Araszolólepkék, bagolylepkék, kabócák

Full text search

Araszolólepkék, bagolylepkék, kabócák
Lomberdeink egyik legfajgazdagabb rovarcsoportja az araszolólepkéké. Tölgyön fejlődik a levélaraszolók és a faaraszolók több faja, így a nyári és a tölgyfa-levélaraszoló (Ennomos quercinarius, E. quercarius) és a nagy tölgyfaaraszoló (Boarmia roboraria). Különleges elterjedésű a magyar faaraszoló (Boarmia viertlii), amelyet eredetileg a Mecsekben fedeztek fel, de szórványosan megvan az ország meleg tölgyeseiben másutt is, egészen az Aggteleki-karsztig. Elterjedése Dél-Franciaországtól Kis-Ázsiáig húzódik; jellegzetesen ún. szubmediterrán áreájú faj. Egész sereg púposszövő jellemző meleg-száraz tölgyeseinkre. Ilyen az ezüstfoltos púposszövő (Spatalia argentina), a pergament-púposszövő (Harpya milhauseri), a cserfa-, a tölgyfa- és a bélyeges púposszövő (Drymonia ruficornis, D. querna, D. dodonaea). Feltűnő lakói ezeknek a tölgyeseknek a nagy termetű, élénkpiros hátsó szárnyú övesbagolylepkék, amilyen a ritka nagy övesbagoly (Astiotes dilecta), a sokkal gyakoribb tölgyfa-övesbagoly (Astitotes sponsa) és a kis tölgyfa-övesbagoly (Catocala promissa). Jellegzetesen tölgyön fejlődő, főleg déleurópai elterjedésű faj még a fekete övesbagoly (Catephia alchymista) és a nagy foltosbagoly (Minucia lunaris). Tölgyön és a meleg tölgyesek elegyfáin fejlődik a lombbaglyok (Xanthia spp.) számos, vörhenyes sárgásbarnás, a száraz lombra emlékeztető színezetű faja. Rajzási idejük főleg nyár végére, őszre esik, s az áttelelő petékből kikelő hernyók lombfakadáskor kezdenek táplálkozni. Nappali lepkéink közül is akad néhány, amely tölgyön fejlődik, s különösen a ritkás, meleg tölgyes állományokat kedveli. Ilyen a tölgyfa- és a cserfa-csücsköslepke (Quercusia quercus, Satyrium ilicis).
Meleg tölgyeseink fajgazdagságának a tulajdonképpeni „kulcsa” azonban a rendkívül dús, fajgazdag cserjeszint. Kökény, galagonya, kecskerágó és fagyal mellett a húsos és a veresgyűrűsom, az ostorménfa és a sóskaborbolya, a Dunántúlon néhol az ükörkelonc, erdőszéleken a cserszömörce helyenként szinte áthatolhatatlan sűrűséget alkot. Különösen jellemző a cserjeszintre az araszolólepkék tömege és jelentős fajszáma. Cserjéken fejlődnek a száraz levélre emlékeztető színezetű holdasaraszolók (Selenia spp.), a kecskerágó-araszoló (Artiora evonymaria), az orgonaaraszoló (Apeira syringaria), a foltos és a kétpontos tavaszi-araszoló (Bapta temerata, B. bimaculata) és a sárga kökényaraszoló (Angerona prunaria). Mediterrán elterjedésű fa sajátos, bennszülött hazai alfaja a mátrai faaraszoló (Peribatodes umbraria matrensis), amely az Északi-középhegység meleg tölgyeseiben honos. Különösen „népszerű” tápnövény a kökény a legkülönbözőbb lepkecsaládok tagjainak hernyói körében. Fogyasztói pl. a kora tavasszal rajzó barna gyapjasszövő (Eriogaster lanestris) és az ősszel repülő sárga gyapjasszövő (E. catax), a kökény (Catocala hymaeanea)- és a galagonyaövesbagoly (Ephesia fulminea), a nappali lepkék közül a kökény-csücsköslepke (Satyrium spini), a szilva-csücsköslepke (S. pruni) stb.
Fagyalon él a selyemfényű bagolylepke (Polyphaenis sericata) és a fagyalbagolylepke (Craniophora ligustri) hernyója, tápnövényére utal a sóskaborbolya-bagolylepke (Auchmis detersa) neve is.
A cseres- és melegkedvelő tölgyesek fáin, cserjéin rendkívül sokféle rovar él. A talajban több évig fejlődnek ki az óriás énekeskabóca (Tibicen haematodes) lárvái, amelyek gyökerek nedvét szívogatják. Az érett lárvák rövid nyugalmi állapot után kifurakodnak a talajból, és fák törzsére kapaszkodnak fel. Itt vedlenek át kifejlett rovarrá, amely folytatja útját a lombkoronába. A fák törzsére kapaszkodva csupán az elhagyott lárva-„ing” (exuvium) marad vissza, amelyek mennyiségéből lehet aztán következtetni a kikelt és szétszéledt rovarok valódi tömegére. A kifejlett kabóca többnyire fenn, a lombkoronában tanyázik. Hasoldalán, a potroh tövén látható a két, dobhártyával borított hangadó szerv. Ez tulajdonképpen egy membrán, amelyet speciális izmok hoznak rendkívül gyors rezgésbe. A membrán mögött rezonátorüreg található, amely a hangot úgy felerősíti, hogy az emberi fül számára, közelről hallgatva szinte fülsértővé válik.


Az óriás-énekeskabóca lárvája fatörzsre kapaszkodva alakul át kifejlett rovarrá (fent) A kifejlett állat fák lombkoronájában tartózkodik (lent)
A gyapjaslepke
Időnként meleg-száraz tölgyesekben is tömegesen elszaporodik a gyapjaslepke (Lymantria dispar), amelynek barnás színű, jól repülő hímjei főleg júliusban rajzanak. A szennyesfehér szárnyú, vaskos potrohú, alig röpképes nőstények fák törzsén ülve várják a hímeket, majd párzás után több száz petét raknak le, a potrohukról leváló rőtbarna szőrbundába csomagolva. A peték így biztonságosan vészelik át az ősz és a tél időjárási viszontagságait, és április közepén-végén kelnek ki belőlük az apró, hosszú szőrű hernyók, amelyeket a tavaszi szelek messzire sodorhatnak el. Ezért ha valahol a gyapjaslepke tömegessé válik, elszaporodása (az ún. gradáció) nem áll meg egy helyen, hanem járványszerűen továbbterjed. Ahol a gyapjaslepke tömegesen lép fel, ott hernyói – főleg az elegyetlenül telepített tölgyesekben – a lombkoronát teljesen lekopaszthatják, ún. tarrágást okozva. E kártétel helyenként egész erdőrészletek pusztulásával jár. Ahol azonban még megvan az életközösség természetes védekezőképessége, pl. a természetközeli állapotú, elegyes erdőkben, ott hamarosan felvonulnak a gyapjaslepke természetes ellenségei. Kiváló röpképességű ragadozó bogarak jelennek meg, amilyen a futóbogarakhoz tartozó kis és az aranyos bábrabló (Calosoma inguisitor, C. sycophanta), a dögbogarakhoz tartozó négyfoltos hernyórabló (Xylodrepa quadripunctata); tömegesen jelennek meg a fürkészdarazsak (Ichneumonidae) és fürkészlegyek (Tachinidae), sőt – ha különösen nagy a hernyók egyedsűrűsége – súlyos járványok is felütik fejüket a hernyók között, amelyek ilyenkor tömegesen hullanak el.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir