Madárvédelem, madárgyűrűzés

Full text search

Madárvédelem, madárgyűrűzés
A gerincesek védelme közül leghosszabb múltra a madárvédelem tekinthet issza. A madarak életmódját, vándorlását, viselkedését, szaporodását, hasznát vagy kártételeit több mint egy évszázada figyelemmel kísérik, értékelik, kutatják, ezt a munkát számos nemzetközi szervezet segíti. A madarak tollazata, fészkelési szokásai, tojásainak száma, színezete, nagysága, fiókanevelése, a fiókák viselkedése, nagysága, elérhető életkora, táplálkozása stb. nagyon változatos, és az emberek jó részének figyelmét, érdeklődését is leköti.
A tojásból kikelt csupasz és vak fiókák sok gondozást igényelnek, hosszabb-rövidebb ideig a fészekben maradnak, ezért ezeket fészeklerakóknak, a kikelés után jól mozgó és önállóan táplálkozókat pedig fészekhagyóknak nevezzük.
Táplálkozási szokásaik szerint korábban hasznos és káros madarakat különböztettek meg. Ez azonban mindig viták tárgyát képezte, mert ugyanazt a fajt másképpen értékeli a halász, a vadász, a mezőgazdász, az állattenyésztő, az erdész stb. és a természetvédő. A természet (és a természetvédelem) általában nem ismer káros és hasznos fajt.
A madarak egy részének egyik legjellemzőbb tulajdonsága a vonulás. A mi éghajlatunkon az énekes- és a vízimadarak jelentős része ősszel délebbre vonul, majd tavasszal visszatér. Ugyanúgy északról vagy délről hozzánk is érkeznek más fajok. A madárvonulás fő iránya (főleg a vízi életmódhoz kötött fajok esetében) a Tisza vonala, illetve a tiszántúli országrész. a madárvonulás számos részkérdése még tisztázatlan, ennek rejtelmeire a századforduló körüli idők óta a madárgyűrűzés révén igyekeznek betekinteni. A megfigyelések szerint egyes fajok, mint például a fehér gólya, a daru és néhány vadrécefaj viszonylag keskeny sávban bizonyos folyosókon vonulnak, más – különösen énekes – fajok pedig széles sávban és a táplálékszerzés lehetősége miatt alacsonyan repülnek. Egyes fajok (például a fehér gólya) naponta több száz kilométert is megtesznek. A vonuló fajokat a kedvezőtlen időjárás és az emberi kapzsiság gyakran megtizedeli.

A kakukkfióka más madarak fészkeiben nevelődik
A madárvédelemnek is az élőhelyek, vagyis a fészkelő- és táplálkozóhelyek védelme a sarkalatos pontja. Vannak könnyebben és nehezebben alkalmazkodó vagy alkalmazkodásra majdnem képtelen fajok. Az emberi zavaráshoz alkalmazkodók között említjük meg a településen vagy azok közelében lakó verebeket, rigókat, varjakat, a balkáni gerlét stb. A vízimadarak (kócsag, daru, gulipán) vagy a ragadozók (sasok, sólymok, a baglyok egy része) vizek vagy nagyobb kiterjedésű érintetlen területek nélkül nem tudnak megélni.
Könnyebb helyzetben vannak a bokorlakó madarak, mert még egy faültetvényen is könnyebb fészkelőhelyet találni, mint egy lecsapolt szikes tó helyén fészkelni egy vízi életmódot folytató fajnak. A bokorlakó madárfajokat a cserjék, bokrok megőrzésével vagy azok kialakításával, az odúlakókat (cinegék, csuszka, légykapó stb.) az odvas fák visszahagyásával vagy mesterséges odúk kihelyezésével, a gémféléket a fészektelepek védetté nyilvánításával, a nagy kócsagot nagyobb kiterjedésű avas nádasok visszahagyásával védhetjük leghatékonyabban.

Barna rétihéja
A madárvédelem egyik legnépszerűbb megnyilvánulási formája a madarak téli etetése.
Különleges figyelem kíséri a vonuló vízimadarak védelmét, mivel a vizes élőhelyek világszerte megfogyatkoztak. Ezért hazánk is csatlakozott a vízimadarak élőhelyeit védő ún. Ramsari Egyezményhez.

A kontyos réce kis számban költ, de késő ősszel nagy telepei láthatók a Balatonon és a Dunán

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir