A pingvintánc

Full text search

A pingvintánc
Egy másik nász-viselkedésforma az úgynevezett pingvintánc, amikor a két madár heves fejrázások után a vízből kiemelkedve és mellüket egymásnak támasztva valóban kis pingvinekre emlékeztet. Néha a víz alól felhozott alga- vagy moszatcsomókkal meg is ajándékozzák egymást.
Fészküket nádtörmelékből, hínárból, moszatokból a vízben, a sűrű nád között, de néha teljesen nyíltan építik. A 4-5 tojáson hím és tojó felváltva kotlanak. Ha valamelyikük elhagyja a fészket, de a másik nem foglalja el azonnal a helyét, a távozó madár betakarja a tojásokat, és csak azután csusszan a vízbe.
A fiókák 25–27 nap alatt kelnek ki. Nyomban jól úsznak, de ha veszély fenyeget, például barna rétihéja bukkan fel a nádas felett, bukni is tudnak. Háromhetes korukban már maguktól táplálkoznak, de azért még sokáig függenek szüleiktől. Ha csak egy vagy két fiókájuk van, a pár közösen vezeti őket, egyébként gyakran „megfelezik” a kicsinyeket, és ettől kezdve a két öreg madár mindegyike csak a neki jutott fiókákkal törődik. Amíg kisebbek, a csíkos fiókák sokszor szüleik hátán utaznak, ezt egy kis szerencsével a balatoni hajókról is megfigyelhetjük.
Gyakori madarunk a kis vöcsök, trillázó hangját március második felében már gyakran hallani. Tömzsi madárka, a nyaka oldala gesztenyevörös, csőrtövén sárgásfehér folt van. Táplálékát elsősorban a víz alatt keresi, ezért gyakran bukik, de alámerül akkor is, ha úgy érzi, megfigyelik. Rendszerint éppen abban a pillanatban szokott lebukni, amikor a távcsövet a szemünkhöz emeljük. Egyébként általában a part közelében tartózkodik és rendszerint csak 20–50 cm mélyre merül, de különösen télen, a folyókon áttelelő példányok több méter mélyre is alábukhatnak.
A párok szigorúan védik revírjeiket, ha a szomszéd átmerészkedik a határon, a hím nyomban nekitámad. Gyakran egymástól egy-két méternyire és a revírhatártól mintegy 20 méternyire úsznak, ugyanezt teszi a másik oldalon a szomszéd is. Időnként egyik-másik madár kiemelkedik a vízből, egy méternyit fenyegetően úszik a rivális felé, majd folytatják trillákkal kísért határ menti sétájukat.
A kis vöcskök augusztusban, szeptemberben már gyülekeznek, néha vízinövényekkel erősen benőtt tavakon, halastavakon több tucatot is láthatunk egymás közelében, de csak október-novemberben vonulnak el. Be nem fagyó vizeknél, például a Dunán, mindig akadnak áttelelők is. Aki például decemberben vagy januárban kilátogat a budapesti Hajógyári-szigetre, annak felső csücskénél biztosan megfigyelheti őket.
Még két vöcsökfaj költ Magyarországon: a feketenyakú vöcsök elsősorban az Alföldön, ott is a Tiszántúlon fészkel kis telepekben, és a vörösnyakú vöcsök, amely az északkeleti országrészben főként a Hortobágyon költ nagyobb számban.
A vizek mentén a madárvonulás nagyon korán, már júliusban megindul, legalábbis egyes fajok, útban telelőhelyeik felé, ilyenkor bukkannak fel Magyarországon. Később, augusztusban már nagy csapatokat figyelhetünk meg az alföldi szikes tavaknál éppen úgy, mint a halastavak leeresztett medrének iszappadjain.

 

 

Arcanum Zeitungen
Arcanum Zeitungen

Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir

Arcanum logo

Arcanum is an online publisher that creates massive structured databases of digitized cultural contents.

Über uns Kontakt Press room

Languages







Arcanum Zeitungen

Arcanum Zeitungen
Sehen Sie, was die Zeitungen in den letzten 250 Jahren zu diesem Thema geschrieben haben!

Zeigen Sie mir