Vérszívók és „asztaltársaik”

Full text search

Vérszívók és „asztaltársaik”
Az ember környezetében élő ízeltlábúak közt találhatók vérszívók, mint pl. az ágyi poloska (Cimex lectularius), az ember tetvei és bolhája, pl. a fej- és a ruhatetű (Pediculus capitis, P. humanus), a lapostetű (Phthirus pubis), az ember bolhája (Pulex irritans). Házi kedvenceinkkel együtt viszont a kutya- és a macskabolha (Ctenocephalides canis, C. felis) is bekerülhet lakásainkba, az ember számára kellemetlenségeket okozva. A legtöbb vérszívó rovar azonban nem vagy csak kevéssé épületlakó. Még leginkább ilyenek azok a szúnyogok, amelyek épületek pincéiben, alagsoraiban telelnek át, pl. a dalos szúnyog (Culex pipiens), a gyötrő szúnyog (Aedes vexans) és a gyűrűs szúnyog (Theobaldia annulata), de szaporodásuk, lárvális fejlődésük ezeknek is valamilyen víztesthez kötött.

Az ágyi poloska kellemetlen vérszívó rovar

A fejtetű serkéje

A lapostetű főleg a szeméremszőrzet lakója
Még kevésbé „intramurális” jellegűek vérszívó legyeink. Istállók közelében a lakásokba is rendszeresen behúzódik az istállótrágyában fejlődő szuronyos istállólégy (Stomoxys calcitrans), amely azonkívül, hogy szúrása fájdalmas, még fertőzhet is. A különféle böglyök (Tabanidae család) viszont csak nagyon alkalmilag, ritkán kerülnek be lakásainkba, mivel főleg a legelő jószág körül tartózkodnak. Lárváik vizekben fejlődnek, azért részletesebben a vizekhez kötött rovarok között szólunk róluk.
Egészségügyi szempontból fontosak, bár szerencsére egyre ritkábbak a különféle külső élősködő atkák (Acari). Vannak közöttük olyanok, amelyek kifejezetten az emberben élősködnek, pl. az eltömődött faggyúmirigyekben („mitesszer”) élősködő szőrtüszőatka (Demodex folliculorum). Mások, pl. a hámban csúnya sebeket ejtő, járatokat furkáló rühatka (Sarcoptes spp. – több rokon faj!) egyaránt előfordulnak a személyes higiéniát – néha szomorú kényszerként, pl. háborús viszonyok között – elhanyagoló embereken és a különféle háziállatokon. Szomorú látvány a rühes kutya vagy macska. Napjainkban, amikor sajnálatos módon rohamosan emelkedik a kivert, otthontalan, gazdátlan állatok száma, ez a betegség újra gyakoribbá válik. További atkafélékről majd e fejezet végén ejtünk szót. A külső parazita atkák mellett természetesen vannak olyanok is, amelyek csak közvetve okoznak kárt az embernek, azáltal, hogy élelmiszereit fogyasztják. Közülük közismertebb a sajtatka (Tyrophagus casei) és a lisztatka (Acarus siro), amelyek a tisztátalan körülmények között tárolt élelmiszerekben szaporodhatnak el.
Ők már az intramurális faunának ahhoz a másik nagy csoportjához tartoznak, amelyek az emberi élelmet vagy annak hulladékait fogyasztják, latinos „udvariassággal” kifejezve: az ember „asztaltársai”: kommenzalistái. E kifejezés eléggé sokféle életmódot takar. Vannak fajok, amelyek az ember élelmiszerekben elszaporodva, azokban érzékeny veszteségeket okoznak, azokat élvezhetetlenné, gusztustalanná teszik. Különösen károsak lehetnek azok a fajok, amelyek az élelmiszereket raktározó tárolóhelyeken szaporodnak el. Ellenük rendszeresen védekezni is kell. Ilyenek pl. a magtári zsuzsok (Calandra granaria), a lisztbogár (Tenebrio molitor), a kis lisztbogár (Tribolium castaneum), a raktári gabonamoly (Nemapogon granellus) és a gabonamoly (Sitotroga cerealella). Vannak olyan élelmiszer- és készletkártevők is, amelyek inkább lakások éléskamráiban szaporodnak el, az egyes háztartásokban okoznak veszteségeket. Ilyen pl. a szalonnabogár (Dermestes lardarius) és zsiradékmoly (Aglossa pinguinalis), amelyek bőrök, zsiradékok, szalonna- és kolbászfélék fogyasztói. Lisztben, magvakban (rizs, gabonafélék, napraforgómag, müzli) tesz károkat a kenyérbogár (Stegobium paniceum), a lisztmoly (Ephestia kuehniella), a készletmoly (Plodia interpuntella) és a lisztilonca (Pyralis farinalis). Textíliákat, kárpitokat, prémeket károsít a ruhamoly (Tineola biselliella), a szűcsmoly (Tinea pellionella) és a kárpitmoly (Trichophaga tapetzella).

Leggyakoribb vérszívó legyeink közé tartozik a marhabögöly, (fent) az aranyszemű bögöly (középen) és az esőthozó pőcsik (lent)
Más rovarok esetében nem is az a veszteség a lényeges, amelyet élelmiszereinkben okoznak, hanem sokkal inkább a higiéniai körülmények romlása, amelyet részben előidéznek, részben pedig amelyek tömeges elszaporodásukat elősegítik. Ilyenek mindenekelőtt a lakásainkban előforduló, gyakran betegségterjesztő légyfélék. Közülük legismertebb a közönséges házi légy (Musca domestica), amelyet régebben, éppen betegségterjesztő szerepe miatt „tífuszos légy”-nek is neveztek. Lárvái ürülékben, tisztátalan illemhelyeken, pöcegödrökben, trágyában stb. fejlődnek, ezáltal a házi légy számos betegség terjesztője, különösen nyári, kánikulai időszakban, amikor mind a házi légy, mind pedig az általa terjesztett baktériumok szaporodása rendkívül felgyorsul. Gyakori még a lakásokban a kisebb, karcsúbb termetű, rendszertanilag a viráglegyek (Anthomyidae) családjába tartozó kis házi légy (Fannia canicularis). Gyakran látható, amint lámpák körül jellegzetes lebegő röpüléssel, csapatosan körözget. Inkább falusi, tanyasi épületekben, az Alföldön gyakori a tanyai légy (Musca autumnalis). Fémes színű, közepes vagy nagyobb termetű legyek tartoznak a döglegyek (Calliphoridae) családjába. Dögben és húsban fejlődnek a fémes zöld Lucilia-fajok, pl. a fémzöld döglégy és a selymes döglégy (L. caesar, L. sericata). Mivel ürüléken és gyümölcsökön egyaránt táplálkoznak, ezért fertőző betegségek fontos terjesztői. Hasonló életmódúak a fémes sötétkék vagy kékesfekete színű dongólégy- (Calliphora-) fajok. A kék dongólégy (Calliphora vicina) arcrésze vöröses, fekete szőrökkel, míg a feketearcú dongólégy (C. vomitoria) arcrésze fekete, vöröses szőrökkel. A rovarlárvákban fejlődő fürkészlegyek (Tachinidae) közeli rokonai (egyes szerzők szerint csak alcsaládja) a húslegyek (Sarcophagidae), amelyek potrohán hosszú, durva serteszőrök láthatók, s amelyek gyakran peték helyett már a nőstény potrohában kifejlődött nyüvekkel „köpik” be a húst vagy az ürüléket, amelyben fejlődnek. Közülük lakásokban is gyakran előfordul a közönséges húslégy (Sarcophaga carnaria) és a vörösfarú húslégy (Coprosarcophaga haemorrhoidalis). Csak ivarszerveik alapján különíthetők el biztosan valamivel kisebb termetű, húsban és ürülékben fejlődő Parasarcophaga-fajok, pl. a fehérarcú húslégy (P. albiceps) és a rokon fajai (pl. P. arathrix, P. scoparia).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir