Városlakó bőrszárnyúak

Full text search

Városlakó bőrszárnyúak
A mezőgazdasági területek, a települések, az autópályák és más létesítmények terjeszkedésével a természetes élőhelyek mindinkább eltűnnek. Az évszázadok során egyre szaporodó emberi építmények azonban új búvóhelyeket is kínáltak az élőlények számára, amit az alkalmazkodóképesebb állatok – köztük néhány denevérfaj – sikerrel el is foglaltak.

Közönséges denevér „portréja”
Alkalmazkodóképességüknek köszönhetően egyes denevérfajok még a nagyvárosi lakótelepeken is megjelentek. Ez a betelepülési folyamat odáig vezetett, hogy 6 fajuk hazai állományának döntő része épületlakó denevérré vált, és további néhány faj gyakori előfrdulónak számít. A nagy épületek padlásai a barlangok tágas termeit idézik, míg a falakon lévő keskeny repedések vagy a panelek illesztésénél lévő hasadékok a fák odvaival és a kéreg alatti szűk üregekkel mutatnak hasonlóságot. Ennek megfelelően a padlástereken olyan fajok fordulnak elő, melyek valamikor barlanglakók voltak, és télen most is ott telelnek, mint például a nagy patkósdenevér vagy a közönséges denevér. A szűk búvóhelyeket pedig az odúlakó denevéreink kedvelik, mint a korai denevér vagy a törpedenevér, melyek télen is épületeken vagy faodvakban telelnek.
Az épületlakó denevérek legjellegzetesebb búvóhelyei a templomok tornya és padlása. Kedveltségüknek az az oka, hogy itt többnyire háborítatlanul élhetnek, és a nagy, sötét belső térrel rendelkező padlásoknak kedvező a hőháztartása. A vizsgálatok szerint a templomok 60–70%-ában élnek kisebb-nagyobb számban denevérek. Persze válogatnak a templomok között, és csak azt foglalják el, amely minden szempontból kedvező számukra. Legfontosabb, hogy megfelelő berepülőnyílás legyen a tornyon vagy a padláson. A kései denevér megelégszik pár centiméter széles nyílással, ahol bemászhat, míg a nagy patkósdenevér igényli az olyan nagyságot, amin keresztülrepülve tud közlekedni. Ha a denevérek már bejutottak a padlásra, ott újabb igények merülnek fel. A denevérek nem szeretik a huzatot, ezért a cserépborítással szemben előnyben részesítik a jobban szigetelő pala- vagy lemezborítású padlásokat. Ezek a tetőzetek több szempontból is előnyösek, hiszen kevesebb fényt engednek be, és a belső tér jobban fel is melegedhet a nyári napokon.
A meleg nagyon fontos a denevéreknek, hiszen így a kölyöknevelés idején a csupasz kölykök nem hűlnek ki, és a felnőtt állatok is energiát takaríthatnak meg azáltal, hogy kevesebbet fordítanak a testük fejlődésére. Ezek után nem meglepő, hogy azok a templomok, melyek K-Ny-i fekvésűek, népszerűbbek a denevérek körében, ezek ugyanis oldalról, a nagyobb felületükre merőlegesen kapják a déli napsugarakat, ezáltal jobban felmelegszenek.
A padlásokon megbúvó denevérek kolóniái fajtól függően eltérő méretűek. Míg a szürke hosszúfülű denevérnek a 15–25 példányos kolóniái az általánosak, addig a nagy patkósdenevér 2–300 egyede áll össze kolóniává. Egyazon padláson sokszor több faj egyedei is megtalálhatóak. A csonkafülű denevér gyakran együtt él a nagy patkósdenevérrel, hiszen e két érzékeny faj hasonló igényeinek csak kevés padlás tesz eleget, így a jobb helyeken kénytelenek megosztozni. Néha a denevéreken kívül más állatok is megtelepszenek a padláson, és ez a közös albérlet legtöbbször a denevérek távozásával ér véget. Leggyakoribb társbérlők a galambok. Sajnos jelenlétük egyáltalán nem kívánatos, ugyanis állandó repkedésükkel zavarják a denevéreket, melyek előbb-utóbb más tanyahelyet keresnek. A galambok szemetelése az épület gazdáinak is bosszúságot okoz, amin úgy próbálnak segíteni, hogy dróthálóval lefedik a berepülőnyílásokat, megakadályozva ezzel a denevérek és a gyöngybagoly bejutását is.
Sok templomban élnek nyestek. Ezek a kisragadozók képesek felmászni a pihenő denevérekhez, ahol elsősorban a fiatalokat tizedelik. Ilyenkor a kétségbeesett denevérek biztonságosabb helyet keresve természetesen odébbállnak. Hasonló a helyzet a gyöngybagoly megjelenésekor is, hiszen az a néhány denevér, amit elkapnak, nem érinti érzékenyen a kolóniát, de menekülésre készteti őket.

Templompadláson pihenő közönséges denevérek

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir