Barlangi ízeltlábúak

Full text search

Barlangi ízeltlábúak
Az ízeltlábúak alkalmazkodóképességének különösen jó példáját láthatjuk a barlangi állatok körében. A barlangok életközössége nagyon sajátos összetételű. Hiányzik mindenekelőtt a fény. A látás szerepe gyakorlatilag megszűnik, helyette döntővé válik a szaglás és a tapogatás. A fény hiányából következően hiányzanak a barlangi életközösségből a fotoszintetizáló szervezetek is. A barlangi környezet rendkívül energiaszegény. Minden olyan változás, amely egy adott élőlény energiaháztartását takarékosabbá teszi, hordozójának előnyt biztosít: a kevés rendelkezésre álló energiából többet tud „huzamosabb” célokra, pl. szaporodásra fordítani.
Nem úgy van tehát, hogy a „nem használat” sorvasztja el a barlangi állatok szemét, vagy a „feleslegessé váló” színanyagok tűnnek el. Nem! Arról van szó, hogy az anyagcsere minden energiamegtakarítása, akár a szem elcsökevényesedése, akár a festékanyagok szintézisének „megspórolása”, a barlangi környezet mostoha viszonyai között szelekciós előnnyel jár. Ezért vak és fehéres színű (pigmenthiányos) a valódi barlanglakó állatok legtöbbje. Van azonban a barlangi ízeltlábúak még egy igen fontos sajátossága. Ez a végtagok: csápok, lábak megnyúlása. Ezek a végtagok azonban nemcsak rendkívül hosszúak, hanem rendkívül gazagok érzékelő szőrökben, amelyekkel az állat kémiai ingereket fog fel.
A barlangi környezet másik nagyon fontos tényezője az állandó, az adott terület évi átlagával egyező hőmérséklet. Ez a hőmérséklet, ha nyáron látogatjuk barlangjainkat, igencsak hűvösnek tűnik. Ne feledjük azonban: ez a hőmérséklet télen megvédi a fagyérzékeny állatokat. Nem véletlen, hogy az ősember is a barlangokban lelt védelmet a hideg ellen, mint ahogy ezt Magyarországon is több ősmaradvány igazolja, főleg a Bükk hegységben és az Aggteleki-karszton. Ha pedig ezt a jelenséget evolúciós időtávlatban nézzük, akkor rá kell jönnünk arra, hogy a barlangi életmód volt az egyik fontos lehetőség a földtörténeti közelmúlt klímalehűléseinek, az ún. „jégkorszakoknak” a kivédésére. Ahol a jégkorszaki változások nagyon súlyosak voltak, ott a korábbi barlangi élővilág is kipusztult, s a felszíni élővilág sem lelhetett menedéket a barlangokban. Kiderült azonban, hogy akár az alpi eljegesedések peremterületein is megmaradhattak kis testű, nagy tűrőképességű barlangi élőlények. Így pl. az Ausztria területén, az Északi-Mészalpokban lévő „Totes Gebirge” („halott hegység”) sivár magaskarsztjának barlangjaiban találták meg az ősi típusú csáprágós ízeltlábúakhoz (Chelicerata), a szálkafarkúakhoz (Palpigradi) tartozó Eukoenenia austriaca nevű fajt. Ennek számunkra az a jelentősége, hogy legközelebbi rokona, az Eukonenia vagvoelgyi, az Aggteleki-karszt barlangjainak lakója. Az eljegesedések pereméhez közel, az ún. periglaciális övezetben csak kis termetű gerinctelen állatok maradhattak fenn a barlangokban. Gerinces állatok nem. Ugyanakkor a jégkorszakok alatt is kedvezőbb éghajlatú mediterrán területeken gazdagabb a barlangi élővilág. Gerinces állatok is akadnak a valódi barlanglakók között, ilyen pl. a horvát és szlovén karsztvidéki barlang vizeiben élő vak barlangi gőte (Proteus anguineus), amely azonban nemcsak vak és színhiányos, hanem egyedfejlődése is leegyszerűsödött: élete végéig megmaradó külső kopoltyúfüggelékei mutatják, hogy szaporodóképessé vált lárvaalakról van szó.
Nálunk tehát nincsenek valódi barlangi gerinces állatok. Denevéreink nem azok, hiszen csupán egy-egy időszakra találnak menedéket a barlangokban. Vannak viszont valódi barlangi (ún. troglobiont) ízeltlábúak. Az Aggteleki-karszt barlangjainak leggyakoribb valódi barlanglakó állata egy apró (kb. 0,5 cm-es), fehéres színű barlangi vak ászka (Mesoniscus graniger). Szerves törmelékkel (detritusszal) táplálkozik, ezért a barlangoknak azokon a részein gyakori, ahol lehetőség van szerves törmelék felhalmozódására. Barlangi vizeinkben elterjedtek, a vak bolharák- (Niphargus-) fajok. Egyes fajaik talajvízben, ill. kutakban is előfordulnak, a barlangiak pedig időnként a karsztforrások vizével együtt jutnak felszínre. A Mecsek Mánfai-barlangjából írták le Molnár vakbolharákját (Niphargus molnari). Az Aggteleki-karszt több barlangjának (Baradla-, Béke-barlang) vizeiben él a Dudich Endre professzor, a hazai barlangbiológia atyja által leírt aggteleki vakbolharák (Niphargus aggtelekiensis). Nagyobb elterjedésű viszont a tátrai vakbolharák (n. tatrensis), amely a Bükktől a Bélai-Tátráig számos hegyvidék karsztforrásaiban él.
A barlangi ízeltlábúak további fontos csoportját képezik a barlangi vak futóbogarak. A Trechus nem fajai egyaránt élnek kövek alatt, sziklaüregekben és barlangok szájadék körüli részein. Specializált barlanglakók az Anopthalmus és a Duvalius fajok. A Bükk hegységi Kecske-barlang bennszülött (endemikus) lakója a Gebhardt-vakfutrinka (Duvalius gebhardti). A magyar vakfutrinka (D. hungaricus) viszont előfordul a szerkezetileg egy egységet alkotó Aggteleki- és Szlovák-karszt több barlangjában. A különböző barlangokban élő, ma már elszigetelt (korábban nyilván összefüggő) népességek már a fajon belüli differenciálódás bizonyos alaktani jegyeit mutatják. A mi karsztvidékünkkel szorosan szomszédos Szilicei-fennsík barlangjaiban találták meg Bokor Elemér vakfutrinkáját (Duvalius bokori). A felsorolt barlangi fajok közül valamennyi védett. Védettek egyrészt azért, mert faunánk sajátos, bennszülött (endemikus) tagjai, hanem azért is, mert a szigetszerű izolált népességekben végbemenő evolúciós folyamatok elméleti szempontból is fontos példái.
A barlangi ízeltlábúak másik csoportját azok alkotják, amelyek a barlangokat csak meghatározott életszakaszukban keresik fel, ezáltal nem mutatnak olyan specifikus alkalmazkodási jellegeket, mint a valódi barlanglakók. Ilyenek pl. azok a fajok, amelyek barlangokban telelnek át, mint egyes tegzesek, illetőleg egyes bagoly- és araszolólepkék. Szorosabban kötődnek a barlangokhoz azok a tegzes- (Trichoptera-) fajok, amelyek lárvái a barlangi folyóvizek bejárat közeli szakaszaiban fejlődnek. Ezek azonban aligha választhatók el élesen a forrásokban, forráslefolyókban fejlődő fajoktól. Részletesebben tehát a következő fejezetben szólunk róluk.

A barlanglakók több bennszülött ízeltlábúfaj élőhelyei
V. Z.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir