Levéltetvek és cincérek

Full text search

Levéltetvek és cincérek
Bőven élnek a puhafás ligeterdők fáin különféle levéltetvek (Aphidina). Közöttük is vannak gubacsokozók. Ilyenek pl. a gyapjas levéltetvek (Eriosomatidae) közé tartozó gubacstetvek, amelyek közül a legismertebbek a nyárfák levélnyelének spirális eltorzulását okozó Pemphigus-fajok. Fűzfákon sokszor tömeges a zöld szín fűz-levéltetű (Aphis vitellinae). A levéltetvek igen rövid idő alatt képesek szinte hihetetlen mértékben elszaporodni, ami annak köszönhető, hogy a tenyészidőszakban gyors egymásutánban, szűznemzéssel képesek nagyszámú nemzedéket létrehozni.

Nyárfákon is gyakori lombfogyasztó tavaszi sárgacserebogár
Ugyanez érvényes a nyárfafajokra is, azzal a különbséggel, hogy nyárfában még több díszbogárfaj lárvája fejlődik. Ilyenek a sok tápnövényűek közül: a nyárfa-díszbogár (Dicera aenea), a már említett karcsú díszbogár (Poecilonota variolosa, Eurythyrea austriaca). Vannak azonban tipikus „nyárfa-specialisták” is, pl. a telepített nyárasokban kártevőként is fellépő tarka díszbogár (Melanophila picta).
A puhafákban fejlődő rovaregyüttes jellemző, feltűnő tagjai a hosszú csápú cincérek (Cerambycidae). Idősebb, száradó, odvasodó fűzfákban gyakran nagy számban él a fémes aranyos-bronzos zöld színű, erős illatú pézsmacincér (Aromia moschata). A 3–5 cm testhosszúságú bogarak kora nyáron, júniusban és július elején alkonyatkor rajzanak, de napközben is találhatók sebzett fák kicsorgó nedvén vagy ernyős virágzatú növényeken. Zömök testű, fénytelen barna színű, molyhos szőrzettel borított, 3-4 cm-es testhosszúságú állat a takácscincér (Lamia textor). Lárvája mindig élő fában fejlődik. Jóval kisebb (1,5–2 cm) a vékonyabb fűzfaágakban fejlődő vörösnyakú fűzfacincér (Oberea oculata). A legtöbb fűzfában fejlődő cincér nyárfában is jól megél, de többnyire így van ez fordítva is. E nyárfában fejlődő cincérek közül az egyik legnagyobb és legfeltűnőbb az aranyporos nyárfacincér (Saperda carcharias), amely 2,5–3 cm-es testhosszúságú, és sötétbarna alapon rövid, hamvas okkersárga szőrzettel borított. Kisebb termetű és szárnyfedőin csak különálló sárgás szőrpamacsokat visel a kis nyárfacincér (Saperda populnea), a nyolcpontos nyárfacincér (Saperda octopunctata) viszont zöldessárga alapon fekete foltos. Mindegyik faj lárvája előfordul több nyárfafajban, de fűzfélékben is. A legváltozatosabb „étlapú” faj azonban a létracincér (Saperda scalaris), amely nyár- és fűzfán kívül tölgyön, égeren, sőt gyümölcsfákban is megél.

A bunkóscsápú levéldarázs egyik legnagyobb termetű buzogányos levéldarazsunk
V. Z.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir