Rákok

Full text search

Rákok
A lebegő életmódú evezőlábú rákoknak vizeinkben két fő, gyakori típusa van. Az egyik a két petecsomós, zömök testű, karcsú potrohú, rövidebb (6–7 ízű) csápú ciklopsz, mint pl. a vizeinkben mindenféle gyakori sárga színű, barnás-ibolyás petecsomójú sárga kandics (Cyclops strenuus), a szintén sárga színű, de kék petecsomójú fűrészes kandics (Acanthocyclops vernalis), valamint a zöld színű, kékeszöld petecsomójú zöld kandics (A. viridis) és a nagy termetű (3,5 mm) nagy kandics (A. gigas). A másik fontos lebegő életformájú alak a hosszú (24-25 ízű) csápú, egy petecsomójú lebegőkandics (Diaptomus), amilyen a közönséges és a karcsú lebegőkandics (Arctodiaptomus bacillifer, Eudiaptomus gracilis), valamint a szikes vizekben tömeges széki lebegőkandics (Arctodiaptomus spinosus). Az evezőlábú rákoknak is vannak nem planktonikus formái, ilyenek az úszni alig tudó, növényzeten tartózkodó mászókandicsok, pl. a dús növényzetű vizeinkben élő Canthocamtus staphylinus.
Szintén főleg a növényzeten vagy az aljzaton mászkálnak, csak rövidebb távokon úszkálnak a kagylósrákok (Ostracoda). Egyes fajaik zömmel, mások kizárólagosan szűznemzéssel szaporodnak, mint pl. a hímnélküli kagylósrák (Cypris pubera). Hazánkból írták le az eddig ismert legnagyobb méretű európai fajt, amely mintegy fél centiméteres nagyságú, ez a magyar kagylósrák (Hungarocypris madaraszi). Bizonyos fajaik a tisztább, állandó jellegű, dús növényzetű tavakban élnek, mint pl. a szalagos kagylósrák (Dolerocypris fasciata) és a tarka kagylósrák (Cypridopsis vidua). Mások tipikusan az időszakos kisvizek lakói, pl. a mászó kagylósrák (Cypricercus fuscatus) és a kitartó kagylósrák (Cyclocypris laevis). Több fajuk szikes vizekre jellemző, pl. a sokpúpú kagylósrák (Iliocypris tuberculata) és a széki kagylósrák (Limnocythere sanctipatricii).
A legősibb rákok közé tartoznak a csupasz levéllábú rákok (Anostraca). Híresek arról, hogy egyes fajaik a legszélsőségesebb körülményekhez is képesek alkalmazkodni, így a magas sótartalomhoz, a vizek kiszáradásához stb. Több fajuk kora tavasszal, rövid időre a hóolvadékban jelenik meg. Faunánkra jellemző az a néhány faj, amely időszakos szikes vizeink jellemző lakója, pl. a széki tócsák és a keleti tócsarák (Branchinecta ferox, B. orientalis). Leggyakoribb hazai fajuk a közönséges tócsarák Branchipus stagnalis). A pajzsos levéllábú rákok (Notostraca) iszapos sekély vizek, pocsolyák lakói. Két hazai fajuk közül a tavaszi pajzsosrák (Lepidurus apus) március–áprilisban található meg, míg a nyári pajzsosrák (Triops cancriformis) késő tavasztól az egész tenyészidőszakban látható.
Tavainkban nagyon kevés az ún. magasabbrendű rákok (Malacostraca) száma. Legismertebb mára azonban eléggé megritkult fajuk, a folyami rák (Astacus astaus) tiszta vizű folyók és patakok lakója. Közeli rokona, a hosszabb, vékonyabb ollójú kecskerák (a. leptodactylus) viszont tipikusan tavi állat. A víz tisztaságára ez a faj is igen érzékeny. Korábban a Balatonban igen gyakori volt, mára eléggé megritkult. Tisztább vizű, dús növényzetű tavainkban él a víziászka (Asellus aquaticus). Tiszta álló- és folyóvizekben egyaránt előfordul a tüskés bolharák (Gammarus roeseli), míg több rokonfaja a limnikus jellegű, nagyobb folyókra jellemző, pl. a pontuszi bolharák (Dicerogammarus haematobaphes) és a kétpúpos bolharák (D. villosus).

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir