Ha már egyszer építkezik…

Full text search

Ha már egyszer építkezik…

Még egy belvárosi üres telken is találkozhatunk hüllőkkel
Ha már az elhagyott házaknál tartunk, akkor kézenfekvően kerül szóba a másik urbanizálódásra hajlamos gyíkfajunk is, a fali gyík. Még nagyobb városok közepén, üres telkeken, romos épületek körül, lakatlan, üzemen kívüli telephelyeken, köves, kevéssé forgalmas útpadkákon, felhagyott kőfejtőkben is rábukkanhatunk erre a fürgén perdülő, lapos testalkatú kis gyíkra. Az emberi településeket követő képességére jó példa, hogy az Európa legészakibb előfordulását képviselő hollandiai faligyík-populáció egy régi műemlék városfal védett kőtömbjei között tengeti a ma már forgalmas városka által körülzárt életét.
Budapesten is több helyen láthatók fali gyíkok, nemcsak a természetközelinek tekinthető Gellérthegy játszóterein vagy a budai Vár támfalán, a külterületek útjain (például Csillaghegyen az Ürömi út mentén vagy a pesti oldalon a körvasútsoron), hanem még a belváros szívében fekvő állatkert pálmaházának oldalán is. Ez utóbbi helyszínen a déli fekvésű falakon még enyhébb téli napokon is felbukkannak a gyíkok, amikor a langyos napsugarak kissé felmelegítik a hasadékokban rejlő pihenőhelyeiket.
A Balaton-felvidéki szőlőhegyeken ugyancsak gyakori állat a fali gyík. Bár itteni élőhelyei meglehetősen zavartalanok, a pinceépületek vagy a telekhatárokat jelző rakott kőfalak mégis vitathatatlanul az emberi tevékenység eredményei. Tavasszal vagy ősszel érdekes megfigyelni a napozó gyíkoknak a napsugarakat követő helyi vándorlását. Kora reggel a kőbástyák keleti felén sütkéreznek, délután pedig már a nyugati oldalon látjuk őket, ahol a lassan aláhanyatló nap sugarai még érik a kőfalakat.
Az urbanizált környezetben élő fali gyíkok viselkedése figyelemre méltó módon megváltozik, különösen az emberhez való viszonyuk tekintetében. Megszokják, elfogadják a rájuk ügyet sem vető, sétáló lakosokat, de ugyanakkor pontosan „tudják”, mikor kell menekülésre fogni a dolgot. Az utak kővel kirakott támfalain napozó példányok meg sem mozdulnak a tőlük alig egy-két méterre egyenletes léptekkel, róluk mit sem tudva ballagó ember láttán. Fejük apró bólintásával, félrefordított tekintettel nyomban felfigyelnek azonban, ha valaki lépteit lassítva rájuk néz, netán meg is áll: ilyenkor egy pillanat alatt rejtekhelyükre surrannak. Ez a fajta emberhez szokott viselkedés persze a többi más városlakó állatra is igaz, hüllőknél azonban kevésbé közismert, és különösen feltűnő az egyébként gyakran elérhetetlen helyeken tanyázó fali gyíkok körében.

Napozó fiatal fürge gyík
A városlakó hüllőknek, főként a tojásokkal szaporodó gyíkoknak elsődleges problémájuk, hogy hova helyezzék az utódokat rejtő „fészekaljat”. A tojásokban lévő embrióknak a nap melege által gerjesztett zavartalan fejlődésre van szükségük, ami mindennemű háborgatás, felforgatás hiányát, laza, homokos talajt feltételez. Ilyenre viszonylag kevés helyen akadhatnak, különösen a nagyvárosokban, ahol szinte minden talpalatnyi helyet leaszfaltoznak. Az üresen hagyott építési telkek, „grundok” is csak ideig-óráig jelentenek megoldást (szeptemberben sokszor tömeges is rajtuk az alig 4-5 cm-es, frissen kikelt fürge és fali gyíkok csapata), mert többnyire csak egy-két évig állnak kihasználatlanul, és utána nem kerülhetik el sorsukat, a könyörtelen beépítést. Sajnos Budapesten, a belvárosban is egyre kevesebb az ún. „zöldterület”, a házrengeteg hézagait sorra újabb épületekkel, szállodákkal, irodaházakkal töltik be. Ezért egyes elhagyatott, kieső, természetközeli területek felértékelődnek, mint például a pesti Rákospatak környéke, amely ugyan már régen hűtlen lett nevéhez, hiszen szennyvízcsatornára emlékeztető vizében aligha élnek tízlábú rákok, kikövezett partja azonban szemmel láthatóan kedvező élőhelyet biztosít a fali gyíkoknak. A tojásokkal teli nőstények júniusban pedig kiváló tojásrakó helyeket találnak a patakmedret szegélyező ritkás, gazos fűtenger nyílt, homokos foltjain. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy augusztusban lépten-nyomon rábukkanni a kiégett torzsák közt cikázó, aprócska „újszülöttekre”.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir