Sokszintű erdei étterem

Full text search

Sokszintű erdei étterem

A folyóárterek jellemző madárfaja a gurgulázva éneklő kerti poszáta
Különböző madárfajok ugyanígy eltérő szintekben kereshetik táplálékukat is. A sárgarigó például állandóan a lombkoronában tartózkodik, és az ott mozgó hernyókat tizedeli, köztük jó étvággyal fogyasztja el azokat a szőrös fajokat is, amelyektől a cinegék és a poszáták elfordulnak. A fakusz és a csuszka elsősorban a kéreg repedéseiből zsákmányolnak, a fakopáncsok erős csőrükkel a kéreg alól is kivésik a lárvákat, a barátka és a kis poszáta az aljnövényzet bokrosait bújja, míg a rigók, a fülemüle és a vörösbegy elsősorban a talajon, az avarban akadnak táplálékra. Vannak aztán olyan fajok is, amelyek ugyan az erdőben költenek, ott nevelik fiókáikat, de mint a parlagi sas, a kígyászölyv, a kék galamb vagy a seregély, a szomszédos, nemegyszer több kilométernyire fekvő nyílt területekre járnak élelemért.
Meg kell említeni az évszakos különbözőségeket is, hiszen egészen más képet mutat az üde, friss lombokkal zöldellő áprilisi vagy májusi erdő, mint a nagy hőségekkel, tikkasztó szárazsággal terhelt nyár végi időszak. Csodálatos a minden évben megújuló őszi lombszíneződés, és megint egészen más az erdő, amikor télen a fák ágai kopaszon merednek az ég felé, és vastag hótakaró borítja az egyébként mindig olyan megnyugtatóan melegbarna avarszőnyeget.
Az elkövetkezőkben sétára indulunk a fák közé, a Dunántúl és az Északi-középhegység fejszéktől, stílfűrészektől megsebzett, de még mindig nagyon szép erdeibe,vagy a Duna és a Tisza párásligeteibe, oda, ahol ezek a hajdan összefüggő, gyönyörű és madarakban oly gazdag élőhelyek egymástól elszigetelt kis foltjai napjainkra még úgy-ahogy megmaradhattak.
Az eszményi erdő (amiből Magyarországon sajnos egyre kevesebb van), ahol valamennyi madár megtalálja életfeltételeit, a táplálékot éppen úgy, mint a fészkelőhelyet, a nagy kiterjedésű, tisztásokkal is tarkított elegyes állományú, legalább felerészben öreg fákból álló, gazdag aljnövényzetű erdő. Ezt az élőhelyet a madarak tartózkodóhelyei, táplálkozóhelyei szerint durván három részre oszthatjuk. A legfelül található lombkoronára, az úgynevezett cserjeszintre, ami gyakorlatilag az aljnövényzet bokrosait foglalja magában, és végül az erdő alját többé-kevésbé egyenletesen borító avarszintre. Mind a három szintnek megvannak a jellemző madárfajai, és persze olyanok is, amelyek alkalmilag vagy rendszeresen feljebb vagy lejjebb, azaz a „szomszédba” látogatnak. A fa kérgén mászkáló csuszka vagy a fakusz néha a törzs tövi részén, máskor fent a magas ágakon látható, a sárgarigó viszont már kifejezetten a lombkoronában élő madár, ott építi fészkét, és ott szerzi táplálékát is. Ugyanígy lakja a fülemüle a két alsó szintet, az avarban keresi a pókokat, férgeket és rovarokat, de otthonát is az avarszint száraz leveleinek védelmében építi. A revírjét védő hím pedig a bokrok vagy a fák alacsony ágán ülve énekel.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir