A KRITIKAI KIADÁS (Buda Attila – Sipos Lajos)

Full text search

A KRITIKAI KIADÁS
(Buda AttilaSipos Lajos)
A kritikai kiadás az irodalmi műnek az eredeti kézirat(ok) és/vagy a szerző életében megjelent kiadás(ok) alapján szerkesztett, a hiteles szöveg mellett a változatokat is tartalmazó, a mű keletkezésére, ihletforrásaira, értelmezésére, utóéletére vonatkozó jegyzetekkel ellátott kiadása.
A kritikai kiadások szerkesztése során elvégzett filológusi munka tulajdonképpen szövegkritika, mely néhány, világosan elkülönülő részből áll. Az első feladat a kézirat(ok) és az összes (emlegetett) nyomtatott változat összevetése, szövegelemzés, majd ennek alapján az író intenciójának megállapítása. A választást és a döntést a jegyzetben indokolni kell, s meg kell adni a lényegesen eltérő variánsokat is. (Hogy mi a lényegesen eltérő, azt minden esetben aprólékos elemzés után lehet csak eldönteni.) Ha ez készen van, akkor megállapításokat lehet tenni a mű keletkezésére, a kéziratok és a kiadások történetére, valamint a mű fogadtatására, hatására vonatkozóan. Végül a megértést elősegítő nyelvi, tárgyi, életrajzi, történeti jegyzetek zárják a sort.
A fenti gyakorlat hosszú évszázadok alatt szilárdult meg. A reneszánsz kor tudósai igényelték először, hogy az ókori szerzők (és a Biblia) sokféle kéziratvariációja után elkészüljön bármely mű érvényes és hiteles változata is. Vagyis a szövegkritika, mint a klasszika-filológia gyermeke született meg, s kezdettől együtt alkalmazták a szöveg értelmezésével és kommentálásával. A későbbiek folyamán a textológiai vizsgálatokat a nyomtatott művekre is kiterjesztették, hiszen szövegromlás és szövegváltozás az újabb kiadások közben is előfordulhatott. A filológiai munka módszerei a 19. és 20. században jelentős megerősítést kaptak az irodalomtörténetírás elméletétől és gyakorlatától. Ebben elsősorban a német szakemberek munkája példamutató; jól jelzi ezt a kiemelkedően mintaszerű ötvenkötetes weimari Goethe-kiadás.

Petőfi Sándor verseinek kritikai kiadása során lényegesen módosult a versek keletkezési időrendje
A 19. század közepétől a kutatók, az alkotók végakarata helyett inkább a keletkezéstörténeti meggondolásokra figyeltek jobban. Az első világháború végétől viszont a szellemtörténeti szempontok kerültek előtérbe, s ez nem kedvezett az adatigényes munkának és az adattisztelő filológusoknak; csak az ötvenes évektől lendült fel ismét a szövegközpontú kiadási munka.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir