Magyar herpetológia a 18. századtól

Full text search

Magyar herpetológia a 18. századtól
Magyarországon a herpetológia tudományának kezdetei a 18. századra tekintenek vissza. A legelső munkák általános állattani, sőt még tágabb természethistóriai művek voltak, amelyekben a valóságos megfigyelések anekdotázó módon keveredtek a mesék, legendák, babonák elemeivel (pl. 1702); Gáty István: Természethistória, 1795). Az első tudományos állattani könyv, amely a csúszómászókkal is foglalkozott, Földi János „Állattan”-a volt (1801), amely Carl Linné svéd rendszerező felfogását ültette át először magyar nyelvre. Mégis, Frivaldszky Imre (1799–1860), a Magyar Nemzeti Múzeum „természetiek tárá”-nak múzeumi őre volt az első zoológus, aki kizárólag a hüllők egy csoportjának, a kígyóknak szentelt monográfiát, főként saját megfigyelései alapján. Huszonhárom oldalas, latin nyelvű könyve (Monographia Serpentum Hungariae, 1823) tekinthető a magyar herpetológia igazi kezdetének. A továbbiakban Gerenday József (1814–1862), Károli János (1842–1882), Teschler György (1851–?) egy-egy elszigetelt, egyedülálló írása után a 19. és 20. század fordulóján három kiemelkedő zoológus alapozza meg széles munkásságával és részletes, eredeti megfigyeléseivel mind a mai napig ismereteinket a Kárpát-medence (az akkori Nagy-Magyarország) kétéltűiről és hüllőiről. Bolkay István (1887–1930) elsősorban csonttani, míg Fejérváry Géza Gyula (1895–1932) inkább őslénytani munkáival szerzett világhírnevet, Méhely Lajos (1862–1953?) pedig, a legnagyobb magyar zoológus gondolkodó, a darwinizmus harcos híve, az állatvilág több csoportjára kiterjedő, oknyomozó, törzsfejlődéstani elmélkedéseivel, rendkívüli szellemi ívelésű, széles látókörű dolgozataival hagyott kitörölhetetlen nyomot a magyar tudományban. Bár Méhely munkássága a barlangi vakrákoktól az ősméhek természetrajzán és a denevéreken át a földikutyákig és a gyökeresfogú pockokig terjedt, életének, vizsgálódásainak igazán kedvelt alanyai mindvégig a kétéltűek és a hüllők maradtak, amit mi sem fémjelez jobban, minthogy 1896-ra megírta a Magyarország hüllőiről szóló hatalmas szintézisét, a „Herpetologia Hungaricá”-t. A sajnos kiadatlanul maradt 666 oldalas kézirat, a 29, Méhely által saját kezűleg festett, csodálatos színes akvarellel együtt tudománytörténetünk egyik kiemelkedő értéke, a Magyar Természettudományi Múzeum féltve őrzött kincse. Mai tudásunknak szinte nincsen olyan részlete, amit a lebilincselő stílusban, ízes, közérthető módon összefoglalt, részletes, minden fajra kiterjedő ismeretanyagban meg ne találnánk, kivéve talán a kétéltűek és hüllők csakis jelen korunknak „köszönhető” veszélyeztetettségét, és ennek természetvédelmi következményeit.
A gerincesek közül a kétéltűek voltak az első élőlények, amelyek mintegy 400 millió évvel ezelőtt meghódították a szárazföldet. Ehhez többféle „újításra” volt szükség: a vízzel ellentétben a szárazon más a helyváltoztatás, a légzés és a szaporodás, s mindehhez jön még a kiszáradás elleni védekezés. A ma is élő bojtosúszós halhoz hasonlító, ún. izmosúszójú halak páros úszóinak csontos és izmos felépítése magában hordozta a későbbiekben a szárazföldi gerincesek végtagjának alaptípusává vált ötujjú szerkezetet. A kopoltyú helyett a vér oxigéndúsításának munkáját az előbélből kialakuló tüdő vette át, a kiszáradás ellen pedig a kültakaró gazdag mirigyváladékkal védekezett. Ez utóbbi azonban és a szaporodás a kétéltűek esetében még nem jelent tökéletes alkalmazkodást a szárazföldi élethez, a nyálkás bőr a legtöbb faj esetében rendszeres újranedvesítést igényel, a halakhoz hasonlóan elsődlegesen vízbe rakott peték pedig még a „legmesszebbre jutott” békáknál sem képesek nélkülözni fejlődésükhöz a páradús levegőt, a legalábbis nyirkos környezetet. A szárazföldi életre való áttérés evolúciós folyamatát jól illusztrálja (tulajdonképpen leegyszerűsítve megismétli) a kétéltűek egyedfejlődése: a többnyire vízbe rakott petékből lábatlan, halszerű, kopoltyúval lélegző lárvák (ebihalak) kelnek ki, amelyek átalakulásuk során végtagokat növesztenek és áttérnek a tüdőlégzésre. Maga a „kétéltű” elnevezés is a minden egyes példány e kettős (vízi és szárazföldi) életviteléből származik, amely azonban – bár egyes fajoknál késleltethető vagy lerövidíthető –, de sohasem megfordítható vagy felcserélhető. A kétéltűek hazánkban előforduló két nagy csoportjának, a farokkal rendelkező gőtéknek és a farkatlan békáknak az egyedfejlődése jellegzetes különbségeket mutat.

Az ötujjú végtagtípus
A kétéltűek (Amphibia) rendjébe 16. Magyarországon élő faj tartozik, amelyek két alrendbe, a farkos kétéltűekhez (Caudata) és a farkatlan kétéltűekhez vagy békákhoz (Salientia) sorolhatók. A farkos kétéltűek tagjai az egyetlen szalamandrafajunk és a három gőténk, a békák között pedig öt családban összesen 12 fajt tartunk számon: a korongnyelvű béka-félékből (Discoglossidae) két varangyot, az ásóbékafélék (Pelobatidae) és a levelibékafélék (Hylidae) egy-egy faját, valamint az igazi békafélékhez (Ranidae) tartozó többi hat fajt.

Barna ásóbéka „elássa” magát
A kétéltűek, mint ahogy ez az eddigiekből kiderült, életük első szakaszában közvetlenül, második szakaszában pedig közvetve a vízhez kötöttek. Ebből kifolyólag, bár a különböző élőhelyek többé-kevésbé mind-mind benépesültek velük, tényleges megjelenésük legtöbbször a különféle tavak, patakok, vízfolyások és időszakos állóvizek közvetlen környezetéhez kapcsolódik. Ily módon, bár természetesen beszélhetünk az erdő, a füves területek stb. kétéltűiről, szem előtt kell tartanunk, hogy a szaporodásuk, legalábbis a hazai fajok esetében, minden esetben tényleges víztestekhez, tartós jelenlétük pedig legalábbis nyirkos, nedves élőhelyekhez kötött. A továbbiakban tehát a kétéltűeket is a könyvünkben hagyományosan közvetett felosztás szerint tárgyaljuk, de az elmondottak figyelembevételével.
A gőték és a békák fejlődésmenete
A kifejlett gőték és a békák testfelépítésében alapvető, könnyen megfigyelhető különbségek mutatkoznak (fark megléte, hátsó láb fejlettsége stb.) A kétéltűek e két, hazánkban előforduló állatcsoportja tagjainak fejlődésmenete is jelentősen eltér egymástól. A petékből kikelő lárvákon (az ebihalakon) látható jellegzetességek alapján nem nehéz eldönteni, vajon gőte vagy béka lesz-e az előttünk lévő állatból?
gőtékbékák
– a vízinövényekre egyesével tapasztott peték– többnyire csomóban vagy
fonalasan lerakott peték
– külső, jól látható, fésűs kopoltyú– belső, rejtett kopoltyú
– először a mellső láb jelenik meg– először a hátsó láb jelenik
meg
– a farok megmarad– a farok fokozatosan
visszafejlődik
A békák ebihalainak szájnyílása
A farkatlan kétéltűek, azaz a békák lárvakorban teljesen vízi életmódot folytató „ebihal” alakot öltenek, amelyek kopoltyúval lélegeznek és eleinte lábatlanok. Testük egy gömbszerű vagy tojásdad törzsi részre (amelyen elől van a fej) és egy rendszerint ennél hosszabb, úszóhártyás (vitorlás”) farokra tagolódik. Az ebihalak kezdetben a vízben lebegő algával, planktonikus élőlényekkel táplálkoznak, de ahogy nőnek, fokozatosan áttérnek a ragadozó zsákmányszerzésre. Szájnyílásuk ennek megfelelően jellegzetes szaruképződményeket (szemölcsöket: „csőrt” és „fogakat”) visel. Az ebihalak faji hovatartozását az alulnézetben kézinagyítóval vizsgált száj szerkezete alapján jól el lehet dönteni. Az ábrasoron látható szájnyílásrajzolatok középen a szarucsőrt, akörül az alsó és felső ajkak szarufogsorait, végül az egészet körülölelő szemölcsgyűrűt mutatják.

1 – vöröshasú unka, 2 – zöld levelibéka, 3 – barna varangy, 4 – barna ásóbéka, 5 – erdei béka, 6 – kis tavi béka ebihalának szájnyílása

Zöld levelibéka
K. Z.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir