Jég és szalma között

Full text search

Jég és szalma között
A mohácsi vészt követő időszakban (1526), a nagyfokú elnyomorodásban sajnos hanyatlásnak indult az egykor oly nagy mértékben virágzó halászat is.
A 16. század második felében – különösen Komárom térségében – ismét fellendült a folyóvízi halászat, és volt olyan nap, amikor sok más hal mellett, 77 vizát is zsákmányoltak a helybeli halászok. A pompás húsú és ikrájú halakból nemcsak a magyar királyi udvarba, hanem Bécsbe, Münchenbe, sőt még Párizsba is jutott – gondosan jég és szalma közé csomagolva, sok-sok napi szállítás után.
A 17. és 18. századokból nem sok emlék maradt ránk, de afelől nem lehetnek kétségeink, hogy halbő vizek és halászok akkor is voltak. Annál is inkább, mert egy 1622-ben írt szakácskönyv nem kevesebb mint 189-féle halétket említ, amelyeket itteni halakból lehetet elkészíteni.
A 19. században – még a nagy folyószabályozások előtti időszakban – a Tiszából temérdek halat fogtak ki, és bár a többség olcsón cserélt gazdát, a halászok mégis elégedettek voltak keresetükkel. Különösen sok halat zsákmányoltak az 1816–1820. évi áradásokat követő időben. 1831 után aszályos időszak köszöntött be. Ebben az időszakban a Tisza menti halastavak – melyek főleg az ártereken létesültek – sorra-rendre kiszáradtak, s ott legfeljebb szarvasmarhák legelésztek.

Öregháló (kerítőháló) felülnézetben
Az 1848-as szabadságharc előtt és idején, majd az azt követő években bőven volt csapadék, melynek nyomán még a szántóföldeken is víz fakadt, másrészt az árterületeken magas víz hullámzott, így bőven volt halszaporulat és zsákmány is. Például a Tisza mentén még a földművesek is felcsaptak alkalmi halászoknak, mert annyi halat lehetett fogni! 1860-ban hihetetlen halbőségről számolnak be a Tiszával kapcsolatos statisztikai feljegyzések. Utána megint halszűke következett. 1885-től folyamatosan hanyatlik a halászat, csökkent a kifogható halak mennyisége. Ennek legfőbb oka az volt, hogy a 19. század második felében, nagy erővel beindított folyószabályozások fokozatosan gátak közé kényszerítették folyóinkat, így végérvényesen lefűződtek, kiszáradtak a nagy kiterjedésű folyókanyarulatok, holtágak, árterületek – vagyis a legfontosabb ívó- és halnevelő vízrészek. Halászatunk elsorvadását úgyszólván mindenki saját „bőrén” érezte, mert a hal lassan eltűnt a piacokról. Látva a bajt, a Természettudományi Társulat, majd a Magyar Tudományos Akadémia is szorgalmazni kezdte a sorvadó halászat megsegítését. Egyre-másra jelentek meg olyan könyvek, amelyek a külföldön már jól bevált halastavak építését szorgalmazták. E könyvek közül is kiemelkedik Herman Ottó 1887-ben megjelent, „A magyar halászat könyve” című, 860 oldalas és 300 ábrával illusztrált műve. Herman könyvéből még napjaink embere is sok értékes adatot, használható módszert, eszközt stb. ismerhet meg.
1886-ban megalakult a Balatoni Halászati Szövetség, mely egységesen rendezte a tó halászatát. 1889-ben törvényerőre emelkedett az új halászati törvény, 1899-ben megjelent a HALÁSZAT című folyóirat első száma, mely azóta is rendszeresen megjelenik – igaz, volt néhány év, amikor kiadása szünetelt. 1894-ben Simontornyán elkészült az első magyar mesterséges pontytenyésztő tógazdaság. Ebben az úttörő munkában különösen nagy szerepe volt Corchus Bélának.

Rácz-vejsze

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir