A hír: politika

Full text search

A hír: politika
Az első világháború és az utána következő, ellentétes ideológiájú időszakok jelentősen megváltoztatták a magyar sajtó és nyilvánosság szerkezetét: a különböző politikai érdekű csoportok tartották el az újságokat, melyek meghatározott véleményeket képviseltek, közvetítettek. Még a nagy sajtókonszernek (a liberális lapokat kézben tartó Est-lapok vagy a katolikus irányultságú újságokat kiadó Központi Sajtóvállalat) is támogatásra szorultak időnként: a Gyáriparosok Országos Szövetsége, illetve a Takarékpénztárak és Bankok Egyesülete – a váltakozó politikai helyzethez igazodva – a húszas években az Est-lapok, a harmincas években pedig a Központi Sajtóvállalat lapjai kiadásának finanszírozását segítette. A kormánypárti újságokat az állami szubvenciók tartották életben. Az üzleti alapú lapkiadást felváltotta a gondosan kiosztott támogatások-hirdetések rendszere.
A hír nem volt már üzlet: és nem is lehetett minden hírt válogatás nélkül közzétenni. Bizonyos eseményekről csak az időközben (1918) államosított, majd a hivatalos politika által irányított Magyar Távirati Iroda számolhatott be, a lapok pedig csak e közleményeket vehették át. Az MTI ugyanakkor bizalmas jelentéseket is készített, amelyek nem kerültek, nem kerülhettek nyilvánosságra. Bizonyos véleményeket sem ismerhettek meg az olvasók: büntetlenül – biztosan – csak a parlamenti képviselők országgyűlési felszólalásait lehetett idézni.
E politikai meghatározottságú struktúra ellenére meglepő sokszínűség jellemezte a honi sajtópiacot: megjelent a szociáldemokrata Népszava (1873–), a liberális beállítottságú Pesti Napló, a Pesti Hírlap, a konzervatív liberális Budapesti Hírlap (Bethlen István lapja), a szélsőjobboldali Magyarság (1920–1944), majd a náciellenes, a nemzeti egységet megteremteni igyekvő Magyar Nemzet (1938-). És persze számos technikai újítás történt: a harmincas években például a napilapok nagy része heti képes mellékletet jelentetett meg, ami a fotóriporterek iránti kereslet növekedését eredményezte. Az MTI-konszern tagjaként pedig 1924-ben létrejött a Magyar Film Iroda (mely a Magyar Híradót készítette), illetve 1925. december 1-jén megkezdte a műsorsugárzást a Magyar Rádió.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir