„Szent a küszöb...”

Full text search

„Szent a küszöb...”
Az irodalmi múzeumok létrejötte Magyarországon egyrészt külföldi példák eredménye, másrészt egy sajátos irodalmi jelenség: az irodalmi kultusz szülötte. Mindennek kialakulása a 19. század második felére tehető, de kétségtelen tény, hogy már évtizedekkel korábbról találni szórvány példákat erre az igényre. Mert ennek kell tekintenünk azt az emlékoszlopot is, amelyet 1724-ben a kursaneci erdőben állított Áltmann Mihály János csáktornyai birtokos felesége Zrínyi Miklós elhunyta helyszínén. Ennek kell tekintenünk Kisfaludy Károly elhunyta után a költő körül kialakult emlékőrzés és -állítás megannyi jelét és szándékát is.

1992 áprilisában a romániai Nagyszalontán Arany János emlékmúzeuma előtt a megemlékezést Praznovszky Mihály, a Petőfi Irodalmi Múzeum főigazgatója tartotta
Jókai Mór 1847-ben Schiller és Shakespeare házainak megőrzéséről tudósít, míg ezzel szemben nálunk — veti fel keserűen — „Kazinczy és Katona házaik pálinkafőzővé alakultak.”
Kazinczy Ferenc széphalmi háza volt az, amely felett az indulatok összecsaptak, s amelyből – vagy annak helyén – az első magyar irodalmi emlékhely kialakult. A reformkori hazai utazók közül nem egy szóvá tette a ház, a „szent hajlék” mostoha sorsát. Petőfi 1847-ben erre utazván versben s útijegyzeteiben is szilajul ostorozza a nemzet feledékenységét.
1859-ben Kazinczy születésének centenáriuma után a nemzeti felbuzdultság juttatta el odáig az ügyet, hogy reális lehetőséggé vált az emlékhely létrehozása. Addigra azonban az eredeti ház már összeomlott, s Ybl Miklós tervei alapján a helyén épült a görög templomok stílusát és hangulatát idéző, ma is látható épület.
Arany Jánosnak már életében meg akarták vásárolni tisztelői nagyszalontai szülőházát, hogy azt „hazafiúi ereklyeként” a nemzet birtokába adhassák.
Míg ez csak terv maradt, Petőfi kiskőrösi szülőházának megmentése már valósággá vált. Igaz, hogy hosszú évek alatt s nem kis bonyodalmak közepette 1880-ban avatták fel az egyelőre inkább templomnak, mintsem múzeumnak berendezett lakóházat, s az avató beszédet mondó Jókai szövege tökéletesen mutatja az emlékmúzeum szakrális eredetét; „Áldás legyen rajtad, emlékezetes hajlék! Légy megtelve a dicső szellemével örökké! Isten keze takarjon be minden vétek elől, s vezessen küszöbödre minden boldogságot.”
Jókai nem tudta, csak remélte, hogy az utókor az ő emlékét is így őrzi meg, vigyázza egykori hajlékát. Neki azonban nem kellett ennyit várnia, mert halála után négy évvel létrejött utolsó pesti otthonában az ún. Jókai-Petőfi ház. A történethez tartozik, hogy a Petőfi Társaság már két évtizede intenzív gyűjtőmunkával megalapozta a Petőfi-kultuszt, számos Petőfi-relikviát, -kéziratot, ikonográfiai ábrázolást, verseskötetet gyűjtött össze. Herczeg Ferenc megnyitójában az irodalom és politika kölcsönös meghatározottságát is említette: „A mi szegény országunknak nincsenek hadseregei. Önfenntartásának egyedüli eszköze a nemzeti kultúra. Nemzeti létünk alapja, ez köt össze bennünket, ez ad jogot a léthez. A szépirodalom más nemzeteknél hatalmasabb lehet, mint nálunk, de nem lehet boldogítóbb.”
Ez az intézmény ettől kezdve egyre gazdagabb gyűjteménnyel s változatlanul mostoha körülmények között (szűk raktárak, kiállítótermek hiánya, gyűjtemény gyarapítási összeg elégtelensége stb.) végezte munkáját, s létével is igazolta azt az Arany János-i gondolatot, aki szerint a múzeum a „nemzet cifra koldusa”.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir