűséget, Király László (1943-) a népi és urbánus, a szűkebb táj és a nagyvilág örökségét fogta egybe, Farkas Árpád (1944-) a népi és modern mitikus villanású egységét teremtette meg.
Prózában is áttörést hozott a Forrás két első nemzedéke. A hagyomány éltetése mellett törekedtek az időbontásos, látomásokkal és hangulatokkal dolgozó technika alkalmazására is. Bálint Tibor (1932-) életanyagát a lírai groteszk különleges színeivel emelte művészetté (Zokogó majom, 1969), Szilágyi István (1938-) balladás, látomásos stílusával, példázataival, érzékeny lélektani elemzéseivel újította a regény műfaját (Kő hull apadó kútba, 1975). A második Forrás nemzedék prózájában, Sigmond István (1936-), Csiki László (1944-), Vári Attila (1946-) műveiben erősen meghatározóvá válnak az ironikus és groteszk elemek. Bodor Ádám (1936-) különböző léthelyzeteket villantó novellái egyetemes érvénnyel sejtetik a bármikori és bárholi lét problémáit. Regénye (Sinistra körzet, 1992) a kelet-európai diktatúrák félelmetes atmoszféráját örökíti meg.
A Forrás első két nemzedéke az induláshoz viszonylag enyhébb időt kapott. 1957-ben indult újra a Korunk, Gál Ernő és Balogh Edgár szerkesztésében, s indult gyermeklapként a Napsugár. 1969-ben nemzetiségi könyvkiadó szerveződött Bukarestben, a Kriterion, Domokos Géza vezetésével. S 1970-ben indult A Hét, a tudomány és irodalom publicisztikai fórumaként, ugyancsak Bukarestben. Újra éledt a remény: a nemzetiségi kultúra teljesebbé válhat.
A hetvenes években jelentkező harmadik nemzedék már nem indulhatott ilyen bizakodón; a romániai magyarság nemzetiségi és kulturális intézményeinek módszeres elsorvasztása már az évtized elején elkezdődött. Fórumuk még volt – az 1968-ban indított kolozsvári román-magyar-német nyelvű diáklap, az Echinox körül gyülekeztek –, de a nyugodtabb kibontakozásra kevés idejük maradt. Az irodalmat az új avantgárd jegyében szerették volna megújítani, művészi gyakorlatukat elméleti tanulmányokkal igyekeztek megalapozni. Sokan indultak ebben a nemzedékben is (Balla Zsófia, Egyed Péter, Cselényi Béla, Körössi P. József, Gittai András, Ferences István, Viski András; prózában Mózes Attila, Bogdán László, Mátyás V. Ferenc, Szávai Géza), útjuk is sokfelé vezetett. Szőcs Géza (1953-) avantgárd ihletésű „radikális” költészetet teremtett, Markó Béla (1951-) az avantgárd kísérletek után a kötött formáig, a szonetthez érkezett; a nemzetiség létgondjainak a fogalmazásáig. A diktatúra utolsó – a magyarság teljes felszámolására törekvő – évtizedében a harmadik Forrás nemzedék írói közül is számosan Magyarországra települtek.

Kányádi Sándor Fekete-piros versek c. kötetét a Magvető adta ki 1979-ben

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir