Regényei

Full text search

Regényei
Az első világháború és a trianoni békediktátum bizonyos mértékig megváltoztatta a világhoz való viszonyát. Szülei és húga egy „másik” országba kerültek, csak útlevéllel juthatott el hozzájuk, elveszítette unokatestvérét, Csáth Gézát, s őt is támadták az Új Nemzedékben megjelent írásai miatt. Részben drámai tapasztalatai is szerepet játszottak műfajváltásában: a 20-as évek közepéig születtek nagy regényei, a magyar prózairodalom kiemelkedő remekművei (Pacsirta, 1924, Aranysárkány, 1925, Édes Anna, 1926). Ezeknek alapélménye a középosztály súlyos válsága, melyet személyes tragédiaként élt meg, hiszen családjában is tapasztalnia kellett a romlás és pusztulás jeleit.
Első regényét, a Neró, a véres költőt (1922) jórészt személyes indulatai hívták életre. Egy ideig szoros kapcsolat fűzte a háború utáni évek ünnepelt írójához, Szabó Dezsőhöz, irodalmi elveik és egyéniségük különbségei azonban hamar szembefordították őket egymással. Leszámolásnak szánta művét, amelyet kortársainak egy része kulcsregényként értelmezett: a dilettáns és gátlástalan császárban Szabó Dezsőre véltek ismerni, s nem is ok nélkül. Ám a regény időszerűsítő célzatának elhalványulása után is maradandónak bizonyult. Egyrészt azért, mert történelmi regényként is értelmezhető (ezt tette Thomas Mann is a német kiadás előszavában), másrészt pedig Kosztolányi rendkívüli elhitető erővel jeleníti meg benne a szellem és az erőszak feszültségét, amely a függetlenségét megvalósítani vágyó személyiség vereségével végződik. Végső soron akkori zaklatott lelkiállapotának is hű tükörképe a regény.
A Pacsirta a csúnya lány és életformájukat érte megváltoztató, elmagányosodó szülei drámáját ábrázolja. Kétségtelenül hatással volt Kosztolányi szemléletére a Ferenczi Sándor közvetítésével megismert freudizmus, hiszen szinte aprólékos előkészítés után mutatja meg, hogyan szabadul föl Pacsirta apjának, az öreg Vajkaynak tudatalatti énje, s hogyan fojtja el azt ismét, nehogy fájdalmat okozzon a lányának, aki amúgy is iszonyú teherként hordja rútságát. Remek a regény környezetrajza is: a fojtogatóan kisszerű kisvárosi életforma ábrázolása, amelyet szinte jelzésszerű tömörséggel, példamutató pontossággal jelenít meg az író.
Formálható, alakítható-e az élet, befolyásolható-e a sors? Ezzel a kérdéssel vívódik öngyilkossága előtt Novák Antal, az Aranysárkány főhőse. A jelek szerint nem. Az apaként és tanárként is vereséget szenvedő Novákot mintha az istenek büntették volna meg: lánya megszökik egy tanítványával, az általa megbuktatott diák pedig az éj leple alatt elveri. A szégyen, az összeomlás halálba kergeti, hogy egy ismeretlen világban keresse e földi létben meg nem talált nyugalmát és boldogságát.
A veszélyeztetett élet kérdésköre már a Nero, a véres költőben is felbukkan. Itt a dilettáns teszi tönkre környezetét. Az Édes Annában a közömbösség és részvétlenség befolyásolja a főhős sorsát. Édes Anna hozzászürkül kisszerű környezetéhez, kitörési kísérletei hajótörést szenvednek, mert nem embernek, hanem használati eszköznek, cselédnek tekintik. Robbanásszerűen, szinte megmagyarázhatatlanul tör fel lelkéből a vágy: bosszút kell állnia elrontott életéért, s megöli a pályája csúcsára ért kispolgárt, Vizy Kornélt és feleségét. Környezete (akárcsak a regény kritikusainak nagy része) értetlenül fogadja tettét, csak a mű legrokonszenvesebb szereplője, Moviszter doktor hangoztatja a Kosztolányi számára is oly fontos részvét szavait.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir