A színpadi őszinteség felé

Full text search

A színpadi őszinteség felé
A 19. század végén Ibsen és Csehov dramaturgiája jelentette a legnagyobb újdonságot. Az irányzatok közül a naturalizmus és a szimbolizmus talált a legtöbb követőre. A szemlélet- és hangváltás úttörői közt olyan, mára már kevésbé ismert vagy elfeledett írók voltak, mint a Katonák (1898) izgató, kihagyásos szerkesztésmódjával előrukkoló Thury Zoltán, a tárgyáról a romantizálást lefosztó Fényes Samu (Kuruc Féja Dávid, 1902; Bacsányi, 1903; Mátyás, 1919) és az erős kritikai vénájú Földes Imre (A császár katonái, 1908; A hivatalnok urak, 1908). E drámaírói programok nem teljesedtek ki, vagy épp önmaguk tagadásába fordultak.
Az új század első magyar ősbemutatója Bródy Sándor (1863–1924) Hófehérke c. színműve volt a Nemzeti Színházban, 1901. január 8-án. Bródy részint dübörgő, zaklató epikájának egyes alkotásait dolgozta át színpadra, részint egymástól eltérő jellegű és minőségű témákkal kísérletezett. A dada (1902) a cselédsors kiszolgáltatottságának oroszos mélységű rajza. A tanítónő (1908) kapcsán írta Ady, ám A medikus (1911) kapcsán is írhatta volna – egyik versének ajánlásában –, hogy a szerző e „csatornátlan ország”, a társadalmi konfliktusairól tudomást nem vevő Magyarország mérgező nedveit vezeti el. Az értelmiségi kiszolgáltatottságának, a szociális és erkölcsi nyomorúságnak volt indulatos ostorozója Bródy – aki a színházi, direktori kívánalmak előtt olykor túlságosan is megjuhászodott, a drámakifejletekben engedve a radikalizmusból.
Az 1901-es év újdonsága Herczeg Ferenc (1863–1954) régivágású történelmi drámája, az Ocskay brigadéros, és Gárdonyi Géza népdráma-kísérlete, A bor is. A népdráma a kivénhedt népszínmű életerős utódaként a reformkori népiességet kívánta visszaállítani jogaiba. Ez jószerivel csak Móricz Zsigmondnak (1879–1942) sikerült. Nemzeti karakterű, nem nyugatias mintájú történelmi és társadalmi drámáknak feszült neki. A Sári bíró (1909) még inkább a múltban gyökerezett, a Lúdas Matyi (1911) már az eszmény markáns kifejeződése. Amit indulásakor megalapozott, azt munkálta ki az író még három évtizeden át, az Úri murin (1928) és a Rokonokon (1934) keresztül a Betyárig (1937) és a Boszorkányig (1940). Monumentális (shakespeare-i mennyiséget kitevő) színműírói életművében a drámai átiratok sohasem tudtak versenyre kelni a regény-eredetikkel. Színpadi kincsestára szikrázó, dús – és rendezetlen. Ennek ellenére többek nézete szerint mint drámaíró is ő volt a legnagyobb Magyarországon, a 20. század első felében.

Herczeg Ferenc történelmi drámák, kisregények, regények mellett három kötetben összeállította visszaemlékezéseit is. Életének utolsó harminc esztendejét írja meg Emlékezései harmadik kötetében, a Hűvösvölgyben

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir